Cadılar Bayramı Makyajı

Cadılar Bayramı Makyajı
Veee bugün cadılar bayramı :) HAPPY HALLOWEEN…
Ülkemizde çok fazla kutlama yapılmıyor olsa da bugün kısaca cadılar bayramı hakkında biraz bilgi paylaşmak istiyorum. Hemen ardından da cadılar bayramı için X-men Mystique makyajı, Poison Ivy makyajı, Taş Bebek makyajı, Köpek-Husky makyajı, black swan makyajı,zombi bride makyajı ve cadı makyajı nasıl yapılır ünlü vloggerlardan gelicek.

cadılar-bayramı

Cadılar Bayramı
Cadılar bayramı her sene 31 Ekimde kutlanıyor. Çocukların ve gençlerin genellikle korkunç kostümler giyerek Ramazan Bayramlar’ın da olduğu gibi kapı kapı gezerek şeker, meyve ve farklı hediyeler topladığı eğlenceli bir bayram. Çocuklar gezdikleri evlerde “Şaka mı, şeker mi?” diye sorarlar, ev sahibi “Şaka!” derse çeşitli muziplikler yaparlar. Büyükler çocuklara şekerleme ikram ederler veya harçlık verirler. Büyükler ise maskeli balolar, korku filmi seansları ve hayaletli olduğuna inanılan şato veya evlerde geziler düzenleyerek bayram kutlamaları yapıyorlar.

Gülen suratlı balkabağı cadılar bayramının sembolüdür. Ekim ayında kutlama yapılan ülkelerde balkabağı satışlarında patlama oluyordur muhtemelen :) Balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulduktan sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat oluşturulmaya çalışılır.

Cadılar Bayramının Hikayesi
Eski zamanlarda hasat mevsimini 31 Ekim günü sonlandığı kabul edilirmiş. Geçim kaynağı tarım olan halkın bir kısmı hasatlarından memnunken bir kısmı da beklentilerinin altında ürün haşatından dolayı yılı zar zor sonlandırabilirlermiş. Hasatlarının az olmasının sebebi olarak da ölümlerinin ardından bir türlü huzur bulamayan ruhlar olduğuna inanırlarmış.

Ruhu huzur bulamayan ruhlar dünyadaki işlerini halledemeyen, hayatlarını günah içinde geçiren ve cinayete kurban giden ruhların her yıl yine 31 Ekim tarihinde dünyayı ziyarete gelerek insanları lanetlediğine inanıyorlarmış. Bir önceki gelişlerinde onları korkutup kaçırmayı başaramayan çiftçilerse bu lanetten paylarını aldıklarından hasatları beklediklerinin altında geliyormuş. Cadılar Bayramı’nda giyilen ‘korkunç‘ kıyafetlerin ve ilginç ev süslemelerinin aslı, bu geleneğe dayanır. Evlerinin dışına astıkları korkutucu figürlerin ve havanın kararmasıyla birlikte giyindikleri korkunç maskeli giysilerin bu kötü niyetli ruhları korkutup kaçırmak gibi bir amacı varmış. Festival boyunca insanlar, yaklaşan kış aylarına hazırlık olması için kestikleri hayvanların kemiklerini de meydanlarda yaktıkları büyük ateşlere atıp yayılan kötü kokuların ‘huzursuz ruhları‘ uzaklaştırmasına çabalıyorlarmış.

Dünyanın her yerinde cadılar bayramı kutlansa da en gösterişli kutlama Amerika da gerçekleşiyor. Yolunuz düşerse Amerika da bir cadılar bayramı tecrübesi çok eğlenceli olabilir :)

Cadılar Bayramı Makyajı
Cadılar bayramı kostümlerini tamamlayan en önemli parça cadılar bayramı makyajı  İnternette bir çok cadılar bayramı makyajına ulaşabilirsiniz. Ülkemizde kutlamalar pek yapılmadığı için maskeli balolarda da bu makyajları kullanabilirsiniz.
Bayram bahane makyaj şahane :)

Londaradabirturkkizi – Poison Ivy 

Sebi Bebi – X-Men Mystique

Guzelleselim – Crazy Doll/Taş Bebek

Gokceslife – Black Swan

Merve Ozkaynak – Zombi Bride

Denizinpaylastiklari – Cadı

Pembe Defter -Köpek / Husky Makyajı

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cadilar-bayrami-makyaji/