Boy Uzatma Teknikleri

Boy Uzatma Teknikleri
Her insanın doğal bir büyüme süresi vardır. İnsanlar bu süre içerisinde yaptıkları yanlışlar sayesinde boylarının uzamasına engel olurlar. Boylarının kısalığından şikayetçi olan birçok insan hem psikolojik hem de fiziksel olarak kötü hisler içerisindedir. Boy uzatmak için en bilinen yollardan biri boy uzatma egzersizleri yapmaktır. Doğal bir şekilde uygulayacağınız yöntemler sayesinde gayet sağlıklı bir şekilde boyunuzu uzatabilirsiniz. Üstelik bu yöntemler sayesinde yalnızca ergenlikte değil, sonrasında da boyunuzu uzatabilirsiniz. Elbette egzersizler tek başına yeterli değildir, bunun yanında düzenli beslenme, düzenli uyku ve spor yapmak gereklidir.

İşte Size Gerçekten İşe Yarayan Boy Uzatma Formülü

 • Öncelikle vücudun duruşu gelişim için oldukça önemlidir. Bu nedenle vücudunuzu mutlaka dik bir şekilde tutmalısınız. Duruş bozuklukları boy uzamasını engelleyen başlıca yanlışlardandır.
 • ayakta-nasil-durulmali

 • Yine duruş ile alakalı olarak yürüyüşte oldukça önemlidir. Kafa ve çene yukarıda, omurga ise düz tutularak yapılan yürüyüşler sayesinde birkaç santime kadar uzama sağlanabilir.
 • Boy uzatma egzersizlerinden asılma ve gerilme hareketleri özellikle omurilik üzerinde etkilidir. Yatay bir çubuğa tutunarak yer çekimine karşı asılma hareketini gerçekleştirebilirsiniz. Bu hareketler sayesinde omurganız üzerindeki baskı azalır ve disklerin esneme kapasitesi artar.
 • Kobra hareketi denilen bir başka yöntem sayesinde de boyunuz üzerinde etkili olabilirsiniz. Kollarınızı iki yana omuz hizasında açın. Avuç içi yere bakmalıdır. Çenenizi yukarı doğru alarak, göğüs kafesinizi öne doğru itin. 30 saniye aralıklarla bu hareketi tekrarlayın.
 • Sırt üstü yere uzanın. Dizlerinizi kendinize doğru kırın ve gövdenizi yukarı doğru itin. Kollarınız başınızın yanında ve avuçlarınız yere bakmalıdır. Boy uzatan bu harekete köprü uygulaması denir.
 • Boy üzerinde etkili olan bir başka bölge bacaklardır. Bu nedenle bacaklar üzerinde de belli başlı hareketler denenmelidir. Yere oturun ve bacaklarınızı iki yana açın. Önce sağ ayağınıza gövdenizi itin, daha sonra da aynı hareketi sol ayağınız için yapın. Bu gerilme de diskler arasındaki alanı genişletecektir.
 • Ellerinizi belinizin iki yanına koyun. Başınızı dizleri kırmadan mümkün olduğunda öne eğin. Buradaki amaç başınızın dizlerinize değmesidir. Bu hareket 5-6 saniyede bir tekrarlanabilir.
 • Omurganızın gerildiğini hissetmek için kollarınızı havaya kaldırın ve ellerinizi mümkün olduğunca yukarıda birleştirin. Bu hareketi sadece ayakta değil yatarak da yapabilirsiniz. Gerilmeler 5 saniye kadar sürebilir. Sonrasında tekrarlayın.
 • Elinize uzun bir sopa alın. Sopayı omuzlarınızdan yukarıya kaldırın ve sopa havadayken sağa, sola, öne ve arkaya esneyin.
 • Yüz üstü yere uzanın ve aynı anda kollarınızı ve ayaklarınızı yukarıya doğru kaldırmaya çalışın. Bu hareket şeklinden dolayı kase hareketi diye anılır.
 • Boy-Uzatma-Teknikleri1

  Temel olarak amaç omurgayı, boynu, kolları ve bacakları germek ve esnetmektir. Böylelikle disklerinizin arası açılır ve boyunuz uzar. Unutmamak gerekir ki, bu hareketlerin birlikte ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Genel anlamda bu hareketler kişiden kişiye değişmesi rağmen 3 ila 5 santimetre arasında uzunluk kazandırır. Ayrıca diğer bu egzersizlerin dışında, yüzmek, bisiklete binmek, voleybol oynamakta boy uzatmak için etkilidir.

  Boy Uzatma İlaçları
  Diğer boy uzatma yolları bitkisel ve yan etkisi olmayan haplardır. Aslına bakılırsa piyasadaki çoğu boy uzatma ilacı vücudun doğal yollarla ürettiği maddelerdir. Bir şekilde doğal yollarla üretilen bu maddelerin vücutta üretimleri kesildiyse ilaçlar cidden faydalı olabilir. Örneğin büyüme hormonu salgılatıcı özellikteki ilaçlar ya da beslenme takviyesi olarak görev yapan ilaçlar boy uzatmada etkilidir. Bunlar içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kemiklerinizin daha güçlü ve vücudunuzun daha dinç olmasını sağlarlar. Omurilik disklerinizin ve kıkırdaklarınızın büyüme hızı artar.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/boy-uzatma-teknikleri/