CABRAL 400 mg 24 Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Zaman zaman hepimizin başına gelen kaslarda ağrı ve sıkışma hissi için özel olarak üretilen ilaçlara kas gevşetici adı verilir. Bu ilaçlar, vücudun hangi bölgesinde olursa olsun kasların rahatlamasını ve sıkışmadan dolayı ortaya çıkan ağrının yok olmasını sağlar. Bu kas gevşetici ilaçlar arasında olan Cabral ilacı hakkında bilgileri yazımızın devamında derledik. Cabral prospektüs bilgilerinden elde ettiğimiz bilgiler ile ilacın içeriği ve kullanımı hakkındaki detaylar şu şekildedir…

CABRAL 400 mg 24 Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Daha önceden kullanmayan ancak reçetede ismini gördüklerinde hastaların genelinin aklına ilk gelen soru Cabral ne için kullanılır sorusudur. Özellikle de rahatsızlıkları hakkında doktorları tarafından tam anlamı ile bilgilendirilmeyen hastalar bu sorunun yanıtını daha fazla merak ederler.

Cabral ilaç bir çeşit kas gevşetici ve ağrı kesicidir. Etken maddesi feniramidol HCI’dir. Bu maddeye karşı alerjik durumu olanların ilacı kullanmamaları gerekir. Bir kutu içinde her biri 400 mg olan 24 adet tablet ilaç içerir.

Endikasyon Bilgisi

Cabral hakkında en merak edilenlerden birisi de Capral ilaç ne ilacı sorusudur. Capral genel olarak ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlar listesinde yer alıyor. İlaç, kas ve iskelet sistemi ile ilgili ağrıların giderilmesi için kullanılan bir ilaçtır. Kaslardaki gerginlik ve ağrıya neden olan etkileri ortadan kaldırır. Kasılan ve sıkışan kasların rahatlamasını, gerginliğinin azalmasını sağlar. Ani kramp girmeleri ya da sürekli kramp sorunu yaşanması halinde doktor önerisi ile belirtilen dozlarda kullanılması etkili olabilir.

CABRAL 400 mg 24 Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Cabral ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç yetişkinler için olan bir ilaçtır. Çocuklar için kullanılmaması gerekir. Ayrıca yetişkin olan kişide karaciğer bozukluğu söz konusu ise ilacı kullanmaması gerekir. İlacın etken maddesi ve yardımcı maddelerine karşı duyarlılık söz konusu ise kullanılmaması gerekir.

CABRAL 400 mg 24 Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 2

 

İlaç kullanımından sonra aniden başlayan alerjik reaksiyon durumları hastanın ciddi şekilde etkilenmesine neden olabilir. Bu alerjik reaksiyonlar, deride isilik, kaşıntı, yüz, dudak, el ve ayaklarda şişme veya nefes alımda güçlük olarak ortaya çıkabilir. Bu konuda dikkatli olunmasında fayda vardır.

 • Kan basıncı düşük olan ya da yaşı ilerlemiş olan insanlar, Cabral tablet kullanmadan önce mutlaka dikkatli olmalıdır.
 • Aksi halde kötü şekilde sonuç alınabilir.
 • CABRAL 400 mg 24 Film Tablet’in Kullanım Şekli

  Cabral Tablet, ağız yolu ile vücuda alınır. Tabletleri çiğnemeden yeterli miktarda sıvı ya da su ile yutarak ilaç kullanılır. Cabral 400 mg ilaç genel olarak günde 2-3 kere ve 1-2 adet tablet olarak alınır. Bu doz genel dozdur ve her hastada rahatsızlığa, rahatsızlığın şiddetine göre değişebilir. İlacın alınma süresi ve dozu muayene yapan doktor tarafından belirlenip değiştirilebilir.

  Cabral ilaç yetişkinler için üretilen ilaçlardandır. Ancak ilerlemiş yaşı olan kişilerde kullanılacak olan doz, hastalıklarına göre değişebilir. Bu konuda da yine doktor önerisine dikkat edilmesinde fayda vardır. İlacı kullanmaya başlamadan önce kutu içinde yer alan kullanma talimatlarına dikkatlice göz atılması gerekir. Bu şekilde ilacın yan etkileri ortaya çıktığında daha çabuk fark edilip daha az zarar görülebilir.

  CABRAL 400 mg 24 Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 3

  Cabral kas gevşetici ve ağrı kesiciyi kullanırken almayı unuttuğunuzda daha sonra yüksek dozda almayın. Kaldığınız yerden tedaviye devam edebilirsiniz. Yanlışlıkla daha yüksek dozda ilaç aldığınızda ise durum hakkında doktorunuza bilgi verin. Cabral Tablet ‘i eğer küçük çocuğunuz içtiyse en kısa sürede sağlık merkezlerinin acil bölümüne başvurmanız gerekir. Bu merkezlerde yapılan tedavinin ardından çocuğunuz ya da ilacı fazla alan kişi eski sağlığına dönebilir.

