Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun fıtığı, boyun omurları aralarında bulunan ve amortisör görevi gören disklerin zamanla deforme olması ve fıtıklaşmasıdır. Sert hale gelen ve yerinden oynayan diskler sinirleri baskı yaparak boyun, sırt ve kollarda ağrılara ve güç kaybına yol açmaktadır.

Fakat her ağrı boyun fıtığı olduğunu işaret etmemektedir. Boyun ve kol ağrıları, başka pek çok rahatsızlığın da belirtileri arasında olduğundan dolayı boyun fıtığınız olup olmadığını öğrenmek için kapsamlı bir muayene gerekmektedir. Sıklıkla, boyun ve kol ağrısı ile birlikte ellerde de güç kaybı görüldüğü durumlarda boyun fıtığından şüphelenilmektedir.

Fıtık kelimesini duyduğumuzda çoğumuzun içini ameliyat endişesi kaplamaktadır. Ancak tıpkı bel fıtığında olduğu gibi boyun fıtığı için de direk ameliyat olmamızı gerektirmez. Fıtığın seviyesine göre bazen ilaç tedavisi ile birlikte fizik tedavi de kişileri rahatlatmaya yeterli olmaktadır.

Boyun fıtığı patlaması ya da fıtığın ilerlediği durumda ve ameliyat gerektiğinde, bu durumu serinkanlı bir şekilde karşılamak gerekmektedir. Günümüzde cerrahi müdahale ve tedavi yöntemleri  fazlasıyla çeşitlenmiş ve gelişmiştir. Ama bizim için en iyi yöntem fıtıklaşmayı daha ilk başından engellemektir.

Boyun fıtığına karşı başlıca ilk tedbirlerden biri düzenli ve bilinçli şekilde egzersiz yapmak olmalıdır. En son çare olarak yapılan ameliyatlar da, kişileri bir hayli korkutmaktadır. Bu kapsamda da boyun fıtığı ameliyatı nasıl yapılır? Sorusu da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskleri, boyun fıtığı rahatsızlığı çoğunlukla karşılaşılan ve oldukça artan bir hastalıktır. Bu rahatsızlığın artması sonucunda oluşan baş ağrılarının sebebinin tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu hastalık kesinlikle tedavi edilmesi lüzumlu bir rahatsızlıktır.

Bir tek tedavi edilmediği durumlarda neticesinin oldukça önemli hastalıkları da birlikte getirmektedir. Boyun fıtığı rahatsızlığı şayet uzman bir tabip tarafınca denetim altına alınmazsa daha da önemli problemlere de neden olmaktadır. Bu problemlerin başında ise boyun omurlarının dejenere olması durumunda felç rahatsızlığının artışı ve bu şekilde durumların daha sonra ise telafisi olmayan rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Boyun fıtığı rahatsızlığı özellikle kendisini boyuna vuran şiddetli ağrılarla belli eder ve şiddetli olarak seyreden baş ağrıları da boyun fıtığının habercisidir. Bu nedenlerden dolayı gerekli olan tetkikler için ne olursa olsun uzman bir hekimden yardım almak gereklidir. Uygulanan cerrahi müdahaleler de oldukça iyi neticeler vermektedir.

Gene de cerrahi müdahale şu demek oluyor ki ameliyat son olarak uygulanacak tedavi şekli olarak düşünülmektedir. Doktor tarafından meydana getirilen sıkı bir muayene sonucunda teşhis konur ve öncelikle boyun fıtığı rahatsızlığı hemen hemen ilk aşamalarda ise hastalık ilaç tedavisi, fizik tedavisi ve uygulanan boyun hareketleri uygulanır ve meydana getirilen müdahaleler sonuç vermiyorsa sadece o zaman ameliyat önerilmektedir. Boyun fıtığı ameliyatı tehlikeli bir bölümde olduğundan dolayı yapılacak olan bu ameliyat çoğu süre tercih edilmemektedir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası 1

Sadece üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken bir nokta ise boyun fıtığı hastalığı tedavi edilmezse ileride telefi edilemeyen neticeler meydana çıkmaktadır. Bu ameliyat da öteki ameliyatlarda da rastlanan risklere haizdir. Meydana gelebilecek riskleri de şöyle sıralayabiliriz.

Boyun fıtığı ameliyatının uzman doktorlar tarafınca dikkatli bir şekilde yapılması oldukça önemlidir eğer bu ameliyat gereği gibi yapılmadığı süre sinirler tahribat görebilir ve bu durumda hastanın felç kalmasına niçin olabilmektedir. Son olarak ise boyun fıtığı kişilerde duruş bozukluğu ve şiddetli ağrı gibi birtakım problemlere yol açabilmektedir. Ameliyat daha sonrasında yaşanabilecek bu önemli riskleri göz ardı etmemekte fayda vardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/boyun-fitigi-ameliyati/