Bronzlaşmak İçin

Bronzlaşmak İçin
Yaz gelir gelmez gözümüz vitrinlerdeki salaş elbiselere, kısa şortlara, mini mini eteklere takılır… Üstümüzde nasıl duracağını gözümüzde şöyle bir canlandırırız. O da ne… Bembeyaz, soluk bacaklar! Ve sessizce oradan uzaklaşırız…

Gözünüzde canlanan beyaz ve soluk bacaklar olmasın hanımlar! Sizin için yazdığımız bu yazıyı okuyun ve bronzlaşmak için hazır olun…

Bronzlaşmak için ne yapmalıyım?

Biz kadınlar her daim çekici ve güzel görünmek isteriz. Yaz geldiğinde bronz bir ten de güzel ve çekiciliğin gereklerindendir bizim için… Bronzlaşınca kendimizi daha alımlı hissederiz. Giydiğimiz kıyafetler gözümüze daha bir hoş görünür. O bronz ten illa ki olacak! Peki nelerdir bronzlaşma yöntemleri?

Piyasada bronzlaşmak için üretilen köpük, krem ve spreylerle güneşe çıkmadan bronzlaşmak mümkün… Ürünün arkasındaki kullanım talimatlarından yararlanarak bu ürünleri kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanmadan önce güzelce peeling yapmanızda fayda var.Bronzlaşmak-için-ne-yapmalıyım

Hızlı bronzlaşmak için piyasada bulunan bronzlaşma haplarından faydalanabilirsiniz. Bu haplar ciltteki melanin miktarını arttırır ve fazla güneşlenmeden bronzlaşmayı sağlar. Bu hapları kullandığınızda daha az güneşte kalarak hızla bronzlaşabilirsiniz.

Son zamanlarda revaçta olan bir bronzlaşma yöntemi de ‘Mystic Tan’dır. Birçok ünlü isim, bu yöntemi hızlı bronzlaşmak için tercih etmektedir. Bu uygulamada bronzlaşmayı sağlamak için bir takım solüsyonlar vücuda sürülür ve kabinde 60 saniyelik bir seansla ten renginiz bronzlaşır. Bronzluğu arttırmak için birden fazla seans yapılabilir. Uygulamadan sonra ten rengi bir iki hafta süresince korunur.

En bilinen yöntemlerden biri de kuşkusuz solaryumlardır. Solaryum uygulaması kişilerin ten tipine göre yapılmaktadır. Güneş altında zararlı ışınlar vücudumuza daha kontrolsüz olarak temas etmektedir. Solaryumda zararlı ışınlar filtrelenir. Fakat her ne kadar böyle olsa da elbette solaryumun da zararlı etkileri vardır. Kimi zaman yanıklar ve aşırı kararmalar görülebilir. Yapılan araştırmalara göre solaryumun, bir çeşit deri kanserini tetiklediği de görülmüştür. Bu nedenle solaryuma başlamadan önce mutlaka cilt testi yaptırılmalı.Bronzlaşmanın-ZararlarıGüneşlenerek bronzlaşmak en çok tercih edilen yöntemdir. Fakat doğrudan güneş ışınlarına maruz kaldığımızdan, güneşlenirken mutlaka dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Öğle vakitlerinde güneş ışınları en dik açılarla gelir. UVA Yararlı ışınlar olduğu gibi, UVB adı verilen zararlı ışınlar da vücudumuza temas eder. Bu ışınlara maruz kalmamak için 11.00 ilâ 15.00 saatlerinde güneşe çıkmamaya özen gösterelim. Ayrıca güneşte 2 saatten fazla kalmak da zararlıdır. Soyulmadan bronzlaşmak için bu hususlara dikkat edelim. Bu noktada cildi sürekli nemli tutmak da önemlidir. Ara sıra denize girerek cildi nemli tutmakta fayda vardır. Hem güneşlenirken hem de denize girerken mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi kullanalım. Ayrıca bol miktarda su tüketelim ki cildimiz kurumasın.Evde-Bronzlaşmak

Evde Bronzlaşmak
Hepimiz her zaman deniz, kum, güneş keyfi yapmak için vakit bulamıyoruz. İş hayatı, cemiyet toplantıları, düğün dernek derken o güzelim yaz kıyafetlerini giyecek bronz bir tene sahip olamıyoruz. Denize gidemeyenler için bir takım bronzlaştırıcı yağlar ile evde bronzlaşmak da mümkün…

İşte evde hızlı bronzlaşmak için yağ karışımı:

 • 1 tatlı kaşığı kakao yağı
 • 1 tatlı kaşığı havuç yağı
 • 1 tatlı kaşığı kayısı yağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı

Bu yağların hepsini cam bir kâsede güzelce karıştırıyoruz ve vücudumuzda bronzlaştırmak istediğimiz bölgelere masaj yaparak uyguluyoruz. 20-25 dk. beklettikten sonra duş alarak temizlenebilirsiniz. İlk uygulamada teniniz bir ton bronzlaşacak. Birkaç sefer uyguladıktan sonra ten renginiz gözle görülür bir şekilde koyulaşacak.

