Cam Şişelerden Etiket Çıkarma Yöntemi

Bazı cam şişelerin ya da kavanozların içerisindeki ürünü kullandıktan sonra onları kullanmak isteriz. Öyle güzel öyle sevimlileri vardır ki bunları atmaya kıyamayız. Ama üzerindeki etiket bizi sinir edebilir. Bazıları kolayca ayrılırken bazıları bizi uğraştırır. Hatta öyle etiketler vardır ki artık çıkarmaktan bıkıp öylece atarız çöpe. İşte o can sıkıcı olanları nasıl çıkartırız onu anlatayım size.

Cam şişelerden etiket çıkarma yöntemi aslında çok kolaydır. İşte o yöntemlerden bazıları;

Birinci adım kavanozumuzu bulaşık makinesine atıp yıkarız yıkama işlemi bitip durulamaya geçerken kavanozu alırız ve kenarından tırnağımızla ya bir bıçak yardımıyla kaldırdığımızda kolayca çıkarırız.

İkinci adım şişe üzerindeki etikete biraz yağ süreriz ve 5-10 dakika yağı emmesini bekleriz yağı emen etiket şişeden kolayca ayrılacaktır.

Üçüncü adım kavanozu sıcak su dolu bir kapta bir süre bekletelim sıcak su ile gevşeyen etiketin kolayca ayrılır.

Dördüncü adım bunu aslında hiç denemedik ama deneyenler olumlu sonuç aldıklarını söylüyorlar. Kavanozun etiketine bir miktar sıvı sabun ya da sıvı bulaşık deterjanı dökelim. Emdikten sonra bir köşesinden ayırmaya başlayabiliriz. Aslında ilk dört adım aynı sayılır yapışkan maddenin özelliğini kaybetmesini sağlar.

Beşinci adım üzerine saç kurutma makinesi ile bir süre sıcak hava verelim. Sıcak hava ile gevşedikten sonra kolayca ayırabiliriz.

Cam Şişelerden Etiket Çıkarma Yöntemi 1

Son olarak altıncı adım üzerine bir miktar fıstık ezmesi sürüp yine saç kurutma makinesi ile bir süre sıcak hava verelim sonrasında kolayca sıyırabiliriz.

Mahallenizde bulunan ya da herhangi bildiğiniz bir yerdeki cam biriktirme kumbaralarına atarak geri dönüşüme kazandırıp doğamızın temiz kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cam-siselerden-etiket-cikarma-yontemi/