Çam Terebentin Yağının Faydaları

Çam terebentin yağının faydaları,  doğada var olan bitkiler, çiçekler, yapraklar ve otlar, özlerinde doğal yağlar barındırır. Bu yağlar onların bir nevi ruhu ve özüdür. Çam terebentin yağı da bu özlerden birisidir. Çam terebentin yağı ağaçlardan “distilasyon” yani damıtma yöntemiyle elde edilir.

Muhteviyatında kokofan ve reçine asidi gibi bileşenler bulunan çam terebentin yağı, çam terebentin esansından ayrılır. Terebentin yağı, çam ağacının gövdesinden süzülen baldan elde edilirken; terebentin esansı çam ağacının dikenlerinden elde edilir.

Çam Terebentin Yağının Faydaları 1

Ama ortak paydaları, çam ağacından damıtılıyor olmalarıdır. Çam terebentin yağının faydaları konusu açıldığında ilk bahsi açılan konu saç uzatma maharetidir. Çam terebentin yağı saçları hızlı uzatmasıyla ve saç çıkarmasıyla tanınır.

Gelelim çam terebentin yağının faydaları kısmına. Çam terebentin en çok saç sağlığı üzerinde etkili bir yağdır. Düzenli kullanılan çam terebentin yağı saçların parlak, güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.

Saç köklerini besler, onarır ve saç dökülmesi problemlerinde faydalı olur.

Çam terebentin saçların hızlı uzamasını da sağlar. Saçlarının yavaş uzamasından şikayet edenler çam terebentin yağı kullanabilirler.

Çam terebentin yağı saç diplerine de olumlu etkiler yapar. Saç derisi ve kepeklenme şikayetlerine de iyi gelen terebentin, düzenli olarak kullanıldığında kepekten kurtulmayı sağlar.

Boyadan, fönden, renk açıcı işlemlerden ve kimyasallardan, ısıdan ve buna benzer yıpratıcı etkenlerle tahrip olmuş ve koparak dökülen saçların onarılmasını sağlayan çam terebentin, güçlü onarıcı etkisiyle saçları adeta tamir eder ve kısa sürede normale dönmelerini sağlar.

Çam Terebentin Yağının Faydaları 3

Çam terebentin yağından bir miktarı şampuan şişesine aktarmak, şampuanın kimyasal içeriğinden dolayı saçlara daha az zarar vermesini sağlar Yani bir nevi koruyucu vazifesi vardır.

Çam Terebentin Nasıl Kullanılır?

Çam terebentin yağı güçlü ve baskın bir yağdır bu sebeple tek başına ve direkt olarak kullanılması tahriş edici etki yapabilir. Bu sebeple çam terebentini şampuanın içine karıştırarak yahut diğer uçucu yağlarla seyrelterek saç diplerine friksiyon yapmak daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Kullandığınız şampuan şişesinin içine 20-5 damla kadar çam terebentin ağı damlatıp şişeyi iyice çalkalayın. Böylelikle saçlarınıza her yıkamada çam terebentin yağı temas etmiş olacaktır. Ancak yakıcı bir yağ olduğu için gözlerle temasından kaçınmalısınız.

Çam Terebentin Yağının Faydaları

Çam terebentini başka bir yağla incelterek de kullanabilirsiniz. Bunun için saçlara faydası olan yağlardan birini, mesela badem yağını tercih edebilirsiniz. Bu iki yağı 1’e 1 ölçülerde karıştırın ve saçlarınıza masaj yaparak iyice yedirin.

Daha sonra saçlarınızı nemli bir havlu yahut streçle sarın ve 2 saat kadar bu şekilde bekletin. Süre sonunda saçlarınızı şampuanlayıp güzelce durulayın. Bu maskeyi ayda 3 kez yapmanız yeterli olacaktır. Çam terebentin yağına badem dışında ceviz ve fındık yağı da ilave edebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cam-terebentin-yaginin-faydalari/