Burundaki Siyah Noktalar için Maske

Burundaki Siyah Noktalar için Maske
Yüz güzelliği ve kusursuzluğu, ayrıntılara verilen önemle belirginleşir. Pürüzsüz bir ciltte, üzeri siyah noktalarla dolu bir burun hiç de hoş durmaz.

Siyah noktalar, burun üzerindeki gözeneklerde biriken ve deriyi korumakla görevli sebum isimli yağlı salgının havayla teması sonucu meydana gelen oksidasyon neticesinde oluşur.

Sebumun orijinal rengi sarı olmakla birlikte, oksidasyon neticesinde koyulaşır.

Yağ salgısı fazla olan kişilerde cilt gözenekleri daha geniştir. Sebum salgısı, deriyi korumak için doğal olarak üretilen koruyucu bir malzemedir ve tam olarak yol edilmesi mümkün değildir. Gözeneklerin içindeki sebumu sıkarak boşaltmak yahut derin temizleme sağlayan ürünlerle peeling yapmak siyah nokta temizliği hususunda çözüm sağlar; ancak bu çözüm geçicidir. Bir süre sonra sebum salgısı daha da artar ve olay kısır döngüye girer.

Ancak yine de doğal çözümler ve evde hazırlanabilecek pratiklikte maskelerle siyah noktalarla savaşılabilir. Dikkat edilecek bazı hususlar ve sağlıklı gıdalarla hazırlanan karışımlarla siyah noktaları giderebilir ve kontrol altında tutabilirsiniz.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Siyah nokta giderici karışımlar ve siyah nokta maskeleri ile bu küçük noktacıklarla başa çıkmak mümkün. Her şeyden önce düzenli yapılacak temizliği ile siyah noktaları dize getirebilirsiniz.

 • Bir sabah, bir de akşam olmak üzere günde iki kez yüzünüzü uygun bir temizleyici losyonla yıkayın. Cildinizi tahriş edecek sert keselerden kaçının. Yüzünüzü yıkamak için sıcak su tercih etmeyin ve yüzünüzü kurulamak için yumuşak dokulu havluları tercih edin. Kullandığınız ürünlerin alkol içermediğinden emin olun.Burundaki-Siyah-Noktalar-için-Maske1
 • Asla yüzünüzdeki makyajla uyumayın. Ne kadar uykulu ve yorgun olursanız olun makyajınızı mutlaka temizleyin. Ciltte sivilceye neden olacak ve siyah noktaları azdıracak mineral bazlı tozların ve ürünlerin kullanımından kaçının.
 • Hangi mevsimde olursanız olun mutlaka güneşten koruyucu bir güneş kremi kullanın. Solaryum tarzı suni bronzluk veren işlemlerden kaçının.
 • Yağsız nemlendiricilerden kullanın.
 • Siyah noktaları yok etmenin bir yolu da siyah nokta çıkarıcı bantlardan kullanmaktır. Bunun için önce yüzünüzü buhara maruz bırakın ve bantları yapıştırmadan evvel bölgeyi alkol ile temizleyin ve bandı uygulayın. Ancak bu işlemi yaparken burnunuza baskı uygulamayın.Burundaki-Siyah-Noktalar-için-Maske2

 • Siyah noktaları sadece dıştan değil, içerden yapılan bakımla da dize getirmek gerekir. Bol su içmek toksin atımı ve nem dengesi sağlamak açısından oldukça önemlidir. Günde en az 8 bardak su içmek gerekir
 • Sağlıklı beslenme de cilt sağlığı ve güzelliği için ön koşullardan biridir. Yağlı ve şekerli gıdalar cildi daha da yağlandırır. Yağsız etler, taze sebze meyveler ve kepekli tahıllar tüketilebilecek en sağlıklı gıdalardır.
 • Eller en çok bakteri barındıran organlarımızdır. Bu sebeple ellerinizi yüzünüze sürmekten kaçının.

Hazırlayacağınız siyah nokta maskeleri ile siyah nokta sorunundan kurtulabilirsiniz.

