Çarkıfelek Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çarkıfelek otu, doğal antidepresan olarak tanınmaktadır. Bu özelliği kişide huzur ve uyku hali göstermektedir. Asabiyete, strese, doğal çözüm olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yazımızı okuyarak, çarkıfelek otu veya bilinen diğer adı olan çarkıfelek çiçeği ile ilgili tüm bilgiye ulaşabilirsiniz.

En yaygın adı ile fırıldak çiçeği olarak bilinen çarkıfelek çiçeğinin dünya genelinde yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Anavatanı Güney Amerika olan bitkinin Latince adı Passiflora incarnata’dır. Bu isimli çarkıfelek otu ülkemizde yetişmez. Ülkemizde yetişen mavi çarkıfelek otu ise tıbbi amaçla kullanılmaz. Sadece bu ismi ile bulunabilen türünden tıbbi anlamda fayda sağlanabilmektedir. Diğer türlerinin insan sağlığına etkileri oldukça yetersizdir.

Çarkıfelek otunun insan sağlığına olan olumlu etkileri araştırıldığında genellikle uykusuzluk sorununa doğal çare olma özelliği ile karşılaşılmıştır. Halk arasında kullanımı yaygın bitkilerden biri olarak; asabiyet, gerginlik ve uyuyamama gibi sorunlarda çarkıfelek otuna başvurulmaktadır. Türkiye’de bu bitki tedavi amaçlı olmaktan çok, süs bitkisi olarak tercih edilmektedir.


Civanperçemi Bitkisi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Güzel görünüşü ile dikkat çeken çarkıfelek otu, çiçeği ve dalları ile pek çok sağlık sorununa çare niteliğindedir. İçeriğindeki doğal maddelerin uyku sorunlarına iyi geldiği ispatlandığı için, Almanya’da pek çok uykusuzluk sorunu çeken hastaya reçetesiz olarak çarkıfelek otu önerilmektedir.

Çarkıfelek Otu Nedir?

Gösterişli çiçekleri ile doğadaki faydalı bitkilerden biri olan çarkıfelek otunun, anavatanı Güney Amerika olmakla birlikte, bütün dünya geneline yayılım göstermiştir. Gölgeli bölgelerde ve nemli duvar diplerinde verimli bir şekilde yetişen bitki, sarmaşık özelliğinde büyümektedir. Çiçeklenme dönemi yaz aylarıdır, kırmızı ve erguvan tonlarında çiçekleri olur.Çarkıfelek bitkisi tür bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir ve bazı türleri direkt olarak tüketilmektedir.

Çarkıfelek Otu Nedir?

İlkbahar- yaz dönemi boyunca çiçeklenmeye devam eden çarkıfelek otu, yaprakları toplanıp kurutularak tüketilmektedir. Faydaları nedeniyle kullanım alanı oldukça genişlemiş olan bitkinin, kapsül, tablet ve çay gibi formlarını bulmak mümkündür. Kurutma işlemi esnasında yapraklarının gölge yerlerde olmasına dikkat edilmelidir.

Özellikle sık sık uyumakta güçlük çekenlerin ve asabiyet sorunu olanların evlerinde kurutulmuş çarkıfelek otu bulundurmaları önerilir. Hazırlaması son derece kolay olan bu bitki çayı sayesinde uykuya dalabilmek ya da sakinleşebilmek mümkün olacaktır. Çarkıfelek otunun, doktor tarafından önerilip alınabilen, kapsül şeklinde formları da mevcuttur. Ancak bu şekilde kullanımda tek başınıza karar vermeyiniz. Mutlaka bir uzmana danışarak, tedavi amaçlı kullanınız.

Çarkıfelek Otu Nedir?

Çarkıfelek otunun insan bedenine fiziksel faydalardan çok, psikolojik açıdan rahatlama sağlayıcı özellikte olduğunu söylemek mümkündür. Kaygı ve gerginlik gibi ruh hallerinden sıyrılmak konusunda çarkıfelek otundan istifade edilebilir. Uykusuzluğun sinir kaynaklı ya da kronikleşmesi halinde de bu bitki oldukça olumlu etki göstermektedir.

