Burun Kaşıntısı Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İnsanlarda burun kaşıntıları genel olarak gözlerde kızarmalar, yanmalar, hapşırmalar ve burun akıntılarının oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Genel olarak bu belirtiler alerjik olarak ortaya çıkabilmektedir. Vücudumuzda bulunan bağışıklık sistemi normal olan zararsız maddeye fazla tepki vermesinden dolayı alerji oluşur. Burun kaşıntısının bir çok nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerden en önemlileri şunlardır;

Burun Kaşıntısı Nedir?

Alerjik Rinit

Şayet kronik olan burun kaşıntısı veya akıntısı sorunlarınız varsa bununla beraber burnunuzda tıkanıklık, gözlerde yaşarma, hapşırma gibi belirtileriniz olması durumunda Alerjik rinit olma riskiniz bulunmaktadır. Evlerinizde bulunan ev tozları bu alerjinin olmasına neden olmaktadır.

Alerjiye neden olan bu küçük maddeler yataklarınızda, yatak odalarınızda, yastıklarda ve halılarda bulunan tozların içerisinde yaşamlarını sürdürürler. Genel olarak zararsız olmakta fakat bazı kişilerin bunlara alerjisi olmaktadır.

Polenlere alerjisi olan kişilerde bahar nezlesi ilkbahar ve yaz aylarının başlarında burun kaşıntılarına neden olmaktadır. Bahar nezlesi gibi durumlarda mevsimlik durumların da burun kaşıntısına sebebiyet vermesi sonucunda doktora gitmeniz iyi olacaktır.

Genel olarak burun kaşıntısı polenler gibi durumlar ortaya koyar. Bunu da siz sağlıklı bir şekilde gerçekleşmek adına ilaç tedavisi iyi sonuç doğuracaktır.

Burun Kaşıntısı Nedir? 2

Besin Alerjileri

Normalde bir besine alerjiniz var ise bu ürünleri tükettiğiniz durumda bağışıklık sisteminiz aşırı olarak histamin üretmeye başlayacaktır. Bundan dolayı cilt kaşıntısı, burun kaşıntısı ve deri dökülmeleri gibi sorunlarınız ortaya çıkacaktır.

Bazı yiyeceklerde yüksek oranda histamin bulunmasından dolayı burun kaşıntıları ortaya çıkacaktır. Aşırı derecede histamin bulunan bazı besinler şunlar olmaktadır. Domuz pastırması, soya sosu, kırmızı şarap, sert peynirler, domates, balık ve pizza olmak üzere bunlarda yüksek oranda histamin bulunmaktadır. Diğer yandan tam olarak teşhisi konulmamış olan gluten duyarlılığı burun kaşıntısına neden olmaktadır. Bu duruma tam olarak dikkat etmeniz iyi sonuçlar doğuracaktır.

Deri Rahatsızlıkları

Vücudun nemsiz kalması veya aşırı susuz kalması da burun kuruluğuna neden olarak burunda kaşıntılar ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber kurdeşen hastalığı, egzama hastalığı, sedef hastalığı olanlarda da kronik burun kaşıntılarına tutulmuş olabilirler.

Burun Kaşıntısı Nedir? 3

Diğer Sebepler

Kimyasallara, Dumana, ağır olan kokulara maaruz kalınması durumunda burun kaşıntıları ortaya çıkmaktadır. Ani sıcaklık değişimleri de solunum yollarını etkilemesinden dolayı burunda kaşıntıları ortaya çıkarır. Anı sıcaklık değişimlerinin sorunun tam olarak teşhis edilmesi için hastaneye gitmeniz iyi olacaktır. Doktor sizin hastalığınızın tam olarak ortaya konmasını sağlayacak ve tedavi işlemlerine tam olarak gerçekleşecektir. Bu şekilde daha sağlıklı bir durum ortaya koyacak ve tedavi daha iyi sonuçlar ortaya koyacaktır.

Burun kaşıntısı basit görünse de çok rahatsız edici olmaktadır. Burun kaşıntısını tedavi etmenin birçok yolları bulunmaktadır. Burun kaşıntısının nedenine göre bazı ilaçlar, burun spreyi veya çevresel faktörler bulunmaktadır.

Alerjilerin niçin bulunduğu burun kaşıntılarında tedavi tekniği ağız ya da burun spreyleridir. Ancak bu spreyler uzun süreli tesir sağlamazlar. Burun kaşıntısının sebebi tam olarak anlaşılamadığı vakit kalıcı tedaviyi bulmak zordur. Bu amaçla bu rahatsızlıkta hekime müracaat dilmesini önemlidir.

Burun Kaşıntısı Nedir? 4

Burun kaşıntısına yarar gerçekleştiren tedavi yöntemlerinden biride, tuz çözeltisi tespit edilen spreylerden kullanmaktır. Bu natürel bir tedavi tekniğidir ve rahatlama sağlar. Kendisinde barındırdığı maddeler burun yollarında ki kuruluğa karşı yarar sağlar. Bulunduğunuz yerdeki havayı nemlendirmekte burun kaşıntısını azaltabilir.

