Cennet Hurması Faydaları, Zararları, Çeşitleri Nelerdir, Cennet Hurması Nasıl Soyulur, Cennet Hurması Kaç Kalori?

Cennet hurması birçok isimle anılmaktadır. Çin eriği, Japon elması, doğu hurması gibi isimleri de bulunmaktadır. Yurdumuzda Trabzon hurması olarak bilinmektedir. Yörelere göre birçok isimleri  bulunmaktadır.Ağaçta yetişir,tohumları Kasım ayında olgunluğa erişir. Yaprakları ilkbaharda yeşil Sonbaharda kırmızı sarı gibi renklere dönüşür.Turuncu renkte ve elma büyüklüğünde olur,Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açmaya başlar,kışın yapraklarını döker.

Cennet hurmasının ağacı genel olarak 5 veya 6 metre boyunda olmaktadır. Cennet hurması anavatanı Çin olduğu için daha sonraları da Japonya’ya geldiği için Japon meyvesi olarak da bilinmektedir.

Cennet hurması yurdumuzda en çok Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir.  Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Cennet hurması dünyada birçok ülkede yetiştirilmektedir. Bu ülkeler şunlardır: Brezilya, Çin, Japonya, Güney Kore, Şili, Avusturya, İtalya gibi yerlerde de oldukça fazla ekimi yapılmaktadır.

Cennet hurması nasıl tüketilir?

Cennet hurması pişmiş ve çiğ olarak tüketilmektedir. İçerisinde  B1, B2, B3 ve C vitamini bulunmaktadır.  Cennet hurmasında asit yoktur. Yeni olgunlaşmış cennet hurması ağızda hoş ve ekşi bir tat bırakır.

Normal hava sıcaklığında evde bekleterek  olgunlaştığı zaman çok güzel bir tadı olur.

Cennet hurması taze olarak veya kurutularakta (Cennet hurması kurusu) tüketilmektedir. Gıda sektöründe dondurma, marmelat, kek ve muhallebi yapımında oldukça çok kullanılmaktadır.

Besin Değeri

Cennet hurması bakır deposu olmaktadır. 100 gram gelen 1 adet Cennet hurması günlük gereken mangan ihtiyacının  % 15’ ini, bakır ihtiyacının % 12’sini bulundurur.Kırmızı kan hücrelerinin yapımında yardımcı olur.

Cennet Hurması Faydaları, Zararları, Çeşitleri Nelerdir, Cennet Hurması Nasıl Soyulur, Cennet Hurması Kaç Kalori?

Cennet Hurması Faydaları Nelerdir?

Cennet hurması hamur işlerinde, dondurma ve tatlılardan kullanılmaktadır. Hamur işleri ve  salatalarda kullanılmaktadır. Marmelat, reçel, şurup ve alkollü içeceklerin yapımında kullanılmaktadır.

 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Kış aylarında tüketildiği vakit balgam söktürücü olarak kullanılır.
 • Grip, öksürük, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara  karşı faydalı olmaktadır.
 • Gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir.
 • Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kusmaya ve mide bulantısına iyi gelmektedir.
 • Cennet hurmasının ağaç gövdesinde bulunan kabuk kanamaları durdurur.
 • Diğer yandan içerisinde birçok vitaminleri bulundurmaktadır.Bulundurduğu vitaminler sonucu hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.
 • Ateş düşürmeye faydalıdır. Yüksek ateş olanlar rahatlıkla tüketebilir.
 • Cennet hurması kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Basur, hemoroit sorunu olanlar bu meyveyi tüketmesi gerekir.
 • Cennet hurmasının olgunlaşmış ve kurutulmuş hali bronşit hastalığına iyi gelir.

Cennet Hurması Faydaları, Zararları, Çeşitleri Nelerdir, Cennet Hurması Nasıl Soyulur, Cennet Hurması Kaç Kalori? 2

 • Olgunlaşmamış olan cennet hurmasının suyu hipertansiyon gibi durumlara yararlı olur.
 • Hıçkırık tedavisinde kullanılır.
 • Cildi sıkılaştırır. Cilt maskesi olarak kullanılmaktadır.
 • Karaciğer ve safra kesesi gibi organların çalışmasını sağlar.
 • Pekmez yapımında kullanılmakta ve tüketilmektedir. Cennet hurmasının pekmezi de insan sağlığı açısından faydalıdır.
 • A vitamini ve  karbonhidrat bakımından oldukça zengindir.
 • Yaşlanmayı geciktirir. Kanserden korunmayı sağlar. Saçlara iyi gelir.
 • Kemiklerin güçlü kalmasını sağlar.
 • Göz sağlığı açısından oldukça yararlıdır. İçerisinde bulundurmuş olduğu A vitamini sayesinde göz sağlığını korumakta ve geceleri iyi görmeyi sağlar.
 • Bol miktarda C vitamini bulunur. 100 gram gelen cennet  hurması insan vücudunun günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 12,5 karşılamaktadır.

Cennet Hurması Zararları Nelerdir?

Cennet hurmasının faydaları yanında bazı zararları da ortaya çıkmaktadır. Cennet hurmasının zararları oldukça azdır.

