Bronşit Belirtileri

Bronşit Nedir: Nefes alırken aldığımız temiz hava soluk borusundan akciğerlere gider. Soluk borusu akciğerlere iki kolla gitmektedir. Bu kollara bronş denir.  Bronşların iltihaplanmasına bronşit denilmektedir. Bronşit olayları daha çok havaların soğuk olduğu kış aylarında görülmektedir. Bronşit 2 türlüdür. Kronik bronşit ve akut bronşit çeşitleri vardır.

Akut bronşit bakteri ya da virüsler nedene ile bronşlarda şişme olayının olmasıdır. Daha çok kış aylarında görülen bronşit tipidir. Burun yerine ağızdan nefes alanlar da daha sık görülmektedir. Bunun sebebi ağızdan alınan havanın ısıtılamadan akciğerlere gönderiliyor olmasıdır.

Kronik bronşit ise kirli havanın olduğu şehirlerde yaşayan insanlarda görülen iki üç aydan fazla sürebilmekte olan nefes alırken zorlanılan ve kuru öksürük ile başlayıp balgam çıkarma durumlarının yaşandığı bronşit türüdür. Genellikle ileri yaşlarda olan insanları etkilemektedir.

 • Sigara içmekten,
 • Kirli havanın olduğu şehirlerde yaşamaktan
 • Nemli yerler
 • Kirli ortamlar
 • Boğmaca ve kızamık hastalıkları
 • Genetik faktörlerden dolayı oluşabilmektedir.
 • Geçmeyen ya da uzun süren öksürük,
 • Nefes alıp verirken göğüste oluşan ağrı,
 • Hafif ateş,
 • Titreme,
 • Yorgunluk,
 • Mukus salgısının artarak balgam çıkarma,
 • Hırıltılı soluma,
 • Öksürükten kan gelmesi,
 • Gece saatlerinde nefesin tıkanması,
 • Uyuyamama,

gibi belirtiler sonucunda bronşit belirtileridir. Mutlaka uzman bir doktora; özellikle göğüs hastalıkları doktoruna görünmenizde fayda olacaktır.

Bronsit Belirtileri

Bebeklerde de bronşit vakaları görülebilmektedir. Bebekler 3 aylıktan küçük ise onları bu hastalardan uzak tutmak da fayda vardır. Bebeklerde solunum rahatsızlıkları yetişkinlere göre daha geç geçmektedir. Bu durumda bebeklere bol su takviyesi yapılmalıdır. Bebeklere bol su içirilmeli, sigara içenlerin bulunduğu ortamdan uzaklaşılmalı, balgam giderici şuruplar verilmeli, terlemesi engellenmelidir. Nefes almasını kolaylaştırmak için odada nefes makinesi bulundurulabilir. Mutlaka çocuk doktora başvurulmalıdır. Yattığı odanın temizliğine dikkat edilmelidir. Tıkanık olan burundaki sümüksü yapı temizlenmelidir.

Akut bronşit çeşidinin sebebi genellikle virüsler olduğu için doktorlar antibiyotik ilaçlarla bronşit tedavisi uygulamaktadırlar. Antibiyotik kullanırken unutulmaması gereken 2 durum vardır. Bunlardan birincisi antibiyotiklerin zamanında ve tavsiyeye uygun alınması ikincisi ise antibiyotiklerin iyileştim düşüncesi ile doktorun tavsiyesinden önce bırakılmamasıdır. Bunlara dikkat edilmezse bronşite tekrardan yakalanma olasılığınız yüksektir. Günümüzde doktorlar antibiyotik tedavisi uygularken eskiye göre daha dikkatli davranmaktadırlar.

Kronik bronşitte ise ilk önce yapılması gereken sigara içiliyorsa sigaradan vazgeçmektir. Kirli havanın olduğu ortamlardan uzak durulmalı, nem oranı düşük, sisin çok sık görülmediği, temiz ortamlarda bulunulmalıdır. Hastanın bulunduğu ortam ısıtılmalıdır. Kışın kaloriferlerin üzerinde su bulundurmak ortamdaki havanın nem oranını ayarlamakta yardımcı olabilir. Böylece kronik bronşit hastaları daha rahat nefes alabilmektedirler. Ayrıca bu hastalara uygun aletlerle hava takviyesi de yapılmaktadır. Bronşitte bol su tüketilmelidir.

Bronsit Tedavisi

Bronşit tedavisi sırasında doktor tavsiyesinin yanı sıra kullanabileceğiniz bazı bitkisel ürünler de mevcuttur. Bu ürünler bronşite iyi gelir. Doğal bir antibiyotik olan sarımsağın bir iki diş olarak kesilip süt ile kaynatılıp içilince iltihabın giderilmesini sağlar. Soğan balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Günde 1 çay bardağı soğan suyu içmek bronşlarınızın rahatlamasını sağlayacaktır. Bal öksürük kesici bir özelliğe sahiptir. Süt ya da limon ile karıştırılıp içilen bal öksürüğün daha kısa sürede kesilmesini sağlar. Tuzlu su ile gargara yapılması durumunda boğazda biriken balgam temizlenir ve böylece daha rahat nefes alıp verme işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır. Son zamanlarda çok kullanılan ve adından sıkça bahsedilen zerdeçal da bronşit tedavisi için tercih edilen bir üründür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bronsit-belirtileri/