Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Estetik açıdan düzgün bacaklara sahip olmak herkesin isteğidir. Ancak bazı kişilerde genetik olarak bacak çarpıklığına rastlanmaktadır. Çarpık bacak nasıl olur? Bacaklar içeri veya dışarı doğru eğridir ve genellikle halk arasında parantez bacak diye anılırlar. Çarpık bacaklığın bir başka şekli de ayak bilekleri ve baldırdan üst bacağa oranla daha kalındır. Birçok kişide rastlanan bu şekil bozuklukları özellikle bayanları rahatsız etmekte ve sosyal açıdan sorun yaşamalarına neden olmaktadır.

Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır? 1

Bacak çarpıklığı giysilerle kamufle olamadığı gibi özellikle bayanlarda giyim tarzını etkilemektedir. Sadece etekle değil tayt ya da dar pantolonlarda da kendini belli ederek estetik açıdan rahatsızlık vermektedir. Bu durumlarda ilk akla gelen soru çarpık bacaklar nasıl düzelir?

Çarpıklığın derecesine göre bir takım tedaviler uygulanmaktadır. Ancak evde düzenli olarak yapılabilecek çarpık bacak düzeltme egzersizleri sayesinde düzgün bacaklara sahip olmak da mümkündür.

Bu makalemizde çarpık bacak estetiği ve egzersizlerinden, tedavi şekillerinden bahsederek çarpık bacaklar nasıl düzelir sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Evde herkesin kolaylıkla uygulayabileceği bir takım egzersizlerle çarpık bacak düzeltme mümkün olmaktadır. Bunun için birkaç egzersiz öneriyoruz. Bunların doğru ve düzenli yapılması önemlidir.

Çarpık bacak düzeltme egzersizi1: Duvara sırtınızı verecek şekilde hafif kalçayı dışa çıkararak yaslanılır. Ayaklar duvardan az duracak şekilde pozisyon alınır. Dizler birbirinden ayrılır. Yavaşça dizleri bükerek duvardan aşağı doğru kayılır. Ve yine yavaşça kalkılır. Bu hareket her gün 3 set 10’ ar kere tekrarlanır. Set aralarında bacaklar dinlendirilir.

Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır? 2

Çarpık bacak düzeltme egzersizi 2: Bir sandalyeye dik pozisyonda oturulur. Bacaklar sırayla yavaşça kaldırılır ve düz olacak şekilde 10 sn beklenir ve yavaşça ilk pozisyona dönülür. Bu hareketi her bir bacak için 3 set 10’ ar kez tekrarlamak gerekir.

Çarpık bacak düzeltme egzersizi 3: Dik bir şekilde sandalyeye oturulur. Önce sol kol bükülü haldeyken sağ bacak ileri doğru uzatılır ve topuk üzerine basılır. Ve bacak dizden bükülerek gerdirilir. Daha sonra diğer bacağa aynı egzersiz uygulanır. Bu egzersizde 3 set 10’ ar kez tekrarlanır.

Çarpık bacak düzeltme egzersizi 4: Ayakta dik bir şekilde durulur. Önce sağ ayak sol ayağın arkasına çapraz olacak şekilde konur. İki ayakta yere basacak şekilde sol tarafa doğru dönülür ve sağ kalça dışarı doğru hafifçe itilir. Her iki bacak içinde 3 set 10’ ar kez hareket tekrarlanır.

Çarpık bacak düzeltme egzersizi 5: Yerde yan yatılır. Altta kalan kol başın altına destek yapılır. Üstteki bacak yukarı doğru açılıp tekrar kapatılır.

Çarpık bacaklar nasıl düzelir sorusu için diz güçlendirici hareketler önerilmektedir. Örneğin plates topu ile yapılan çömelme ve bacak geliştirici egzersizler faydalı olmaktadır.

Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır? 3

Egzersiz ve tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonuç o kadar başarılı olmaktadır.Bu yüzden eğer çarpık bacak sorunu çocukluktan fark edilir ve üzerine gidilirse kalıcı ve olumlu tedavi sağlanmış olur.

Çarpık Bacak Tedavisi

Yukarıda birkaç egzersiz örneği verdik. Egzersiz yanı sıra çarpık bacaklar nasıl düzelir? Çarpık bacak düzeltme için başka ne tür uygulamalar vardır?

Çarpık bacak düzeltme ilerleyen yaşlarda dizlerde kireçlenme oluşmadan sağlanırsa daha kolay ve başarılıdır. Kireçlenme rahatsızlığı olan yaşlı kişilerde tedavi hem zor hem de başarı oranı azalmaktadır.

Çarpık bacakların dizlerde kireçlenme gelişmeden önce genç yaşta düzeltilmesi ileri yaşlarda daha büyük ameliyatların ihtimalini azaltır.

Yetişkinler için egzersiz yanı sıra çarpık bacak düzeltme bandı olumlu sonuç vermektedir. Son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Çarpık bacak düzeltme bandı kullanımı için doktor önerisi gerekir. Çarpıklığın durumu ve derecesine uygun olarak doktor en doğru seçimi önermektedir. Ayrıca Çarpık bacak düzeltme bandı ortopedi uzmanı tarafından önerilir ve ne kadar süre kullanılacağı, hangi sıklıkla uygulanacağı hekim tarafından belirlenir.

Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır? 4

Ortopedi malzemesi satan yerlerden temin edilmesi gerekir. Çarpık bacak düzeltme bandı kullananlarda birkaç ay içinde belirgin bir düzelme görülmektedir. Bu yöntemle birçok kişi düzgün bacaklara sahip olmaktadır.

Bacak çarpıklığı kemiklerde ki sorunlar yanı sıra bacakta ki yağ dağılımının uyumsuz olmasından kaynaklanmaktadır.  Bu durumda çarpık bacak estetiğinde son yıllarda en çok tercih edilen bir başka yöntemde Yağ Transferi tekniğidir. Bu teknikle bölgesel yağlanmanın olduğu bölgeden yağ çekilmekte ve var olan eğriliği kamufle etmek için eğriliğin olduğu bölgeye uygulanmaktadır.

Bacak çarpıklığı ileri derecede değilse bir uygulama yeterli olmaktadır. Ancak eğrilik ileri derecedeyse en az 2 kez bu uygulamayı yapmak gerekebilmektedir.

Çarpık bacak estetiğinde uygulanan bir başka yöntem ise silikon uygulamasıdır. Göğüs ertetiğinde kullanılan silikonlar bacak şekline uygun olarak çarpık bölgeye uygulanmaktadır. İki tür silikon uygulaması vardır. Kadınlar için yassı ve düz silikonlar kullanılarak doğal ve feminen bir form sağlanmaktadır. Anatomik silikonlar ise erkeklere uygulanmakta ve kaslı bir bacak görünümü vermektedir.

Çarpık bacak düzeltme yöntemlerinden bir diğeri ise dolgu enjeksiyonudur. Bu çarpık bacak estetiği maalesef zamanla deformasyona uğramaktadır. Çünkü cilt altına uygulanan dolgu malzemelerinin belli bir ömrü vardır. Bu yöntem silikon yöntemi ile birlikte de uygulanabilmektedir.

Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır? 5

Çarpık Bacak Ameliyatı

Çarpık bacak düzeltme uygulamalarında ameliyatta bulunmaktadır. Çarpık bacak düzeltme ameliyatında ilizarov tekniği kullanılmaktadır. Bu zor ve zaman alıcı bir uygulama olsada başarı şansı çok yüksektir. Bacakların çarpıklığının ciddi derecede olduğu hastalara uygulanmaktadır. Plastik cerrahların uyguladığı bir ameliyattır. Aynı zamanda boy uzatma tedavisinde de bu ameliyat uygulanmaktadır.

Bu ameliyat sırasında bacakta çarpıklık olan bölgelere 1’ er cm’ lik kesiler açılmaktadır. Dış tespit cihazları yardımı ile kesilerin içinden girilerek düzeltmeler yapılmaktadır. Hasta ameliyatın ertesi günü ayağa kalkabilmekte ve yürüyebilmektedir. Açık ameliyatlara nazaran daha az risklidir. Enfeksiyon kapma durumu yok denecek kadar azdır.

Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz çarpık bacak estetiği ameliyatları olumlu sonuçlar vermektedir. Hasta lokal anestezi altına alınır ve rahatlatıcı ilaçlar verilir. Bazen de genel anestezi uygulaması da yapılır. Diz kapağı arkasından baldıra doğru kesi açılır ve silikonlar düzeltilmek istenen yerlere yerleştirilir ve gerekir ise dolgu enjeksiyonu ya da yağ transferi tedavisi de birlikte uygulanır. Bu uygulama kalıcı tedavi sağlamaktadır.

Çarpık bacak ameliyatı fiyatı çarpıklığın derecesine, uygulanacak metoda ve yapılacak işlemlere göre değişmektedir. Tüm estetik ameliyatlar gibi çarpık bacak estetiği ameliyatı da çok ucuz olmamakla birlikte kalıcı çözüm sunmalarından dolayı yaptırmaya değmektedir.

Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır? 6

Pek çok kişinin sorunu olan çarpık bacak olma durumu tıbbın ve teknolojinin gelişmesi ile kolaylıkla düzeltilen bir sorun olmuştur. Kısa sürede kalıcı tedavi şansı son yıllarda gözlenmektedir.

Bu bahsettiğimiz çarpık bacak düzeltme ameliyatları ve tedavi yöntemleri ancak doktorun önerisi ile uygulanmaktadır. Hangi metodun uygulanacağını en iyi doktor bilmektedir. Bu yüzden öncelikle ortopedi uzmanına başvurmak ve onun yönlendirmesine uygun tedavi uygulanmalıdır.

Bazı çarpık bacakların sadece egzersiz ve çarpık bacak düzeltme bandı kullanarak kolayca düzeldiği bilinmektedir. Bu konuda en iyi sonucu almak için doktorun önerilerine uyulması gerekmektedir

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/carpik-bacak-duzeltme-egzersizleri-nelerdir-nasil-yapilir/