Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Boya Lekesi Nasıl Çıkar
Boya, ne kadar dikkatli yapılırsa yapılsın çoğunlukla bir yerlere bulaşır. Küçük bir miktar bulaşsa bile can sıkan boya lekesi, vakit kaybetmeden hemen müdahale edildiğinde üstesinden gelinebilecek bir durum arz eder.

Boya-Lekesi-Nasıl-Çıkar1

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar
Kumaşa, halıya, perdeye, koltuk döşemesine bulaşan yağlı boya can sıkar. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda hemen boya dökülen bölgeye pudra serpiştirin. Daha sonra pudralı bölgeyi, eter veya alkole batırılmış bezle silin. Eter yanıcı bir maddedir dikkatli olun ve ateşten uzak durun. Eter veya alkolle sildiğiniz bölgeyi bol soğuk suyla yıkayın.

Eğer yağlı boya, kumaşın üzerinde kurumuşsa, yani taze bir leke değilse, kurumuş boya lekesinin üzerine amonyak dökün. Bekleyin boya 15 dakika kadar yumuşasın. Sonra yine o bölgeyi soğuk suyla yıkayın.

Tüm bu müdahalelerle boya lekesini çıkaramazsanız, profesyonel bir destek almanız gerekebilir. Kuru temizleme ve halı yıkama servisleri, size boya lekesi çıkarma konusunda kesin çözümler sunacaktır.

Boya-Lekesi-Nasıl-Çıkar2

Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar
Çocukların yaptığı sulu boya mutlaka ya üzerlerine ya da masa örtüsü, halı, koltuk gibi kumaş dokularının üzerine bulaşır. Sulu boya lekesini çıkarmak için de yine pudradan yararlanabilirsiniz. Boyanın üzerine pudra döküp, soğuk suyla arındırıp, beyaz kalıp sabunla yıkayıp çıkarabilirsiniz. Kosla türü leke çıkarıcıları da deneyebilirsiniz. Eğer kumaş otomatik makineye atılabilecek boyuttaysa, makinenin en sıcak programında da yıkayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/boya-lekesi-nasil-cikar/