Bronşite Ne İyi Gelir

Bronşite Ne İyi Gelir 

Yaşamak için nefes almak gerekir, nefes almak için ise akciğerler… Akciğerlerde bazen işler aksar ve akciğerin asal vazifesi sekteye uğrar. Akciğerlerle ilgili yaşanan problemlerden birisi de bronşittir. Bronşitte akciğerlerdeki hava yolları, solunum problemleri ve öksürüğe sebep olacak biçimde iltihaplanır. Bronşitin akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi vardır. Akut bronşit; grip, kızamık, tifo, boğmaca gibi viral bir enfeksiyonun; yahut  vücutta başlayan soğuk algınlığının ciğerlere kadar uzanması sebebiyle oluşur. Kronik bronşit ise, amfizem gibi uzun vadeli akciğer hastalıkları olanlarda veya sigara tiryakilerinde görülür. Akut bronşitte de, kronik bronşitte de hırıltılı nefes alıp vermeye sebep olan öksürük meydana gelir. Özellikle kronik bronşit ciddi bir rahatsızlıktır ve mutlaka tıbbi tedavi gerektirir.

Bronşit hastalığı sırasında ortaya çıkan öksürük bazen kuru da olsa, genelde balgamla birlikte görülür. Bronşit öksürüğü oldukça sarsıcı ve şiddetlidir; öyle ki hasta sık aralıklarla öksürdüğü için göğsünde ve karın kaslarında kasılma ve ızdırap hissi oluşur. Bronşitte atılan balgam genellikle şeffaftır; bazen sarı, gri yahut yeşilimsi de olabilir. Hasta hem enfeksiyonun ağırlığı hem de şiddetli öksürük sebebiyle bitkin düşer. Ateş ve sıtma da görülebilir.

bronsit hastaligi

Akut bronşit ekseriyetle soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüsler sebebiyle görülür. Bu bronşitte bulaşıcı olma riski varır. Akut bronşit çoğunlukla başka bir komplikasyona sebep olmadan iyileşir. Bronşit ilaçları ateş düşürücüler (antipiretik) ve ağrı kesici (aneljezik), öksürük kesici (kodein) ve öksürük azaltan maddeleri (dekstrometorfan) içeren öksürük şurupları, balgam azaltan mukolitikler ve antihistaminik içerikli ilaçlar olarak sıralanabilir.

Bronşit Tedavisi

Bronşit hastası kişi sigara içiyorsa mutlaka sigaraya ara vermeli hatta kesin olarak bırakmalıdır. Peki bronşit nasıl geçer? Antibiyotik kullanımı konusu, bronşit tedavisinde tartışmalıdır. Balgam, ateş ve öksürükte azalma sağlasa da yan etkileri sebebiyle çok da önerilmemektedir. Bir de eskiden akut bronşit tedavisinde faydalanılan antibiyotikler artık etkisini kaybetmiştir. Bakteriler antibiyotiklere karşı direnç kazandığından antibiyotik tedavisine pek başvurulmamaktadır. Hekim ancak gerekli görürse, sözgelimi kronik akciğer problem olan hastalarda antibiyotik tedavisi önerebilir.

bronsit tedavisi

Akut bronşit tedavisinde asıl amaç belirtilerin hafifletilmesidir. Hekiminiz şiddetli öksürüğün sebep olduğu kas ağrıları için ağrı kesici verebilir. Bronşit tedavisi gören bir hastanın bol su içmesi gerekir. Su tüketimi balgam yoğunluğunu azaltarak vücuttan atılmasını kolaylaştırır.Yine hekiminiz tarafından öksürüğü hafifletmek ve balgam atılmasını kolaylaştırmak için şurup önerilebilir. Kronik bronşit tedavisinde hastanın solunum yollarını açan bronkodilatör ve iltihap azaltıcı kullanılabilir. Kronik bronşit tedavisinde izlenecek tedavi yöntemleri hastaya göre değişkenlik gösterir ve hekim her hastaya göre özel tedavi uygular.

Bronşite İyi Gelen Bitkiler

Bazı otlar ve bitkiler bronşit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak yan etki de gösterebilir. Bronşit tedavisi için herhangi bitkisel bir küre başlamadan evvel mutlaka bir hekime danışmak gerekir. Bronşite bitkisel çözüm olarak önerilen bazı bitkiler ve otlar vardır. Sığır kuyruğu, ginseng, rezene, meyan kökü, nane ve ekinezya gibi bitkiler bronşit hastalığı tedavisinde destek sağlayabilecek doğal çözümlerdir. Ancak şu nokta unutulmamalıdır ki, bronşit ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir. Tedavi edilmezse akciğer hipertansiyonu, amfizem, zatürre veya sağ kalp yetmezliği gibi son derece ciddi sağlık problemlerine ve komplikasyonlara sebep olabilir. Bronşit hastalığı ile mücadele halindeyseniz ilk olarak tıbbi tedavi yöntemlerine başvurmalı ve mutlaka bir hekim gözetiminde tedavi olmalısınız. Bronşite bitkisel çözüm aramak ekstra bir yöntem olmalı ve bunu uygulamadan önce de hekiminize danışmalı ve bitkisel kür için ondan onay almalısınız.

bronsite iyi gelen bitkiler

Kurutulmuş bitki satın alırken de, faydasını ve etkisini görmek için mutlaka taze olarak satın almalı ve taze tüketmelisiniz.

Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir

Çocuklardaki bronşit nasıl geçer, onlar daha mı zor atlatır, ekstra tedavi yöntemleri var mıdır bir de bu tarafa göz atmak gerekir. Bir çeşit nefes darlığı olan bronşite, sigara dumanı, kimyasal maddelerin yaptığı tahribat ve bakteriyel sebepler zemin hazırlar. Çocukların tedavisinde faydalanılacak bitkilerin, onların gelişimini engellemeyecek ve sağlıklarına zarar vermeyecek olanlar arasından seçilmesi gerekir. Çocuklarda bronşit daha çok soğuk havalarda üşütmeye bağlı olarak gelişir. Bitkisel çözüm ve şifalı bitkilerle hazırlanacak karışımlardan yararlanılacağı gibi; çocuğu istirahat ettirmek, bol sıvı vermek, kirli hava ve tozlu ortamlardan uzak tutmak ve buhar banyoları yaptırmak son derece faydal olmaktadır.

cocuklarda bronsite ne iyi gelir

Çocuklarda bronşit nasıl geçer sorusuna şu yanıtları da ekleyebiliriz:

  • Hekimin önerdiği balgam söktürücü ilaç ve şurupları düzenli olarak içmeli.
  • Sigara içilen ortamlarda asla bulundurulmamalı.
  • Kirli, puslu, sili ve dumanlı havalarda dışarıya çıkarılmamalı.
  • Sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdalar yedirilmeli.
  • Yastık ve yorganı elyaf içermeli.
  • Toz tutan battaniyeler kullanılmamalı.
  • Çocuğun odası her güm muhakkak en az 30 dakika boyunca havalandırılmalıdır.

Çocuklarda bronşit hastalığına iyi gelecek bitkisel çözümler listesinde yer alan bitkileri şöyle sayabiliriz:

Kazayağı bitkisi, yulaf samanı, sabun otu, hatmi çiçeği, ısırgan otu ve sarımsak. Bu bitkilerle hazırlanacak çay ve karışımlar çocuklarda bronşit hastalığına son derece iyi gelmektedir.

Ama elbette ki ilk adım, çocuğu uzman bir hekime götürerek tıbbi tedavi uygulatmak, bitkisel çözümleri de destek olarak almasını sağlamaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bronsite-ne-iyi-gelir/