Boyun Fıtığı Yastığı

Fıtıklar arasında en tehlikeli ve en fazla rahatsız edici olarak boyun fıtığı görülmektedir. Boyun bölgesi çok narin olan bir bölgemizdir. Bu nedenle burada gerçekleşen boyun fıtıkları insanları aşırı derecede rahatsız etmekte, yaşamı oldukça fazla etkilemektedir.

Boyun Fıtığı Yastığı 4

Boyun bölgesinde yedi tane omur bulunmaktadır. Bu omurların arasında da disk olarak bilinen eklemler bulunmaktadır. Omurlarda bulunan kıkırdakların kayması ile gerçekleşen boyun fıtığı nedeniyle, kollara giden sinirlerde baskı oluşur ve bu baskı nedeniyle de kollarda ağrı ve uyuşmalar yaşanır. Günlük yaşantımızda normal olarak kullandığımız yastıklar, boynun altının boş kalmasına sağlar.

Bu şekilde uyku esnasında yapılan ani hareketlerde boynun altı boş olduğu için zedelenme olabilmektedir. Boyun fıtığı yastığı ise boynun altını doldurarak daha güvenli bir uyku uyumamızı sağlamaktadır.

Boyun fıtığı için ortopedik yastık, özel olarak üretilmiş ve boyun fıtığı başlangıcı olan kişilerin, gerekse boyun fıtığı başlangıcı, gerekse boyun fıtığı tedavisinden önce ve de sonra sürekli kullanması tavsiye edilir. Tedavi sonrasında kullanılmaması durumunda boyun fıtığının tekrar nüksetme ihtimali yüksektir.

Boyun Fıtığı Yastığı Nasıl Olmalı 1

Boyun fıtığı tedavisi genellikle fizik tedavi ile ve doktorun tavsiyesi ile gösterilen egzersizler ile yapılabilmektedir. Fizik tedavi ile düzelmeyen durumlarda ise cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Ancak bir yandan tedavi olurken, diğer yandan boyun fıtığını yeniden alevlendirecek hareketlerden de kaçınmak gereklidir.

Bu hareketlerin en başında ise kullanmış olduğumuz, sıradan, yumuşak yastıklar gelmektedir. Boyun fıtığı yastık sayesinde yeniden nüksetme ihtimali olan bir hastalıktır.

Boyun Fıtığı Yastığı

Boyun fıtığı için özel olarak üretilen ortopedik yastıklar medikal ürün satılan yerlerde rahatlıkla bulunabilmektedir. Özel olarak tasarlanmış bu yastıklar hastanın ağırlığına, yatış şekline göre şekil alabilen, bu sayede uyku esnasında omurganızın zarar görmesini engelleyen yastıklardır.

Normal yastıklar kullanım süresi uzadıkça deforme olarak şekli bozulurken ortopedik yastıklar bu sorun oluşmayacaktır. Boyun fıtığı için ortopedik yastık kullanımı ile kan dolaşımı düzeltilerek basıncın azaltılması sağlanır ve ayrıca  eklem ağrıları ve romatizmal ağrıların azaltılması sağlanır.

Boyun Fıtığı Yastığı Nasıl Olmalı

Boyun fıtığı için yastık seçerken kendi yatış pozisyonunuza uygun yastığı tercih etmelisiniz. Örneğin sırt üstü yatma alışkanlığı olan biri ile, yüz üstü yatma alışkanlığı olan birinin alacağı yastık türü farklılık gösterecektir.

Boyun Fıtığı Yastığı Nasıl Olmalı

Yastık alırken boyun ağrıları için özel olarak tasarlanmış, omurganın şekline göre şekil alabilen, omurga ile boynu doğru hizada tutan boyun yastıkları tercih edilmelidir.

Ayrıca kendi özelliklerinize göre veya doktorunuzun tavsiyesini alarak, ihtiyaca göre yüksekliği ve sertliği ayarlanabilen şişme yastıklar, ayrıca boyna göre şekil  alan rulo şeklinde ve U şeklinde yastıklarda tercih edebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/boyun-fitigi-yastigi/