Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar, ev temizliğinde, sterilizasyon ve hijyen işlemlerinde yeri dolmaz bir ürün olan çamaşır suyu vazgeçemediğimiz temizlik ürünlerinin başında gelir. Fark etmeden üzerimize sıçrayan çamaşır suyunun kumaş üzerinde bıraktığı beyaz lekeleri gördüğümüzde ise, hele de o kıyafet bizim için önemliyse dünya başımıza yıkılır. Böyle bir durumda ne yapmak, nasıl davranmak gerekir?

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? 1

Çamaşır suyu lekesi nasıl geçer sorusuna bir yanıt var mı? Çamaşır suyu lekesi çıkar mı sorusuna verilecek yanıt ne yazık ki hayırdır. Çamaşır suyunun kimyasal olarak kumaş üzerinde oluşturduğu ağarmayı gidermenin, kumaş rengini geri getirmenin hiçbir yolu yoktur.

Sadece ağaran kısmı kumaş rengiyle yahut başka materyallerle kamufle ederek kıyafeti kurtarmak mümkündür. O zaman şöyle soralım, çamaşır suyu lekesi nasıl kapatılır ya da çamaşır suyu lekesi nasıl yok edilir ve yanıtlarına bakalım.

Eğer çok sevdiğiniz kıyafetinizin üzerine yanlışlıkla çamaşır suyu sıçradıysa bunun geriye dönüşü yoktur. Çamaşır suyunun değdiği noktadaki kumaş rengi açılıp ağaracak ve kumaş rengi bir daha eski haline dönmeyecektir. Bu durumda yapılacak tek şey çamaşır suyu işle açılan bölgeyi kapatmak olacak. Bakalım çamaşır suyu lekesi nasıl kapatılır sorununa ne gibi çözümler bulabiliriz?

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? 2

İlk akla gelen çözümlerden bir tanesi yama yapmaktır. Evet bu çok eski kumaş tamir etme yöntemini, çamaşır suyu ile ağaran bölgelere de uygulayabilirsiniz. Kıyafetinizin açılan bölgesine aynı renkten kumaşla yama yapabilir, hatta kumaş birkaç renkten oluşuyorsa, bu tamir işlemini daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Yamayı değişik renklerde ve asimetrik parçalarla yapabilir, yamayı sadece rengi ağaran kısma değil kumaşın birkaç değişik noktasına da yapabilir, ya da yamayı kumaşla değil; pul, boncuk, oya, tığla hazırlanmış minik figürler ve buna benzer değişik parçalarla da rengi açılan kısmın üzerine uygulayabilirsiniz. Biraz hayal gücü size yetecektir. Böylelikle belki eskisinden da güzel, eğlenceli ve farklı bir kıyafete kavuşabilirsiniz.

Bir diğer yöntem de kesme işlemidir. Çamaşır suyu lekesi nasıl geçer sorusuna bir yanıt da, kumaşın ağaran kısmını kesme işlemidir. Ama tabii bu işlemi her çamaşır suyu lekesinde kullanmak mümkün değildir. Ağarak kısım kumaşın uç, etek gibi kesildiğinde belli olmayacak kısımlarındaysa ve lekenin işgal ettiği alan küçükse kesme işlemi ile soruna çözüm getirebilirsiniz.

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? 3

Leke pantolondaysa kesip şort haline getirebilirsiniz. Leke, volanlı bir elbise yahut eteğin saçak kısmındaysa kesme işlemi yapabilirsiniz. Kestiğiniz kısmı daha sonra ince dikişle dikmelisiniz ki kesilen kısımda sökülme ve deformasyon oluşmasın. Ama dediğimiz gibi kesme yöntemi her leke ve kıyafete uyacak bir çözüm yolu değildir.

Çamaşır suyu lekesi olan giysinizi tamamen çamaşır suyuna batırarak kıyafetin rengini tamamen eşitleyebilirsiniz. Bunu da her kıyafete uygulayamazsınız. Ama uygulanacak kıyafetler de vardır. Kıyafetiniz bundan sonra beyaz olacak, ama  en azından eski lekeden eser kalmayacaktır.

Ağaran kumaş keten yahut pamuklu kumaşsa kumaş boyası kullanarak ağaran kısmı kapatıp kamufle edebilirsiniz. Kumaş boyasını bir fırça yardımıyla, giysinin üzerindeki çamaşır suyundan açılan bölgenin üzerine sürüp kurumasını bekleyin ve lekeden kurtulun. Hatta kumaş üzerine boyayla farklı motifler de çizebilirsiniz.

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? 4

Çamaşır suyu ile rengi açılan bölge üst bedeninizin üst kısmına denk geliyorsa buraya bir rozet yahut broş iliştirerek hem kıyafete hareket kazandırmış hem de kıyafeti kurtarmış olursunuz.

İşte size çamaşır suyu nasıl yok edilir  sorusu için işinize yarayacak birkaç yanıt.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/camasir-suyu-lekesi-nasil-cikar/