Bağışıklık sistemine bağlı olarak burun kaşıntısı ya da burun tıkanıklığı gibi durum ortaya çıkar. Ayrıca hapşırma gibi bir durumda ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkların ortaya çıkmasından dolayı antihistamin bulunan ağız veya burun spreylerini eczanelerden rahat bir şekilde temin edebilirsiniz. Burun kaşıntısının ortaya çıkmasına neden olan durumlar ortaya çıkarılmadığı sürece burun kaşıntıları yeniden ortaya çıkabilir.

Eczanelerde satılmakta olan deniz tuzu içeren solisyonları burun yollarında meydana gelen kuruluğu ortadan kaldırır. Bu spreyler burun yollarını temizlemekte ve nemlendirme yaparak burunda meydana gelen kaşıntıyı ortadan kaldırır.

Bulunmuş olduğunuz ortamın havasını nemlendirerek burun kaşıntısını biraz olsun ortadan kaldırır. Hava nemlendirici olarak üretilmiş olan aletler evde kullanılarak evin ortamı nemlendirilmiş olur. Yapılacak bir buhar banyosu da burun kaşıntılarını azaltmaktadır.

Burun Kaşıntısı Nedir? 5

Çevrenizde bulunan tahrişe neden olan maddelerden ve alerjenlerden kurtulmak için doğal bir şekilde burun kaşıntısı sorunlarınızı ortadan kaldırır. Bu maddelerin arasında bulunan evcil hayvanların deri döküntüleri, toz ve temizleyici maddeler içerisinde bulunan kimyasal  maddelerde tahriş edici maddeler olarak bilinmektedir.

Burunda oluşan kuruluk nedeniyle ortaya çıkan burun kaşıntılarını nemlendiren birçok merhemler ve losyonlar burun kaşıntılarını gidermektedir. Doktor kontrolü yaptırarak size en uygun ilaçları verecektir.

Burun kaşıntısının giderilmesinde doğal çözümler bulunmaktadır. Bu doğal çözümler şunlardır.

 • Tuzlu Su
 • Alerjik rinit tedavilerinde kullanılacak olan tedavi yöntemlerinden olan tuzlu su Burun içerisinde birikmiş olan mukus tabakasını dağıtmaktadır. 1 çay kaşığı kadar tuzu bir miktar karbonatı 2 su bardağı ılık su ile karışım yapınız. Daha sonra boş olan bir burun spreyi şişesinin içine konularak burun deliklerine sıkabilirsiniz. Bu işlemi günlük olarak 1 veya 2 defa yapmanız gerekir.

  Burun Kaşıntısı Nedir? 6

 • Buhar Uygulaması
 • Düzenli bir şekilde buhar uygulamak burun içerisinde çok yüksek olan mukus hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Buhar uygulaması hapşırmayı ve burun akıntısını giderir.

 • Zencefil
 • Zencefil bitkisi alerjik rinit için çok etkili bir çözüm olmaktadır. Burun tıkanıklığını, burun akıntısını ve baş ağrısını gidermektedir. 1 bardak suya 1 çorba kaşığı rendelenmiş olan zencefili biraz karanfil ve biraz tarçın ilave ederek 10 dakika kadar kaynatılır ve içerisine bal ve limon ilave edilerek günde 2 defa içilmelidir.

  Tam olarak genel bir şekilde göz kızarması ve hapşırma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Eğer burun kaşıntısı yaşıyorsanız bir hekime başvurmalısınız.

  Burun kaşıntısı ya da hapşırma gibi durumlar yaşıyorsanız alerjik rinit rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmış olursunuz. Bu alerjiye niçin olan maddelerden biri ev tozudur.

  Burun Kaşıntısı Nedir? 7

  Evlerimizde tespit edilen ve gözle göremediğimiz bakteriler bu alerjiye niçin olurlar. Kedi, köpek, at gibi hayvanların salya ya da idrarlarına ilişki etmekte alerjik tepkilere niçin olabilir. Mekanın tam olarak havasız bir şekilde gerçekleşmesi de burun tıkanıklığını ortaya koyar. Bununla birlikte dumana, ağır kokulara ve kimyasallara maruz kalınması neticesinde burun kaşıntısı meydana çıkar.

  Havanın ansızın ısınması ya da soğuması, nem farklılığı bedende istenmeyen tepkiler doğurabilir ve burun kaşıntısına niçin olabilir. Hamilelik ve buluğ döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerde burun kaşıntısına yol açabilir. Genel olarak hamilelik gibi durumlarda hormonun tam olarak artması burun kaşıntısını ortaya çıkarır. Bunu doktorunuzla görüşerek hızlı bir şekilde tedavi sürecine dahil olabilirsiniz. Ayrıca gençlerde ergenlik çağında hormonal olarak artış göstermesine bağlı olarak burun kaşıntısı ortaya çıkabilir.

  Bu nedenlere bağlı olarak hastaneye gidip tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz. İlaç tedavisi genel olarak doktorlar tarafından sizlere sunulacaktır. Sizlere en uygun olan tedavi yöntemini doktor açıklayacak ve beraber karar verebilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/burun-kasintisi-nedenleri-belirtileri-tedavisi-bitkisel-tedavi-yontemleri/