  Belirli bir süre kullanılması gereken Cabral ağrı kesici ilaç bırakıldıktan sonra hasta da her hangi bir etkisi yoktur. Bunun için şikayetler son bulunca bırakılabilir. Ancak yine de doktorunuza danışmanızda fayda var.

  İlacın Olası Yan Etkileri

  Hangi tür olursa olsun ilaçların kullanımlarından kaynaklanan bazı yan etkiler mevcuttur. Cabral ilaç kullanımı sonrasında ortaya çıkabilecek olası yan etkiler şu şekildedir…

 • Bazı alerjik reaksiyonlar
 • Tansiyon düşmesi
 • Nefes almada zorlanma durumu
 • Deride normal olmayan döküntü
 • CABRAL 400 mg 24 Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 4

 • Sersemlik hali, bal dönmesi
 • Mide de bulantı, kusma
 • Uyku düzeninde bozukluk
 • Uyuşukluk hali, halsizlik
 • İsilik ve kaşıntı
 • Dilde normal olmayan yanma hissi
 • Bu belirtilerden biri ya da bir kaçı hastada meydana gelebilir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir doktora ve sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Aksi halde daha fazla ilerleyen belirtiler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
  Bu yan etkilerin yanı sıra ilacın etken maddesinden kaynaklanan alerjik etkiler de söz konusudur. Bu alerjik etkiler, aniden ortaya çıkıp hastanın durumunun kötüleşmesine neden olabilir.

  Bunun için ilacı kullanmadan önce etken maddeye karşı alerji konusunda dikkatli olunması gerekir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde en kısa sürede sağlık merkezlerine başvurulması ve gereken tedavinin yapılması gerekir.

  Cabral 400 mg Film Tablet kullanımı sırasında bazı özel durumlara dikkat edilmelidir. Bu özel durumların başında böbrek ve karaciğer yetmezliği geliyor. Böyle bir durumda doktorunuzu bilgilendirip hastalığınız ve sağlık sorunlarınız hakkında bilgi vermeniz gerekir.

  Cabral ilaç, hamilelik döneminde çok gerekli olmadığı sürece kullanılmamalıdır. İlacın etken maddeleri anne karnındaki bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun için hamile kadınlarda Cabral kullanımı ancak çok gerekli olduğunda yapılmalıdır. Hamilelik döneminde alınmaması gereken bu ilacın etken maddelerinin süte geçip geçmediği hakkında bilgi sahibi olunmadığından emzirme döneminde kullanılmaması tavsiye edilir. Eğer çok gerekli ise mutlaka doktor kontrolünde ve çok dikkatli şekilde ilacın alınmasında fayda vardır.

  Zaman zaman Cabral ilaç kullananlarda uyku hali ya da sersemlik durumu söz konusu olabilir. Bu durumda dikkatli olunması gereken işlerde çalışanlar ilacı aldıktan sonra etkileri geçmeden işlerine dönmemeli, araç kullanmaları gerekli ise kullanmamalıdır.

  Cabral 400 mg 24 Film Tablet normal reçete ile eczanelerde satılır. Güncel fiyatı şu anda 11,9 TL olan ilacı, eczane dışında bir yerden almamanızı öneririz. İlacı satın alırken üzerinde yazan son kullanma tarihine mutlaka göz atın. Tarihin geçmediğinden emin olun.

  CABRAL 400 mg 24 Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 5

  Üzerinde tarih yazmayan ya da son kullanma tarihi düzeltilmiş olan ambalajlı ilaçları satın almayın. Aynı şekilde kutusu açılmış, paketinden çıkarılmış ilaçları da satın almayın ve kullanmayın.

  Cabral ilacın kullanımı kadar gerektiği şekilde saklanması da önemlidir. Bazen son kullanma tarihi gelmeden de ilaçlar bozulabilir. Bu durumda genel olarak saklama koşullarına uygun saklanmadığında ortaya çıkar. Cabral ilaç, küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde kendi ambalajında saklanmalıdır. İlacın kullanımından sonra yeniden eski yerine konulması evdeki yaşı küçük bireylerin güvenliği için önemlidir. Çoğu ilaçta olduğu gibi Cabral 400 mg 24 Film Tablet ‘te de saklama koşulları 25 derecenin altında olmalıdır. Isının 25 derece üzerine çıktığı, güneş gören ya da nemli alanlarda ilacı saklamayın.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cabral-400-mg-24-film-tablet-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir-fiyati-nedir/