Yüksek tansiyon, zona ve epilepsi gibi önemli hastalıkların ciddi belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Histeri ve parkinson gibi hastalıklardan ileri gelen nöbetlerin azalmasını sağlar. Merkezi sinir sistemini uyarıcı etkisi sayesinde vücudun rahatlamasını ve sakinleşmesini çarkıfelek otu tüketimi ile sağlamak mümkündür. Çarkıfelek otu A ve C vitaminleri bakımından zengindir.. Ayrıca kalsiyum potasyum, demir gibi mineraller bulundurmaktadır. Ancak yine de uzmanlara danışılarak kullanmakta fayda vardır.

Çarkıfelek Otu Nedir?

Hazırlanışı son derece kolay olan çarkıfelek otu çayı her defasında mutlaka taze olarak demlenerek tüketilmelidir. Bunun için bir fincan kaynamış suyun içerisine bir tutam çarkıfelek bitkisinden atmak yeterlidir. Kaynatılmadan demlenmesi gereken bitki, yaklaşık 10 dakika demlendikten sonra içime hazırdır.

Uyumakta güçlük çekenlerin bu tarife göre hazırlayıp yatmadan önce tüketmeleri rahat bir uyku uyumalarına yardımcı olacaktır. Çarkıfelek otu çayının günde 3 fincana kadar tüketilmesinde sakınca yoktur. Gün içine yayılarak tüketilmesi de uykusuzluk sorununu çözme de etkili olacaktır.

Çarkıfelek Otu Nedir?

Bitkilerle tedavi alanında uykusuzluk sorunu denince akla ilk gelen bitkilerden biri olan çarkıfelek otu, birçok kişinin aklına bebeklerde de aynı etkiyi gösterip göstermeyeceği sorusunu getirmektedir. Ancak bebeklerin bünyesi bitki kullanımına uygun olmadığı için çarkıfelek otu da uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Bebeklere direkt olarak çarkıfelek otu çayı vermek yerine emziren annelerin bu çayı tüketerek bebeklerine fayda sağlayacağını düşünmeleri de büyük ölçüde yanlıştır. Ciddi derecede huzursuzluk ve uykusuzluk çeken bebeklerin mutlaka doktor kontrolünde olmaları ve doktorun önerdiği bitkilerin kullanılması tavsiye edilir. Aksi halde bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş olan bebeklere zarar vermek olasıdır.

Çarkıfelek Otu Nedir?

Kilo vermek için en iyi alternatif yöntemlerden biri bitkilerdir. Faydaları ile tanıdık gelen birçok bitki için akla ilk gelenlerden biri de kilo verdirici özelliğinin olup olmadığıdır. Çarkıfelek otu ise kilo verdirici özelliğinden çok sinir ve stres ile doğal yoldan mücadele edebilmeyi sağlamaktadır.


Ökse Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Genel anlamda bakıldığında stresin ortadan kalkması kilo vermeyi de kolaylaştıracağı için, çarkıfelek otu ile dolaylı yoldan zayıflamanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ancak sadece zayıflama amaçlı bu bitkiyi kullanacak olanların uzman kişilerin önerilerini dikkate alarak hareket etmelerini tavsiye ederiz. Meyveleri ve yaprakları ile hoş kokulu olan çarkıfelek çiçeğini çay olarak tüketmek rahatlamış bir bünyeye sahip olmayı mümkün kılacağı için yapılacak diyete konsantre olmayı ve kilo vermeyi de kolaylaştıracaktır.

Çarkıfelek Otu Nedir?

Ender durumlarda çarkıfelek otunun yan etkilerinden bahsetmek mümkündür, ancak aşırı kullanım ve bilinçsizlik gibi durumlar yan etkilerin tetiklenmesine neden olabilir. Kullanımı sırasında bağımlılık yapıcı hiçbir özelliği bulunmamaktadır. Emziren ve hamile kadınların temkinli olmaları gereken bir bitkidir ve çoğu zaman tavsiye edilmemektedir. Kanı incelten ilaç kullanımı sırasında doktor önerisine başvurulmalıdır. Özellikle antidepresan özelliğinde olan ilaçlarla kesinlikle birlikte kullanılmamalıdır.

Çarkıfelek Otu Nedir?

Çarkıfelek Otu Nasıl Kullanılır?

Çarkıfelek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Bebeklerde Çarkıfelek Otu Kullanılır mı?

Çarkıfelek Otu Zayıflatır mı?

Çarkıfelek Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Kaynak: https://www.dahabilgi.com/wp-content/uploads/2019/06/carkifelek-otu-nedir-nasil-kullanilir-37.html