Çelik Tencere Nasıl Parlatılır Püf Noktaları

Genelde mutfaktaki yardımcı eşyalarımız çelikten üretilmiştir. Genellikle çelik kaşık, çatal, bıçak, çaydanlık, tencere gibi eşyalarımız vakit ile parlaklığını kaybederler. Bu konumuzda sizler amacıyla parlaklığı yitirmiş çelik eşyalarınızı tekrardan pırıl pırıl parlamasına yardımcı olacak kolay verilere ulaşabilirsiniz.

Çelik Tencere Nasıl Parlatılır Püf Noktaları

Günlük hayatta mutfakta çok sık sarf edilen çaydanlık, tencere gibi çelik mamuller, başka malzemelere göre daha kaliteli olmaları sebebiyle tercih esnasında bir numaradır. Fakat her ne kadar yüksek nitelikte olsalar da çelik mamuller de vakte karşı koyamaz ve vakit geçtikçe parlaklarını kaybederler.

Fakat çelik mamullerinizi parlatmaya çalışırken bulaşık tellerinden muhakkak uzak durmalısınız. Bu tür malzemeler, çeliklerin çok kolay çizilmesine sebep olur ki çiziklerin ne yazık ki natürel bir çözümü yoktur.

Sirke ve Karbonat Karışımı

Sirke, çelik mamulleri parlatma konusu ile ilgili ciddi anlamda tesirli bir malzemedir. Hemen her bireyin evinde tespit edilen, fiyat bakımından da ideal olan malzemeler ile çelik parlatmak en hesaplı ve kolay tekniktir. Uygulama amacıyla bir çay kaşığı kadar sirkeye ve bir tatlı kaşığı kadar da karbonata gereksiniminiz olacak.

İki malzemeyi bir kabın içerisinde iyice karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı, çelik tencere ya da çaydanlığınızda bir oran su ile kaynatın. Daha sonra da bol su ile durulayın ve kurulayın. Pırıl pırıl olduklarını göreceksiniz.

Çelik Tencere Nasıl Parlatılır Püf Noktaları 2

Krem Temizleyiciler ile Gelen Parlaklık

Krem temizleyicilerden bilhassa amonyaklı olanları, çelik malzemelerin parlatılmasında ciddi bir tesire sahiptir. Düzenli olarak haftada bir kere bu mamullerle çeliklerinizi temizlerseniz; rahatlıkla pırıl pırıl çeliklere sahip olabilirsiniz. Uygulama amacıyla bulaşık süngerinin yüzeyine amonyak sahibi olan kremlerden dökün ve sünger ile çeliklerini ovalayın.

Elma Kabukları ile Çelik Parlatma

Bu işlem başlangıcında çelik eşyalarınızı tam olarak yıkamanız gerekmektedir. Yıkama işlemini kendi elinizde gerçekleştirmeniz son derece iyi olacaktır. Yıkama işlemi tamamladıktan sonra bol bir su ile durulamanız iyi olacaktır. Bu şekilde çelik ürünü ocak üzerinde kaynamaya bırakın.

Çelik Tencere Nasıl Parlatılır Püf Noktaları 3

 

 

Kaynamaya başladıktan sonra 5 ila 10 dakikaya kadar kaynatın. Daha sonra ise ılık su ile çeliklerinizi tam olarak durulayın.

Bulaşık Makinesi Amacıyla Çelik Parlatma Yöntemleri

Haftada bir defa bulaşık makinelerinizin deterjan kısmına deterjan ile beraber bir yemek kaşığı kadar elma sirkesi ek edebilirsiniz. Elma sirkesi ilk olarak çelik eşyalar üstünde olmak üzere bütün mutfak gereçleri amacıyla parlatıcı nitelikte bir malzemedir.

Hemen her bireyin evinde tespit edilen elma sirkesi, fiyat bakımından da gerektiğince idealdir. Sirke ile yapılan tekniğe ek olarak makineye ayda bir defaya mahsus olmak üzere çamaşır suyu dökmek çeliklerin matlaşmasını önlemek amacıyla tesirli bir tekniktir. Fakat çamaşır suyu bulaşık makinelerinde tam arınmadığı amacıyla sıhhat amacıyla zararlı olabilir.

Çelik Tencere Nasıl Parlatılır Püf Noktaları 4

Limon kabuğu: Salatalar amacıyla sarf edilen limonların kabukları çatal, kaşık, bıçak temizliğinde kullanılabilir. Bu teknik amacıyla limon kabuklarının dış yüzeyi avuç amacıyla yerleştirilir ve çatal, kaşık, bıçaklar limon kabuğunun dış yüzeyi ile güzelce ovulur. Daha sonra bol su ile durulanır ve leke kalmaması amacıyla temiz bir havlu bez ile kurulanır.

Sirke ve karbonat: Sirkenin çelikler üstündeki parlatma tesiri son derece yüksektir. Bu tesirinin sağlanması amacıyla 1 çay kaşığı sirke ile 1 tatlı kaşığı karbonat karıştırılır. Macun kıvamına gelen karışım kaynamış suyun içine atılır ve parlatılmak dilenen mutfak gereci de bu suyun içine atılır. 15-20 dakika kaynatıldıktan sonra deterjan ile yıkanır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/celik-tencere-nasil-parlatilir-puf-noktalari/