Çam Terebentin Yağı ve Esansı Arasındaki Fark

Çam terebentin yağı ve esansı arasındaki fark, çam terebentin yağı ağaçtan distilasyon yöntemiyle elde edilen bir şifalı yağdır. Çam ağacının gövdesinden süzülen baldan elde edilir. Yakıcı, sert ve güçlü bir özelliği olan çam terebentin yağının bilinen fayda ve özellikleri vardır; ama daha çok saç bakımında kullanılan bir üründür. Çam terebentin esansı ise çam ağacının iğneli yapraklarından elde edilir.

Çam Terebentin Yağı ve Esansı Arasındaki Fark

Çam terebentin yağı da çam terebentin esansı da saç bakımında kullanılmaktadır. Çam terebentin yağı içinde kokofan, reçine asidi ve pinen bulunur.

Çam terebentinin yağı da esansı da saç bakımı ve güzelliği hususunda büyük faydalar sağlar. Bu ürünlerin düzenli kullanımı neticesinde saç dökülmelerinde azalma görülür ve saçların daha hızlı ve sağlıklı uzadığı görülür. Badem yağı, ceviz yağı, fındık yağı gibi saçlarda faydalı olduğu bilinen yağlarla birlikte yani karıştırılarak kullanıldığında çok daha etkili olduğu gözlemlenir.

Çam terebentin esansı saçları beslemeye köklerinden başlar. Böylelikle saç kayıplarını da önlemiş olur. Çam terebentin yağını da esansını da, belli bir oranda şampuana karıştırarak kullanabilirsiniz. Böylelikle her seferinde ayrı şişelerden ürün kullanmak zorunda kalmaz, saçlarınızı her şampuanlamada çam terebentinden de istifade etmiş olursunuz.

200 ml’lik bir şampuan şişesine yaklaşık 25 damla kadar çam terebentin ilave etmeniz yeterli olacaktır. Şişeyi iyice çalkalayıp çam terebentin yağı yahut esansının, şampuana iyice dağılmasını ve karışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilecek bir husus var ki o da şudur; çam terebentin ilave edilmiş bir şampuanı kullanırken gözlerle temas etmemesine dikkat etmelisiniz.

Çam Terebentin Yağı ve Esansı Arasındaki Fark 2

Zira çam terebentin son derece keskin, yakıcı ve güçlü bir ürün olduğundan gözlerde kızarıklık, yanma, batma ve tahriş oluşturabilir. Bu sebeple çam terebentin esansı ya da yağı ilave edilmiş şampuan kullanımı sırasında gözlerinizi sıkıca kapatmanız ve şampuanı saçlarınızdan arıtana kadar gözlerinize temas etmemesine dikkat etmeniz gerekecektir.

Saçlar dışında kullanılacaksa böbrek rahatsızlığın olanlar çam terebentin kullanmamalıdırlar.

Çam terebentin yağı saçlar dışında bel soğukluğu, idrar yolları enfeksiyonları, solunum rahatsızlıkları, şeker, astım, romatizma ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisinde de destekleyicidir. Bağışıklığı güçlendirir, hemoroite iyi gelir, iştahı açar, anne sütünü arttırır, regl söktürür, kılcal damarları uyarır ve kan dolaşımını düzenleyici etki yapar.

Çam Terebentin Yağı ve Esansı Arasındaki Fark 3

  • Çam terebentin yağı dahili olarak kullanılacaksa yani ağız yoluyla alınacaksa günde 2 kez 1 çay bardağı suya, yahut kesme şekere 1-2 damla damlatılarak kullanılabilir.
  • Dermatit (egzama) hastalığına şifa amaçlı kullanılacaksa kuru cilde masaj yaparak kullanılabilir.
  • Sinüzit hastaları sabah ve akşam 2 kez olacak şekilde burna 1-2 damla damlatabilir.
  •  Saçlarda ise şampuana karıştırmak dışında başka bir yağla bir miktar karıştırarak kuru saçlara diplere friksiyon yaparak da kullanılabilir.
  • Çam terebentin yağının saç diplerini güçlendirdiği, saçlara canlılık ve parlaklık kazandırdığı, saçların uzamasını sağladığı ve dökülmeleri önlediği de bilinmektedir.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cam-terebentin-yagi-ve-esansi-arasindaki-fark/