Çörek Otunun Saça Faydaları

Çörek otu yağı, çörek otu tohumundan elde edilen, keskin ve besleyici bir yağdır. Çörek otu yağı saç bakımında da diğer pek çok konuda olduğu gibi oldukça etkilidir. Hemen her saç tipi ve saç sorunu için etkili olan örek otu yağı, kullanımı itibariyle hiçbir yan etkiye de sahip değildir. Besleyici öğeleri be antiseptik özellikleri sayesinde her türlü saç problemi için etkilidir. Özellikle erkek tipi genetik saç dökülmesi üzerinde benzersiz etkileri bulunan çörek otunun faydaları konusuna kısaca değinelim.

Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu, kurak iklimde yetişen bir çalı bitkisidir. Tükettiğimiz siyah tanecikler çörek otu tohumudur, direkt olarak çiğnenmesi durumunda biraz acı bir tadı vardır. Bunun sebebi içeriğinde yer alan aminoasitler, antiseptikler ve minerallerdir. Çörek otunun içerisinde sakinleştirici bileşenler de bulunmakta ayrıca beyin fonksiyonları üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Yenerek tüketilmesi durumunda, dahili tüm enfeksiyonlar üzerinde etkilidir. Hemen her bakteri ve virüsle etkin biçimde savaşmaktadır.

Ayrıca karaciğer fonksiyonlarını da düzenler ve diyabet tedavisinde olumlu etkileri söz konusudur. Ayrıca dolaşım sistemi üzerinde ve kalp sağlığında da olumlu etkileri olduğundan söz edilebilir. Ancak çörek otunun kullanım miktarı ve koşulları ile ilgili bazı riskleri bulunmaktadır. Aşırı tüketilmesi durumunda, başta sindirim sistemindeki faydalı bakterileri yok etmesi olmak üzere bazı riskler barındırmaktadır. Günlük çörek otu alım miktarının bu sebeple kontrollü olarak gerçekleştirilmesi gereklidir.

Çörek otunun harici kullanımında ise hiçbir sınırlayıcı yan etki söz konusu değildir. Cilde ve/veya saça dilediğiniz miktarda uygulayabilirsiniz. Tabii abartılı kullanım, yağı boşa harcamaktan öte geçmeyeceği için anlamlı da olmayacaktır. Fakat ne miktarda kullanılırsa kullanılsın, başta cildin temizliği, sonra sağlıklı içeriklerle beslenmesi noktasında ileri derecede etkili bir ürün olduğu kabul edilmelidir.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır

Çörek otu, cilt bakımı ve saç bakımında tohum biçiminde kullanılması uygun olmayan bir bitkidir. Harici kullanımında çörek otu yağı olarak kullanılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Çörek otu yağı saç bakımında ve cilt bakımında etkin biçimde kullanılmaktadır ve etkileri oldukça fazladır. Ayrıca çörek otu yağının erkek tipi saç dökülmesi bağlamında ağızdan alınmasının da benzersiz bir faydası söz konusudur.

Haricen kullanıldığında saç bakımına etkileri, saç derisinin sağlığını tesis etmek ve saç ve saç derisini beslemek olan çörek otu yağı, ağızdan alındığında DHT hormonunun sınırlanmasını sağlar. Bu hormon kabaca erkeklik hormonunun her zaman salgılanmaması gereken boyutunu temsil etmektedir. DHT aşırı salgılandığında, erkeksi özellikler yükselişe geçecektir. Vücut tüylenmesi artarken, saç dökülmesi başlar. İşte çörek otu yağı ağızdan alındığında bu hormonu dengeleyerek hem vücut tüylenmesinin önüne geçerken, hem de saçların dökülmesini engeller. Bu noktada endişe edilecek bir husus söz konusu değildir. Erkeklik hormonuna değil, aktif erkeklik hormonuna uygulanan bir baskı söz konusudur. Bu durumda sadece saç bakımından değil, mental olarak da ciddi bir rahatlama ortaya çıkacaktır.

Çörek Otunun Saça Faydaları

Haricen kullanılırken saç derisine masaj yapılması durumunda, deri hastalıklarının önemli ölçüde azalması mümkündür. Kepek ve egzema gibi problemlerin kesin çözümü saç derisine uygulanacak çörek otu yağı ile mümkün olabilmektedir. Banyodan önce saç derinize uygulayacağınız çörek otu yağı ile bir süre masaj yapmanız durumunda, düzenli kullanım neticesinde sağlıklı saç ve saç derisine sahip olacaksınız.

Sonuç olarak çörek otu yağı, pek çok hususta olduğu gibi saç bakımı konusunda da oldukça etkili bir üründür. Çörek otu yağı saç bakımında en etkili ürünlerden birisi olmasının yanında doğal bir ürün olması sebebiyle uzmanlarca önerilen bir üründür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/corek-otunun-saca-faydalari/