Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı, boynumuzda yedi adet olarak bulunan omurların arasındaki disklerin , disk dokusunun bozulması sonucu omurilik kanalına doğru kayması sonucunda buradaki sinirlere ve omuriliğe baskı yapması ile gerçekleşen bir hastalıktır.

Son derece rahatsız edici, ağrı verici ve yaşamı olumsuz şekilde etkiletici olan boyun fıtığının zararları arasında boyunda yaptığı ağrının yanı sıra, el ve kollarda uyuşma, el ve kollarda ve boyun bölgesinde karıncalanma ve sırtın alt kısımlarında ağrı olarak görülmektedir.

Yaşam kalitesini son derece etkileyen boyun fıtığı, genellikle kişilerin uygun olmayan alışkanlıkları neticesinde ortaya çıkar. Özellikle kaza ve yaralanmalar sonucu ortaya çıkan boyun fıtığı, boyunların sürekli aşağıya eğik durmasını gerektirecek pozisyonlarda uzun süre durmak, bilgisayar kullanımı, uzun yol süresince direksiyon başında kalmak, uzun süre oturarak çalışmak, bilinçsiz spor aktiviteleri, uygun olmayan yatış pozisyonları gibi sebeplerle ortaya çıkabilmektedir.

Boyun fıtığı belirtilerine baktığımızda bir çok kişinin araştırdığı boyun fıtığı baş döndürür mü, boyun fıtığı baş ağrısı ve mide bulantısı yapar mı, boyun fıtığı kol ağrısı yapar mı gibi soruların cevapları ortaya çıkmış olmaktadır.

Boyun fıtığı belirtileri arasında, boyun hareketlerinde azalma, kas spazmı ve ense bölgesinde ağrılar görülmektedir. Bunun yanı sıra kol, göğüs ve sırt bölgesinde ağrılar, ellerde ve kollarda ağrı, uyuşma ve karıncalanmalar, Baş dönmesi, bulantı, konsantrasyon bozukluğu, kulak çınlaması, kol ve ellerde güç azalması gibi belirtiler görünmektedir.

Boyun fıtığında kesin tanının konulabilmesi için doktor muayenesi gerekmektedir. Yapılan muayene esnasında çekilen MR filmi ile boyun fıtığı tespit edilir ve tedavi sürecine başlanır.

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun Fıtığı Nasıl Olur?

Boyun fıtığı her hangi bir kaza veya darbe alınması, bilinçsizce yapılan kafa hareketleri, boynun düzenini bozacak duruş pozisyonları gibi sebeplerle, boyunda bulunana omurlar arasındaki disklerin kayma yaparak omuriliğe ve sinirlere baskı yapması ile meydana gelmektedir.

Tedavi edilebilen bir hastalık olan boyun fıtığı, doktor tarafından teşhis konulması ile tedaviye başlanır. Boyun fıtığı geçer mi sorusuna cevaben birkaç alternatif yöntem bulunmaktadır. Öncelikle boyun fıtığı başlamadan veya başlangıç aşamasında, boynu yorucu ve zedeleyici aktivitelerin kontrol altına alınması gerekmektedir.

Bilgisayar başında oturuken duruşumuzu kontrol ederek, boynun sürekli aşağı doğru kalmasını engellemeli, sürekli sabit durmasını engellemeliyiz. Yürürken dik yürümeli, başı öne eğik pozisyonlarla boyna yük vermemeliyiz. Düzenli egzersiz yapılmalı, boyun kaslarının güçlenmesi sağlanmalı.

Boyun Fıtığı Nedir? 2

Uyku esnasında yastık tercihimizin doğru yapılması sağlanmalı, uzun yol şoförlüğü esnasında dinlenilmeli. Bu ve benzeri aktivitelere dikkat ederek boynun zarar görmesini engellemeliyiz.

Boyun fıtığı oluştuktan sonra, tedavi için fıtığın boyutuna göre farklı yöntemler kullanılmaktadır. İlk tercih edilen yöntem ise boyun kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmaktır. Doktorunuz boyun fıtığı teşhisi koyduktan sonra yeterli olacağını düşünürse size egzersiz kataloğu verecektir.

Bu kataloglardaki hareketleri yapmanız halinde boyun kasları güçlenerek boyun fıtığının verdiği rahatsızlık azalacaktır. Bu süreçte doktorunuz ağrıların azalması için ağrı kesici ilaçlar ve kas gevşeticiler kullanmanızı tavsiye edebilir.

Boyun Fıtığı Nedir? 3

Eğer kas kuvvetlendirici bu egzersizler tedavi için yeterli olmuyorsa fizik tedavi süreci başlatılır. Fizik tedavi ile ağrıların görüldüğü bölgeler güçlendirilir ve disklerin sinirlere yaptığı baskı azaltılmaya çalışılır. Tüm bu yöntemlerde sonuç alınamaz ise son yöntem olarak cerrahi müdahale yapılarak hastalık tedavi edilir.

Hastalığın tedavi edilmesi ile birlikte, tekrar nüksetmemesi için doktorunuzun da önereceği tavsiyeler ile günlük yaşantınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Boyun bölgesini yorucu faaliyetleri yaparken dikkatli olmanız, hastalığın tekrar nüksetmesini engelleyecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/boyun-fitigi-nedir/