 • Çok şekerli olmasından dolayı kilo aldırır.
 • Diyabet hastaları çok  tüketmemesi gerekir,vücutta şeker oranını yükseltir.
 • Alerjik etki yaratabilir.
 • Sindirim problemlerini ortaya çıkarabilir.
 • Şişkinlik yapabilir.

Cennet Hurması Faydaları, Zararları, Çeşitleri Nelerdir, Cennet Hurması Nasıl Soyulur, Cennet Hurması Kaç Kalori? 3

Cennet hurması da diğer meyveler gibi yeterli oranda tüketilmesi gerekir. Her meyvenin aşırı tüketilmesi sonucu zararları olduğu gibi cennet hurmasının da zararları olmaktadır. Günde iki üç adet yenmesi normaldir. Özellikle Kasım ve Aralık aylarında tüketilmesi daha çok yararlı olur.

Cennet Hurması Çeşitli Nelerdir?

Cennet hurmasının birçok çeşidi bulunmaktadır. Yurdumuzda en yaygın olanı hachiya ve fuyu çeşitler olmaktadır. Bu çeşitler yurdumuzda bolca üretilmektedir.

Hachiya: Yurdumuzda en çok tüketilen türüdür. Hachiya sert olduğu zaman buruk bir tadı bulunmaktadır. Olgunlaşıp yumuşadığı vakit yenilmektedir. Büyük oranda tanen bulundurur, bundan dolayı her tadı kekremsi de olmaktadır. Tanen şaraba ve çaya buruk bir tat veren madde olmaktadır. Çok yumuşadıktan sonra buruk tadı kalmaz ve yenilebilir hale gelir. Sert olduğu vakit pek yenilemez, fakat  olgunlaştığı zaman çok lezzetli olur.

Fuyu: Özellikle Hatay ve Antakya bölgesinde yetişmektedir. Sert olduğu vakit yenen tadı buruk olmayan diğer bir adı çikolatalı hurma olarak da bilinen bir türüdür. Kakaolu hurma, siyah hurma olarak da isimlendirilir. Fuyu meyvesinin sert olanı tercih edilmektedir. Olgunlaşmadan elma gibi yenilebilir. Hachiya ve fuyu meyveleri genel olarak birbirine benzemektedir, fakat kolay bir şekilde ayırt edilir.

Cennet Hurması Faydaları, Zararları, Çeşitleri Nelerdir, Cennet Hurması Nasıl Soyulur, Cennet Hurması Kaç Kalori? 4

Hachiya nın kabuğu ve rengi daha canlı olmaktadır. Meyve eti olgunlaştığı vakit turuncu rengi alır. Çok sulu ve yumuşak olmaktadır. Fuyunun meyvesi sert ve kahverengi renkte olmaktadır. Büyük çekirdekleri bulunur.

Cennet Hurması Nasıl Soyulur?

Cennet hurmasının sert olan türü Fuyunun kabuklarını soymak için ilk önce yıkanması gerekir. Yıkadıktan sonra elimize almış olduğumuz bir bıçak ile elma soyar gibi soymaya başlanır. En son olarak hurmanın baş tarafında bulunan üst kısım kesilmelidir. Bu üst kısmı bu şekil kesmek istemiyorsanız soymuş olduğunuz hurmayı ikiye bölerek bölünme sonucunda bu baş kısmı alabilirsiniz.

Cennet hurmasının yumuşak türü olan hachiya yumuşak olduğu için soyması biraz zor olmaktadır. Domates soyar gibi çok nazik bir şekilde hurmanın yukarısından başlayarak aşağıya doğru yavaş bir şekilde kabukları çekilir. Günümüzde normal soyma makinaları icat edildiği için makinede kolay bir şekilde soyulmaktadır. Cennet hurmasını soymadan da kabuğu ile beraber yiyebilirsiniz.

Cennet Hurması Faydaları, Zararları, Çeşitleri Nelerdir, Cennet Hurması Nasıl Soyulur, Cennet Hurması Kaç Kalori? 5

Bir adet cennet hurması 100 gram olarak hesaplandığı vakit içerisinde 3,6 gram lif içeriği ve lif yönünden zengin gıdalar arasında bulunmaktadır. Lifli yiyecekler bağırsak çalıştırdığı için sindirim sistemini daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırır.

Vücutta salgılanan 5 olan insülin seviyesini düşürerek beyinde bulunan açlık merkezini uyarır.

Düşük kalorili ürünler arasında yer alan cennet hurması 32 kalori gelen 1 adet cennet hurması diyet yapılırken tüketilebilir. 32 kalori düşük olduğu için kilo vermek isteyen kişiler günlük 1 adet cennet hurması yemeleri gerekir.

Cennet hurması tüketmek sağlık açısından çok yararlı olmaktadır. Fakat aşırı bir şekilde yenmesi durumunda yan etkileri olabilir. Her şeyin fazlası zarardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cennet-hurmasi-faydalari-zararlari-cesitleri-nelerdir-cennet-hurmasi-nasil-soyulur-cennet-hurmasi-kac-kalori/