Bu karışım ile güneşe neredeyse hiç çıkmadan bronz bir tene sahip olabilirsiniz.

Nasıl Bronzlaşmalı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi artık günümüzde birçok bronzlaşma yöntemi var; güneş banyosu, solaryum, kremler, spreyler, köpükler, evde bitkisel yağ uygulamaları… Fakat hızlı bronzlaşmaya çalışırken cildinize zarar vermemeye dikkat edin. İşte size sağlıklı bronzlaşma ve yanlış bronzlaşma nasıl olur; cevabı…

Nasıl-Bronzlaşmalı,

Sağlıklı Bronzlaşma
Bronz bir tene sahip olmak elbette güzel… Fakat bronzlaşırken sağlığımıza ne kadar dikkat ediyoruz? Hızlı bronzlaşmak için sağlımızı ihmal etmeyelim. Sağlıksız bir bronzlaşma; güneş yanığı, aşırı soyulma ve cilt lekesi demektir. İşte sağlıklı bir bronzlaşma için dikkat edilmesi gerekenler:

 • Saat 11:00 ile15:00 saatleri arasında güneşe çıkmayın.
 • Doğrudan doğruya güneş ışınlarına maruz kalmak yerine, gölgede bronzlaşmayı tercih edin. Güneşe sabah saatlerinde veya gün batımından önce çıkmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Güneşte en fazla 2 saat kalmaya özen gösterin.
 • Daha kolay bronzlaşmak için tatile çıkmadan önce platekaroten içerek besinler tüketin (havuç, mandalina, kayısı vb.)
 • Mutlaka yüksek koruyucu faktörlü bir güneş kremi kullanın. (Mümkünse 50 faktör)
 • Güneş kremini denize girerken de sürün.
 • Mutlaka şapka takın
 • Güneşlenirken yüz, göğüs bölgesi, omuzlar ve sırta daha çok özen gösterin. En çok yanan bölgeler buralardır. Soyulmalar da ilk olarak bu bölgelerde başlar. Soyulmadan bronzlaşmak için öğle saatlerinde güneşten kaçının (11.00-15.00 arası).
 • Gün boyunca bol miktarda su tüketin. Böylece vücudunuz güneşten kuruyup susuz kalmayacaktır.
 • Güneşlenip duş aldıktan sonra vücudunuza nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Bronzlaşmanın Zararları ve Yanlış Bronzlaşma
Hızlı bronzlaşayım derken cildinizde kalıcı hasarlar bırakmayın hanımlar! Bizler bronzluğu bir güzellik belirtisi olarak görürüz. Ama aslında öyle değildir. Bu durum bir nevi vücudun güneşe karşı sergilediği bir savunma mekanizmasıdır. Cilt güneşe karşı korunmak için melanin salgılar ve bu da ten rengimizin koyulaşmasına sebep olur. Bronzlaşma aslında sağlıksız bir durumdur yani… Zararlı güneş ışınları ciltte ciddi yanıklar ve lekeler oluşturur.

Yanlış-bronzlaşma

Hatta cilt kanserine bile sebep olabilir. Yüzünüzde ve vücudunuzun çeşitli bölgelerinde oluşan benler, güneşe çok fazla maruz kaldığında cilt kanseri oluşumuna meyillidir. Güneş ışınlarının UVA olanları D vitamini açısından yararlıdır. Fakat UVB ışınları da bir o kadar zararlıdır ve bahsettiğimiz gibi kalıcı hasarlar meydana getirir. Fazla bronzlaşmak deri altındaki pigmentlerin yapısını da değiştirir. Bu nedenle aşırı derecede bronzlaşmaktan kaçının. Peki yanlış bronzlaşmaya neler dâhildir?

 • Güneşte saatlerce aralıksız olarak kalmak
 • 11:00 ile 16.00 saatleri arasında güneşlenmek
 • Güneş kremi sürmeden güneşlenmek
 • Cilde kola vb. asitli şeyler sürerek bronzlaşmak

Hızlı bronzlaşmak için zeytinyağı kullanımı yanlış bir uygulamadır. Bu durum deride kalıcı cilt lekelerinin oluşmasına sebep olur. Ayrıca cildin daha çabuk yaşlanmasına sebep olur.

Solaryumla bronzlaşmak (Solaryumdaki radyoaktif ışınlar cildin rengini çok kısa bir zamanda değiştirerek deri pigmentlerini deforme eder. Yani son derece zararlıdır.)

Ayrıca aşırı güneşlenmek cildin kurumasına ve kırışmasına sebep olur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bronzlasmak-icin/