Burun Kontürleme

Burun Kontürleme
Burun kontürlemeden kasıt, çeşitli makyaj hileleri ile burnun yapısına bir nebze de olsa müdahale etmektir. Örneğin burnu büyütmek, ya da küçültmek hatta ve hatta inceltmek, kontürleme işlemi ile mümkün olmaktadır. Fakat bu işlem söylendiği kadar kolay değildir ve bazı püf noktaları vardır.

Üçgen burnu Kontürleme
Üçgen burun yapısından kasıt, ince olan üst burun kemiğinden aşağı doğru giderek kalınlaşan ve burun deliklerine gelindiğinde de en kalın halini alan burun yapısıdır. Bu tip burunlarda yapılması gereken işlem ince olan üst kısmı olduğundan daha kalın, geniş olan alt kısmı ise olduğundan daha ince göstermektir.  Burun kontürleme  işlemindeki püf noktalardan biri gölgelendirmedir. Gölge kullanımı daha ince gösterir. Bu nedenle burun deliklerine gölgeleme işlemi yapılmalıdır. İnce olan üst kısma ise parlatma işlemi uygulanmalıdır.

Dar Burnu Kontürleme
Burnun iki yanına da aydınlatıcı bir kapatıcı ya da sedef rengi bir far sürmek dar burun şekli için yeterlidir.

Düz burnu Kontürleme
Bu tip burunlarda yükseklik sorunu vardır. Yüksek olmayan düz burunların kemikleri belli olmaz. Bu nedenle en üst kısımdan aşağı doğru kontürleme işlemi yapılmalıdır. Bu şekilde burun daha yüksek görülür ve burun kemikleri belirginleşir.

Yuvarlak Burnu Kontürleme
Bu tip burunlarda sıkıntılı olan kısım yuvarlak olan uç kısımdır. Hafif bir kontürleme işlemi ile bu yuvarlak kısım çıkıntılı hale getirilerek güzel bir buruna sahip olunabilir. Burnun üst kısmına ise highlighter sürülerek kontürleme tamamlanır.

Eğri Burnu Kontürleme
Burnun bir tarafı diğer tarafa göre eşit olmayan burun kemiğinin sağa ya da sola doğru yatık olmasıdır. Burnu eğri olan bayanlar burnun çıkık olan tarafına kaştan başlayarak kontür yapılmalı içeriye doğru olan Kısıma ise aydınlık bir kapatıcı ya da sedef rengi far uygulayabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/burun-konturleme/