Çam Terebentin Yağı Zararları

Çam terebentin yağı zararları, doğada var olan pek çok bitki ve bu bitkilerin yapraklarından, çiçeklerinden, tohumlarından elde edilen yağlar sağlık için son derece faydalı çözümler vadeder. Deri, saç ve metabolizma ile alakalı pek çok sorunu henüz başlamadan önleme aşamasında da büyük katkılar sağlayan bu şifalı yağlar, oluşmuş olan problemlerin bazılarını da doğal yolda tedavi edebiliyor.

Çam Terebentin Yağı Zararları 1

Yağlar şifalı ve faydalı dedik ama gerekli doz aşıldığında aynı yağlar zehire de dönüşebiliyor. İşte çam terebentin yağı da bu şifalı yağlardan birisi. Özellikle saçla ilgili problemleri önleyen yahut gideren, saçların hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlayan, kepeklenmeyi önleyen ve iyileştiren çam terebentin yağı pek çok derde deva oluyor.

Peki çam terebentin yağı zararları yok mu, varsa ne gibi zararlardan söz edilebilir bir de bu tarafından bakalım.

Çam terebentin yağının kurutucu bir etkisi de vardır. Çam terebentin yağı  kullananların çoğu bu kurutucu etkiden şikayet eder. Ama kolayı var. Çam terebentin şampuan şişesi içine damlatılarak kullanıldığında yahut çam terebentin maskesi saçtan arındırıldıktan sonra yoğun bir saç nemlendirme maskesi kullanarak terebentinin kurutucu etkisi giderilebilir.

Çam terebentin yağı sert ve yakıcı bir yağ olduğundan, saç derisine seyreltilmeden ve direkt olarak tatbik edildiğinde yakıcı ve deriyi tahriş edici etki oluşturabilir Bu sebeple çam terebentin yağını susam, ceviz, badem, jojoba, fındık gibi saçlara faydalı diğer yağlarla karıştırarak kullanmak bu tahriş edici etkinin azalmasını sağlar.

Çam Terebentin Yağı Zararları 2

Yakıcı etkisinden dolayı çam terebentin yağının yakıcı gözlerle temasından kaçınmak gerekir.

Çam terebentin kullanırken cilde temasında dikkatli olunmalı; zira çam terebentin yağının ciltte tüylenme yapıcı etkisinden de bahsetmek olasıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cam-terebentin-yagi-zararlari/