 • Limon Suyu: Siyah nokta maskesi olarak limon suyundan istifade edebilirsiniz. Limon suyu cilt lekelerini de gidermede kullanılan mükemmel bir ağartıcıdır. Limonun suyunu doğrudan siyah noktalara uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra 15 dakika bekleyin ve yüzünüzü su ile durulayın.
  Limon suyunu, salatalık suyu ve bal ile de karıştırabilirsiniz. Eğer evde limon yoksa elma sirkesi ile de aynı işlemi yapabilirsiniz.cilt-lekeleri-için-limon
 • Çemen Otu: Güçlü bir bitki olan çemen de siyah noktalar için kullanabileceğiniz bir yardımcıdır. Çemen otunu ve yapraklarını ezip suyla karıştırın ve macun haline getirin. 10 dakika boyunca siyah noktalı bölgeye uygulayın ve durulayın. Bu macunu her gece yatmadan evvel uygulayın.
 • Sarımsak ve soğan suyu: Sarımsak ve soğanın suyunun, cilt lekelerini giderdiği biliniyor. Siyah noktaların üzerine süreceğiniz soğan ve sarımsak suyunu yaklaşık olarak 15 dakika boyunca cildinizde beklettikten sonra yıkayın.
 • Kişniş Otu: 1 çay kaşığı kişniş yaprağı suyu ve yarım çay kaşığı zerdeçal tozunu karıştırıp yatmadan evvel siyah noktalarınıza uygulayın.  Sabah kalktığınızda soğuk suyla yıkayın.
 • Sandal Ağacı Macunu: Gliserin, gül suyu, limon suyu ve sandal ağacı tozunu karıştırıp macun yapın. Macunu siyah noktalara uygulayın ve kuruyana kadar bırakın. Kuruduktan sonra soğuk suyla yıkayın.
 • Sebze Dilimleri: Sebze dilimleri de siyah noktalar için kullanılan çözümlerden biridir. Salatalık, patates,, domates gibi taze sebzeleri halka halka doğrayarak siyah noktalarınıza uygulayabilirsiniz.
 • Lor: 1 çay kaşığı lor ve pirinç ununu macun haline getirin. Siyah noktalar üzerine uygulayın ve soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.
 • Aloe vera jel: Aloe vera jelini de yüzünüzü yıkamak ve temizlemek için kullanabilirsiniz.Aloe-Vera-Jelinin-Cilde-Faydaları
 • Bal: Balın cilt temizliği ve güzelliğindeki etkisi tartışılmaz. Siyah noktaların olduğu bölgeye sıcak bal sürün ve 10 dakika sonra yıkayın. Balın siyah noktalar üzerinde temizleyici etkisi vardır.
 • Kabartma Tozu: Siyah nokta maskesi olarak kullanılabilecek maddelerden birisi de kabartma tozudur. Eşit orandaki kabartma tozu ile suyu karıştırın ve siyah noktaların olduğu bölgeyi ovun. Ardından ılık suyla yıkayın.
 • Tarçın Ve Bal: 3 çorba kaşığı bal ile 1 çay kaşığı toz tarçını kase içinde karıştırarak macun kıvamına getirin. Bu macunu yatmadan evvel siyah noktalarınıza sürün ve ılık suyla yıkayın. İki hafta boyunca sürekli yapın. Tarçın ve limon suyunu da bu şekilde kullanabilirsiniz.bal-ve-tarçın-maskesi
 • Gül ve Yulaf Maskesi: Gül suyu ve yulaf ezmesi tozunu karıştırın ve bu maskeyi siyah nokta olan bölgelerinize sürüp 15 dakika bekleyin. Süre bitiminde soğuk suyla durulayın.

Siyah nokta maskeleri olarak kullanabileceğiniz bu maskelerle sorunlu bölgede büyük ölçüde iyileşme sağlayabilirsiniz.

Bu çözümlerin dışında;

Çay ağacı yağı kullanabilir, siyah noktalarınızın olduğu bölgelere küçük bir miktar diş macunu sürebilir, 1 bardak pişmiş süt ve taze limonu karıştırıp yüzünüzü yıkayabilir, toz zerdeçal ile nane suyunu karıştırarak siyah noktaların üzerine uygulayabilirsiniz.

Bu arada saçlarınızın yüzünüzle olabildiğince az temas etmesini sağlayın ve siyah noktalar için etkili formülleri düzenli olarak uygulamaya devam edin.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/burundaki-siyah-noktalar-icin-maske/