Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

50 yaş üstü kişilerde sık görülen boyun ağrısı, başın sonlandığı yerle omuzların başladığı bölge içinde herhangi bir yerde hissedilebilir. Yalnız boyun ağrısının bu bölgeyle sınırlı kalmayıp, sırta ve kollara vurmuş olduğu da olur. Boyun fıtığı ya da boyun tutulması benzer biçimde nedenlerle boyun ağrısı çekmek bir hayli tatsız bir durumdur.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun ağrısı hareketlerinizi büyük ölçüde kısıtlayabileceğinden, ağız hazzıyla yiyecek, TV seyretmek, günlük işlerinizi yürütebilmek bir yana, yanınızdakine doğru dönerek konuşmak bile işkence haline gelebilir. Bu kapsamda boyun ağrısı egzersizleri de, kişiler için oldukça faydalı olabilmektedir.

Boyun ağrısı sebeplerinin ve bu ağrının neyden kaynaklandığını bilmek tedavi için lüzumlu ilk adımdır. Dolayısıyla uzun geçindiren, sık gene eden ve devamlı günlük yaşam deliğinizi aksatmakta olan ağrılar için yapılacak ilk iş muayene olmaktır. Ortopedi, fizik tedavi ya da beyin ve sinir cerrahisi uzmanları ağrının nedenini saptamak yardımcı size yardımcı olabilir.

Boyun ağrısı nedenleri arasında yer alan ve çoğunlukla duruş, oturuş bozuklukları, masa başı işler, ev işleri ya da kazalardan meydana gelen travmalardır. Oturuş bozuklukları ya da yanlış yastık kullanımı şeklinde hatalar stresli ortamlarla da birleşince ortaya boyun ağrıları çıkabilir. Boyun fıtığı ve kireçlenme de boyun ağrısının öteki yaygın sebepleri içinde sayılabilir.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer? 2

Boyun ağrısının omurga iltihabı, tümör ya da enfeksiyon şeklinde daha azca karşılaşılan sebepleri de olabilir. Boyun ağrısı kollarda hissizlik, yürümede kuvvetlik, şişlik ve genel halsizlik şeklinde belirtilerle birlikte görülüyorsa ve günden güne ağrı şiddetini arttırıyorsa, süre kaybetmeden bir doktora görünmek gerekir. Boyun ağrısı tedavisi için reçeteli ilaçlar kullanmanız gerekseme duyulan hallerde bile, ağrının geçme süresini hızlandırabilecek bazı önlemleri, evde kendiniz de alabilirsiniz.

Bilgisayar başındayken, otomobil kullanırken ya da TV karşısında kendinizi baş ileri doğru itilmiş, çene dışarı doğru çıkık ya da omuzlar öne doğru sarkmış şekilde buluyorsanız, bunlar hep kötü duruş örnekleridir ve boyun ağrısı yapabilir.

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Kötü duruş boynun önündeki ve kürek kemikleri üzerindeki kasları zayıflatır. Bununla beraber göğüs, omuz ve boyun bölgesini gerginleştirir. Hepsi önlemek ve boyun ağrısını geçirmek için ilk başlangıçta doğru şekilde durabilmelisiniz.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer? 3

Masa başlangıcında iş yaparken, otomobilde ya da kanepede otururken duruşunuzu denetim edin. Çenenizi geriye alın, gözleriniz karşıya düz baksın ve omuzlarla sırt dengeli, dik bir pozisyonda dursun. Uzun süre hareketsiz kalmış olduğunuz fark ettiyseniz boynunuzu iki yana, öne ve geriye doğru esnetin. Sert ve ani hareketlerden kaçının. Boynunuzu her bir yöne çevirdiğinizde 30 saniye kadar bekleyin.

Boyun ağrılarında boynu zorlamadan, organik esneme hareketlerini yaparak 3-4 gün dinlenmek ağrının kendiliğinden geçmesi için kâfi olabilir.

Stres vücutta kasların gerilmesine niçin olarak boyun ağrılarını tetikleyebilir. Boyun ağrısı sebebiyle boynu hareket ettirmekten kaçınmak organik bir tepkidir fakat hareketsizlik boynun daha da sertleşmesine niçin olur. Bundan dolayı boynu tamamen hareketsiz bırakmaktan kaçınmak ve ağrı ne kadarına izin veriyorsa boynu o ölçüde hareket ettirmek gerekir.

Ağrının şiddetli dönemlerinde boynu nazikçe sağa sola çevirmek şeklinde, boynun her zamanki hareketlerini meydana getirmeye çalışmak yeterlidir. Ani, sert ve organik olmayan hareketler yapmaktan kaçınılmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için hareket ve egzersizin önemini sık sık duyuyoruz. Göğüs ve sırt kaslarını güçlendirici egzersizler, ağrıları engellemek adına önemlidir. Güçlü kaslar genel olarak vücudunuzda daha azca ağrı problemi yaşamanızı elde edecektir.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer? 4

Doğru yastık seçimi hem uyku standardını arttırır bununla birlikte boyun ağrılarını önler yahut azaltır. Meydana getirilen araştırmalar, yan yatarken boynu yukarı kaldırmadan bir tek şilte ve kulak arasındaki boşluğu dolduracak yükseklikte bir yastığın seçilmesi gerektiği sonucuna varmıştır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/boyun-agrisi-nasil-gecer/