Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Burun ameliyatı, çeşitli nedenlerle gerçekleştirilebilen, kolay olmakla birlikte hastaya bir süre zahmet verebilen bir prosedürdür. Hasta operasyon sonrasında bir süre Rhinoplasti maskesi takmak durumundadır ve estetik burun ameliyatı sonrası bu durum, sosyal ortamdan bir süre uzakta kalma sonucuna dahi sebep olabilmektedir. Tabii burun ameliyatı sonrası şişlik yaşamak da mümkündür. Eğer burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler harfiyen uygulanmazsa, komplikasyonlar daha şiddetli biçimde ortaya çıkabileceğinden hastanın iyileşme süreci artabilir. Örneğin burun ameliyatı sonrası sigara içmemek gereklidir. Zira, sigara iyileşme sürecini ciddi biçimde uzatmaktadır. Ayrıca burun ameliyatı sonrası ödem oluşacağından burun ameliyatı sonrası masaj yapılması da gerekecektir. Hastaların hemen hepsinin ortak yakınması burun ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı yaşanmasıdır. Bu durum son derece normal olup, belli orana kadar kabul edilebilir. Ancak burun ameliyatı sonrası kanama ve aşırı ödem söz konusu olduğunda mutlaka hekim denetimi gerekecektir. Ayrıca burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci içerisinde burnu her türlü travmadan korumak gereklidir.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle Rhinoplasti operasyonundan sonra takılan maske ve bandajlara asla kendiniz müdahale etmemelisiniz. Bu maske ve bandajlar dışarıdaki açık yaraları kapatmak amacıyla değil, burun kemiğinin istenen forma kavuşması maksadıyla yapılır. Ayrıca bu unsurlar burnu her türlü dış etkenden korur.

Estetik burun ameliyatı sonrası, nekahat döneminde ilk 3 gün ödem oluşması normaldir Hatta burun ameliyatı sonrası şişlik durumu bir hafta ve 10 güne kadar kabul edilebilir. Ancak burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler den en önemlisi, burunda doktor uyarılarının dışında bir gelişme olması halinde hemen geri bildirimde bulunmaktır. Beklenmedik gelişmeler istenmemekle birlikte, her operasyondan sonra görülme ihtimali olan durumlardır. Bu konuda müdahale edilmesi gerekebilir.

Bu noktada kendi yapmanız gerekenlerin en başında burun ameliyatı sonrası sigara eylemine en azından ilk 3 gün ara vermenizdir. Sigaranın yan etkileri umduğunuzdan çok daha fazladır. Tabii  burun ameliyatı sonrası ödem oluşması halinde kullanacağınız ilaçlara ek olarak burun ameliyatı sonrası masaj yöntemlerini de kullanabilirsiniz. Masaj hücrelerin harekete geçmesini ve yenilenmesini sağlayacaktır. Ayrıca ödemi de azaltabilir. Tabii bu konuda doktordan olur almayı ihmal etmeyiniz ve kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyiniz.

Nefes almanızı engellememesi için burun ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı önleyici aparatlar burnunuza takılır. Ödem tamamen ortadan kalkana kadar belli düzeyde tıkanma normaldir, ancak nefes almanızı engelleyecek boyutta bir tıkanıklık kabul edilemez bu durumda mutlaka hekime danışınız. İlk birkaç gün hafif kanamalar olsa da, ikinci haftadan sonra hiçbir düzeyde burun ameliyatı sonrası kanama beklenmez. Olası aşırı kanamalarda hekime başvurulması gerekmektedir. Hemen her burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci, yaklaşık 4 haftadır. Tabii bu tüm izlerin silineceği süre değildir. Tüm izler hastanın durumuna göre değişen sürelerde silinmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler 1

Sonuç olarak Rhinoplasti, diğer ismiyle estetik burun ameliyatı sonrası bazı komplikasyonlar ortaya çıkması beklenen bir durumdur ve takip edildiği sürece bir sorun yaşanmadan süreç atlatılabilir. Tüm  burun ameliyatı sonrası şişlik vakaları normal olup, kısa sürede ortadan kalkmaktadır. Tabii komplikasyon ortaya çıkmaması için hastanın burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler uyarılarına dikkat etmesi gereklidir.  Doğru bir merkezde, deneyimli bir uzman tarafından gerçekleştirilen burun ameliyatı, başarılı biçimde sonuç verir ve hızla iyileşir. Bu durumda herhangi bir sorun yaşanmaz. Devlet tarafından onay verilmiş cerrahi klinikleri ve hastanelere güvenebilirsiniz. Bu noktada siz kendi üstünüze düşenleri yaptığınız takdirde olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/burun-ameliyati-sonrasi-yapilmasi-gerekenler/