Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı temelde iki sebebe bağlıdır. Polen ve buna benzer alerjenler burun içindeki kan damarlarının şişmesine sebep olur. İkinci olarak da alerjik sebepler yahut solunum yollarına bağlı rahatsızlıklar sebebiyle mukus üretimi artar.

Tıkalı burun; burunda akıntı, burunda kaşıntı, solunum güçlüğü ve ağız kuruluğu yapar; zira ağızdan nefes alıp vermek zorunda kalmak ağız kuruluğuna yol açar. Burun tıkanıklığı nasıl geçer evde ne gibi çözümler üretilebilir hususu üzerinde durmak bu yüzden oldukça önemli; zira burun tıkanıklığı hem huzursuzluk veren bir süreç hem de sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir şikayet.

Burun tıkanıklığı nasıl geçer evde üretilecek çözümler neler bir bakalım.

Öncelikle, burun akıntısı sırasında kan görülüyorsa ve burun tıkanıklığı 10 günden fazla süredir devam ediyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

Burun tıkanıklığı nasıl giderilir sorusu, akla hemen tuzlu su cevabını getirir. Yarım bardak suda eritilecek yarım çay kaşığı tuzu buruna damlatmak burnu açmak için iyi bir yöntemdir. Tuzlu suyun, mukusu çözüp dışarı atmak gibi bir fonksiyonu vardır ve bu yöntem çocuklarda da uygulanabilir.

Ancak tuzlu suyu buruna çekerken çok şiddetli çekmemek gerekir, aksi takdirde genizde yanma oluşur. Tuzlu suyu sırt üstü uzanarak ve mümkünse damlalıkla damlatmak daha sağlıklı bir sonuç alınmasını sağlar. Her burun deliği için 4-5 damla tuzlu su yeterli olacaktır. Tuzlu suyun beklenen etkiyi göstermesi içinse 5-10 dakika beklemek gerekir.

Papatya çayının sakinleştirici etkisini herkes bilir. Papatya çayının buharından tıkalı burunları açmak için de faydalanılabilir.

Bir tencereye 3 bardak su koyup kaynatın ve su kaynayınca ocağın altını kapatın. 10 dakika soğumasını bekledikten sonra 6-7 adet sallama papatya çayını suya koyun ve tencerenin kapağını kapatarak 4-5 dakika papatya çayının suya karışmasını bekleyin.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? 1

Ardından tencerenin kapağını açın ve çayın buharını burnunuzla soluyun. Buhar cılızlaşıp sönene kadar soluma işlemine devam edin.

Soğan da güçlü ve keskin kokusuyla tıpkı mentol gibi burun tıkanıklığını açmada etkili olan doğal çarelerden birisidir. Soğanın kesif kokusu ve etken maddeleri, burun kanallarında birikerek tıkanmaya sebep olan mukusun yumuşayarak çözülmesine ve akmasına sebep olur. Soğanın gözlerinizi yakmaması içinse nemli bir havluyu gözlerinize kapatabilirsiniz.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Burun tıkanıklığı çocuklarda da çok sık rastlanılan bir problem ve özellikle derdini anlatamayacak kadar küçük çocuklarda daha da büyük sıkıntılara sebep olabiliyor. Kemik yahut kıkırdaklarda var olan eğrilikler, soğuk algınlığı, geniz eti gibi problemler burun tıkanıklıklarına yol açabiliyor; yanı sıra akciğer sorunlarına, bedensel ve ruhsal şikayetlere de sebep olabiliyor.

Burun tıkanıklığı yaşayan bir çocukta psikolojik sıkıntılar meydana gelebilir, şiddetli bağ ağrısı yaşanabilir, sürekli uyku hali baş gösterebilir, kaslarda ağrı ve halsizlik şikayetleri ortaya çıkabilir.

Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl giderilir sorusu tam da bu noktada devreye girer ve anne babalr tarafından bu soruya ivedi şekilde cevap aranır.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

En zararsız ve etkili yöntemlerden birisi sıcak su ile müdahaledir. Çocuğun burnuna yavaş hareketlerle sıcak su çektirerek burun içini yumuşatmak ve çocuğu sümkürterek tıkanıklığın açılmasına yardımcı olmak hayli işe yarar.

Sıcak banyo da çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl giderilir sorusuna iyi bir yanıt olabiliyor. Çocuğu sıcak buhar banyosunda dayanabileceği süre kadar tutmak, burun içi mukozanın gevşemesini ve atılmasını sağlayacaktır.

Ve tuzlu su. Tuzlu su bilindiği üzere burun tıkanıklıklarını açmada oldukça başarılı bir yöntem olarak biliniyor ve sıklıkla kullanılıyor. Çocuğun burnunu tuzlu su ile ovmak ve bu sudan az bir miktar ve dikkatlice burnuna çekmesini sağlamak tıkanıklık üzerinde hayli etkili bir yöntem.

Çocuğu battaniye altında terletmek de tıkanıklığa yol açan virüsleri atmasını ve burun tıkanıklığından kurtulmasını sağlayabilir. Bu esnada çocuğa sıcak bitki çaylarından içirmek de iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer 1

Çocuğun yeterli sıvı almasını sağlamak da vücudunun ve dolayısıyla burun içinin de nemli kalmasını sağlayacaktır.

Alerjik Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Burun tıkanıklığının bir sebebi de alerjik durumdur. Burun da alerjik tepkilerin en fazla ortaya çıktığı organlardan birisidir. Alerji geliştirdiğimiz maddelerle yakın temas halinde olduğumuzda burunda tıkanma, akıntı, hapşırma, ve hassasiyet gelişir.

Kedi köpek tüyünden, polenlere; bazı yiyeceklerden, gözle görülmeyecek kadar küçük maddelere kadar pek çok şey alerjiye sebebiyet verebiliyor. Böyle bir durumda en etkili çözüm alerjiye sebep olan maddelerden uzak durmak olacaktır. Ama bu çözüm çoğu kez yeterli gelmeyebiliyor. O zaman başvurulacak çözüm aşı ve ilaç gibi seçenekler olacaktır.

Burunda şişliği önleyen bazı ilaçlar ve kortizon da kullanılmaktadır.

Alerjik Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Alerjiye bağlı burun tıkanıklığı hamile kadınlarda meydana geldiğinde tek çözüm hekime başvurmak ve onun tavsiyeleri ile hareket etmektir.

Alerji aşısı da son derece etkili bir çözüm olarak önerilmektedir.

Gripte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Gribal enfeksiyon kapıyı çaldığında hem vücuda verdiği kırıklık ve ateş hem de burun akıntısı problemi son derece sıkıntı verici ve bir an önce geçip gitmesi istenen bir durumdur.

Grip sebebiyle tıkanan bir burnu açmak için tuzlu su, nemli bir odada yatmak, burnun tıkalı olan deliğinin ters tarafına yatmak, nane gibi baskın aromalı yiyecekler tüketmek, bol sıvı tüketmek, sıcak ve buharlı bir banyoda duş almak, yüze ısıtılmış nemli havlu koymak, burun kemiğine masaj yapmak ve bir süre baş aşağı durmak da gribe bağlı tıkanıklığın hafifletilmesi için başvurulacak yollardan bazılarıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/burun-tikanikligi-nasil-gecer/