Brezilya Fönü Zararları

Brezilya Fönü
Brezilya fönü ürününün asıl adı brezilya keratinidir, piyasada çeşitli muadilleri bulunmaktadır bazı markaların kalitesiz ve sağlıksız olması nedeniyle birçok problem yaşanmaktadır. Saçınızın 6 ay boyunca, her gün fönlü gibi düz kalması demektir. İşlem 4 saat kadar sürer. Kuaförünüz saçınızın inceliğine, kalınlığına, yıpranmışlık durumuna göre ürünlerin saçta kalma süresine karar verir.
<!– –>

Boyasız saçlarda uygulanabilmesi için önceden saça bir “yapısını kırma” işlemi yapılır. Kınalı saçlara işlem yapılmadan önce birkaç aşamada pullar açılır. Bunların gerçekten profesyonel bir kuaför tarafından ve çakma olmayan ürünlerle yapılması gerekir.

Brezilya Fönü Zararları

Kuaför salonlarında son zamanlarda giderek artan taleplerle yapılması da yaygınlaşan Brezilya fönünün yüksek düzeyde kanserojen madde içerdiği dünyanın en güvenilir gösterilen sağlık kuruluşları arasında olan Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından açıklandı. İçerdiği “keratin” ile saçları düzleştiren brezilya fönünün içerisinde keratinin yansıra kullanılan “formaldehit” adlı madde kanserojen sınıfına giren maddelerden birisidir. Formaldehit maddesi buruşmayı önlemek ve uzun süre ütü kalitesini korumak için giysilerde, ojelerde ve bazı diğer kozmetik ürünlerde kullanılır. Bunun yanında küflenmeye karşı da koruyucu bir maddedir. Hastanelerde cesetlerin çürümesini önlemek amacıyla da kullanılmaktadır. FDA’nın laboratuvar testleri neticesinde içerisinde en fazla % 0,2 oranında miktarda olması gereken formaldehit, Brezilya fönünde % 8,7 – 10,4 oranında görülmüştür. 6-8 ay süre ile saçın bozulmadan düzgün bir şekilde kalmasını sağladığı için rağbet çok olan Brezilya fönünü saçlarınıza uygulatmanız aslında son derece sağlıksız bir yöntem olduğu FDA tarafından bildirilmiş ve tehlikeli bulunmuştur.

brezilya-fönü-zararları1

FDA’nın laboratuvar testleri neticesinde içerisinde en fazla % 0,2 oranında miktarda olması gereken formaldehit, Brezilya fönünde % 8,7 – 10,4 oranında görülmüştür. 6-8 ay süre ile saçın bozulmadan düzgün bir şekilde kalmasını sağladığı için rağbet çok olan Brezilya fönünü saçlarınıza uygulatmanız aslında son derece sağlıksız bir yöntem olduğu FDA tarafından bildirilmiş ve tehlikeli bulunmuştur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/brezilya-fonu-zararlari/