Çene Estetiği

Çene Estetiği (Mentoplasti) Nedir?

Çekici olarak kabul gören tüm yüzlerde yüz iskeletini meydana getiren parçalar arasında yapısal simetri ve denge mevcuttur. Yüz iskeletinin dengeli olması ise yüzü meydana getiren kemikler arasında üç boyutta uyum ve doğru estetik oranların bulunması ile olası olabilmektedir.

Çene Estetiği

Bu tarafta çene değerlendirmesi komşuluğunda tespit edilen dudaklar, dişler ve burun gibi anatomik yapılara göre yapılmalıdır. Çene yapısındaki estetik sorunların düzeltilmesi yüzü meydana getiren yapılar arasındaki ahengi sağlarken ağzın, dudakların ve burnun manzarasına de olumlu katkıda bulunduğundan yüz bölgesinde estetik araya girmek isteği olan tüm hastalarda çene yapısının da değerlendirilmesi ve daha iyi bir estetik netice amacıyla çene ile alakalı estetik sorunların de halledilmesi önerilmektedir.

Çene biçim bozukluklarının cerrahi tedavisi implant programları ya da çene ucunu meydana getiren kemik yapının detaylı yollarla ilerletilmesi ya da geriletilmesi biçiminde yapılmaktadır.

Çene ve alt dudak bölgesindeki yumuşak dokuların yapısı ve gerginliği bu bölgelerde değişik gaye ilerle oluşabilen doku sarkmaları ya da aşırı kas aktiviteleri tarafından değerlendirilmelidir.

Bu hususta çok değişik değerlendirme biçimi mevcuttur. En çok kabul gören basit teknikte kulak önü kıkırdağı ile göz çukuru alt kenarı arasındaki hattan (Frankfort yatay hattı) alt dudak cilt-mukoza birleşim çizgisinden geçecek biçimde tam düşey bir hat çizilmekte, alt çene yumuşak dokularının en ön noktasının (Pogonion) erkeklerde bu hat üstünde kadınlarda bu hattın derhal arkasında olması normal estetik manzara olarak kabul edilmektedir.

Çene Estetiği 1

Çene Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Çene estetik ameliyatlarında seçilecek yaklaşım sorunun konusuna ve boyutlarına göre belirlenmektedir. Ön-arka planda sınırlı derecedeki yetersizliklerde yani profil manzarasında alt çenenin ufak ve geride bulunduğu hallerde çene implantı kullanılarak büyütme sağlamak en basit ve etkili yöntemdir.

Bu gaye ile sarf edilen değişik yapı, biçim ve boyuttaki implantlar içeresinden hastanın ihtiyacına ve ameliyatı yapacak cerrahın seçimine göre implant seçimi yapılmakta birtakım hallerde implant yerine hastanın kendine ait kemik ya da kıkırdak dokuları bu gaye ile kullanılabilmektedir.

İleri derecedeki ve birkaç planı ilgilendiren komplike deformitelerde ise alt çene ucunu meydana getiren kemik yapılarda kesiler ve kaydırmalar yapılarak çenenin büyütülmesi, küçültülmesi ya da asimetrilerin düzeltilmesi olası olabilmektedir.

Çene Estetiği 2

Tedavinin son ayrıntılarını belirleyen yeni kayıtlar alınır. Yeni resim, röntgen, model ve video görüntüleri operasyondan birkaç gün ya da 1 hafta evvelce tamamlanır. Çift çene ameliyatından evvelce ameliyatla alakalı son ayrıntılar konuşulup hastanın soruları cevaplanır, Fiziki muayene tamamlanır.

Ameliyat Sonrası; Genelde bu tür operasyonlarda, hastanın yüzü şişer ve morluklar oluşur. İlk 24 saat ağızda kesi oluşturulan yerler kanayabilir. Arada sırada bu morluk ve şişlikler ameliyatta oluşturulan işlemlere ve kişinin özelliklerine göre çok olabilmektedir. Hasta kendini nasıl hissettiğine, şişlik ve ödemine bağlı olarak 1-3 gün içeresinde taburcu edilebilir. Bu şişlikler inmesi vakit alabilir, 3-5 ay sürebilmektedir.

Ağız hijyenikliği iyileşmeyi süratlendirdiği amacıyla son derece ilgi edilmesi gerekmektedir. Hasta ağzını her yemekten sonra bol su ile çalkalanmalı ve daha sonra verdiği ilaç ve gargara solüsyonu tanım edildiği biçimiyle kullanılmalı.

Beslenme biçimi ameliyat ardından iyileşme adımında mühimdir. Bu gaye ile 10 hafta süresince çiğnemeden beslenilmesi gerekir.

Çene Estetiği 3

Genellikle Ameliyat ardındaki ilk 8-10 gün yalnızca sıvı besinler ile beslenilmelidir. Çiğnemeden beslenme kemikle yamalanmış alanın ya da çenenin iyileşmesi amacıyla çok mühimdir. Ameliyat sırasında sarf edilen ip eriyen türdendir. Hasta evinde tel kesici ve lastik kesici bir alet bulunmalıdır. Ağız kilitliyken, soluk darlığı ya da bulantı olursa teller ve lastik kesilmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cene-estetigi/