Çene Ağrısı Neden Olur

Günlük olarak yemek yeme, konuşma  gibi fonksiyonları sağlayan çene, vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir. Bu yüzden burada meydana gelebilecek her hangi bir sıkıntı yemek yeme zorluğu ve konuşma zorluğu gibi sıkıntıları beraberinde getirecektir.  Çene ağrısı ve çenenizi oynatırken bir ses çıkması çenenizde bir sorun olduğunu göstermektedir. Bu yüzden çene ağrısı  dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü eklemde ağrıya ve işlev eksikliğine neden olmaktadır.

Omurga ve ağız bölgesindeki rahatsızlıklar çene eklemini direkt olarak etkiler. Bu nedenle çene ağrısı nedenleri  masum bir ağrı olmayabilir. Çene eklemi gün içerisinde en çok kullanılan eklemdir. Bu yüzden çenede meydana gelebilecek herhangi bir sıkıntı kişinin günlük yaşantısını olumsuz şekilde etkilemektedir.  Çene ağrısının genel nedenleri arasında psikolojik nedenler yatabileceği gibi, diş gıcırdatma, tek taraflı olarak yiyecekleri çiğnemek, soğuğa aşırı ve uzun süre maruz kalmak, uzun süre sakız çiğnemek, çeşitli travmalar, fiziksel darbe, bağ dokusunda gevşeklik, tümör ve enfeksiyon kapmak sayılabilir.  Çene ağrısı önemsenmesi gereken ve acilen tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü basit bir sebepten kaynaklandığı gibi ciddi bir sorununda habercisi olabilir.

Tümör, enfeksiyon yada romatizma gibi nedenlere bağlı olan çene ağrıları  mutlaka bir uzman tarafından teşhisini konularak tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. Diğer durumlar kişiye başlı olarak engellenebilir. Örneğin uzun süreli sakız çiğneme alışkanlığı bırakılabilir. Yada tek tarafta yemek yeme alışkanlığına daha fazla dikkat edilerek denge sağlanabilir.  Uzman bir doktor tarafından destek alındıktan sonra kişinin ciddi rahatsızlıklarının dışındakiler şu şekilde tedavi edilebilir. Çene ağrısı nedenleri önlendikten sonra bu uygulamalar yapılmalı.

  • Kişinin çene kemiğini düzgün şekilde kullanması için bir çalışma yapılabilir. Bunun için evde uygulayabileceği egzersiz programı verilir.
  • İlaç yöntemi ile tedavi edilebilir
  • Soğuk veya sıcak tedavi denilen ve eczanelerde satılan bu malzeme alarak evinizde kendiniz bu yöntemi kullanabilir. Egzersizlerinize yardımcı olabilirsiniz.
  • Splint denilen ve gece çene eklemine doğru takılan apart ile çene sıkma alışkanlığınızdan kolay şekilde kurtulabilirsiniz.
  • Bunların dışında çenenizi yoracak ve ağrıya neden olacak hareketlerden kaçının. Bunlar uzun süreli sakız çiğneme veya fındık ceviz kırma gibi nedenler olabiliyor.

cene Agrisi Neden Olur

Hastalığın tanısının konulmasında plastik cerrahi diş hekimi ve psikiyatri değerlendirmeleri istenebilir. Uzun süre boyunca sessiz kalmak ve ağzını açmamak, çok sıkıntılı bir süreçte psikolojik bunalım geçirmek, kulak rahatsızlıkları burun ağrısı ve göz ağrıları da çene eklemi rahatsızlığının nedenleri olabilir. Boyun hareketleri ile de çene ekleminin yakın ilişkisi vardır.

Çene ağrıları tedavisi uzman bir doktor tarafından değerlendirildikten sonra, ilaçlarla veya farklı yollar ile tıbbi şekilde müdahale edilebiliyor.  Antidepresan ve kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca fizik tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır. Eklem içine zerk edilen ilaçlarla injeksiyon yöntemi ile tedavi yapılabilir. Çene kilitlenmeleri olayında da eklem diskinin kayması ile diskin yerine oturtulması ve kasların gevşetilmesi yöntemi ile tedavi mümkündür. Ağızda ve çene dışında oluşan yaralar ve yumrular çene kanseri nedeni olabileceği için böyle bir durumda zaman kaybetmeden doktora danışılmalıdır. Kalp, kriz geçirirken kalbin acı reseptörleri olmadığı için çeneye ve sol kola ağrı şeklinde sinyaller gönderilir. Dolayısı ile sol kol ve çenede aniden ortaya çıkan ağrılar kalp krizi belirtisi olabilir. Ciddi hastalıklara bağlı olmayan çene ağrısı nedeni bulunduktan sınra tedavisi kolay yöntemlerle yapılabilir. Ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler çene ağrısı tedavisi konusunda en sık kullanılan ilaçlardır. Cene agrisi Tedavisi

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cene-agrisi-neden-olur/