Burun Tıkanıklığına Çözüm

Burnu tıkanmayan insan var mıdır? Yoktur elbette. Doğduğumuz günden ihtiyarlık zamanlarına kadar mütemadiyen burnumuz tıkanır ve biz bu durumdan bir an evvel çıkmayı ister, çıkış yolları ararız. Burun tıkanıklığı her şeyden önce yediğimiz yemeklerin tadını almamızı engeller, ciğerlerimize bol bol taze hava çekmemizi engeller, yeterli oksijen almamızı engeller ve yaşam konforumuzu düşürür.

Alerjik kökenli burun tıkanıklıklarında hekim teşhisi ve tedavisi şarttır; ama eğer bahsi geçen burun tıkanıklığı grip, soğuk algınlığı, üst solunum yolları rahatsızlıklarına bağlı bir burun tıkanıklığı ise ve henüz başlangıç safhasındaysa evde kendi kendimize ne gibi çareler üretebilir, hangi doğal çözümlerden istifade edebiliriz soruları zihnimizde dolaşır.

Burun tıkanıklığına doğal çözüm olacak natürel maddeler nelerdir, onları nasıl kullanabiliriz hususunda istişare etmekte fayda var, hele ki kış aylarındaysak elimizin altında doğal reçeteler bulunması bizi rahatlatacaktır. Bakalım burun tıkanıklığı için neler yapabilir, hangi kapıları çalabiliriz.

Burun Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Mutfağımız sadece lezzetli yemeklerin piştiği bir nokta değil, doğal ev ilaçlarının hazırlanması için gerekli malzemelerin de bulunduğu bir yerdir. Şifa için o kadar çok bitki ve baharattan istifade ediyoruz ki, bunların büyük bir çoğunluğu mutfak raflarındaki kavanozlarda, baharatlıklarda, şişelerde zaten bulunuyor. Mesela onlardan ikisi tuz ve karbonat.

Burun Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Bu iki madde burun tıkanıklığı için çözüm arayışlarımızda imdadımıza yetişiyor. Nasıl mı? Yarım çay bardağı kaynatılmış ve soğutulmuş içme suyuna çeyrek tatlı kaşığı tuz ve çeyrek tatlı kaşığı karbonat koyun ve karıştırın. Bir burun deliğinizi kapatın ve temiz bir şırınga yardımıyla bir burun deliğinize yavaşça bu karışımdan sıkın. Hazırladığınız karışımı avucunuza koyarak burnunuza da çekebilirsiniz.

Gayet etkili bir yöntem olduğunu göreceksiniz.

Evde hazırlayamam derseniz eczanelerde hazır olarak satılan hazır deniz sularından da alabilirsiniz. Burun spreyi şeklinde ambalajlanan bu sular da burun tıkanıklığı için başvurulan acil çözümlerin başında gelir.

Burun Tıkanıklığı Açma Yöntemleri 1

Burun tıkanıklığı için ne yapılmalı sorusuna verilecek diğer yanıtları da şöyle sıralayabiliriz:

 • Fısfıs kullanımı
 • Buruna zeytinyağı damlatmak
 • Gün içinde vücudu sıcak tutmak, battaniye altında istirahat etmek, sıcak bitki çayı tüketmek
 • Sigara kullanılıyorsa iyileşme süreci tamamlanana kadar sigaradan uzak durmak, hatta içilen ortamlarda bulunmamak
 • Burun tıkanıklığının devam ettiği süreç boyunca, mukus üretimini arttıran bir içecek olduğu için süt tüketiminden uzak durmak
 • Zencefil çayı tüketmek
 • Buruna, özellikle yatmadan evvel tuzlu su çekmek ve sümkürmek
 • Yatılan ve oturulan odayı nemli tutmak, buhar makinesi kullanmak, kaloriferin üzerine içi su dolu kase koymak
 • Lavanta çiçeği ile hazırlanmış çayı buruna çekmek
 • Atkuyruğu otu ile nergis çiçeği otunun yapraklarını havanda ezip, zeytinyağı ve su ile sulandırarak bir gün bekletip, süzülen suyu her saat başı buruna damlatmak
 • 1 tutam papatya çiçeği ve 1 adet ince doğranmış kuru soğanın üzerine 1 su bardağı kaynar su ilave ederek her gün 3 sefer bu buharı solumak

Tüm bu doğal çözümlere rağmen burun tıkanıklığı geçmiyorsa, vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmak en güvenilir çözümlerden birisi olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/burun-tikanikligina-cozum/