CD’siz Format Atma

Çökmüş işletim sistemlerimizi yeniden yüklemenin diğer adıdır format atmak. Tabii ki format atmak için işletim sistemimizin arıza oluşturmuş olmasına gerek yoktur. Bazen virüs dediğimiz kötü amaçlı yazılımlardan kurtarmak veya temizlemek amaçlı da olabilir bu işlem. Sürekli olarak geliştirilmesinden dolayı da CD’siz USB’siz format atma mümkün olmaktadır

Format atma işlemini nasıl gerçekleştireceğinizden bahsetmeden önce üzerinde durulması gereken en önemli husus ise, formatı sürekli uygulamanız durumunda hard disk dediğimiz bilgisayarınızın depolama birimine zarar verebileceğinizi unutmayın.

Bunun dışında herhangi bir format durumunda bilgisayarınızdaki her şey silineceğinden önemli bilgilerinizi yedeklemeyi de unutmayın. Windows 7 CD’siz format atma işleminden önce her türlü bilginin bir yedeği alınmalıdır.

CD’siz Bilgisayara Nasıl Format Atılır?

CD’siz format atma Windows 7 bilgisayarlar için öncelikle, fare imlecinizi sağ üst köşeye sürükledikten sonra yandan açılan penceredeki ‘’ayarlar’’ butonuna tıklıyoruz. Bilgisayarınızın küçük ayarlarını yapabileceğiniz (Bilgisayarı kapat, Ekran parlaklık ayarı vs.) pencere açılacaktır.

CD’siz Bilgisayara Nasıl Format Atılır?

Pencerenin alt kısmında bulunan ‘’bilgisayar ayarlarını değiştir’’ butonuna tıklıyoruz, yine açılan pencerenin solunda bulunan ‘’genel’’ ve aynı pencerenin sağına açılan sekmeden ‘’Her şeyi kaldırın ve Windows ‘u yeniden yükleyin’’ kısmındaki ‘’başlayın’’ butonuna tıklıyoruz.

CD’siz Bilgisayara Nasıl Format Atılır? 1

Çıkan uyarıyı onayladıktan sonra başka bir uyarı tüm verilerinizin silineceği yönünde geliyor. Bundan sonrası için sistem sizi çok açık bir dille yönlendiriyor.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cdsiz-format-atma/