Cep Telefonları ve Diğer Teknolojik Aletler Uykuyu Nasıl Etkiliyor?

Günümüzde gece yatağa girer girmez uyuyup, sabah dinç bir şekilde kalkan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Farkında olmadan yaptığımız alışkanlıklar kaliteli bir uyku almamızı engellemektedir. Bunlardan biri de cep telefonu, tabletler ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin bulunduğu bir odada yatmaktır. Yazımızda özellikle cep telefonlarının uykuyu nasıl etkilediği, kaliteli bir uyku için yapılması gerekenler anlatılmıştır.

Uyku insan sağlığı için tahmin edildiğinden çok daha önemli bir yere sahiptir. Özellikle gelişme çağında olan çocukların sağlıklı, uzun ve verimli bir uyku geçirmesi gerekmektedir. Yetersiz ve verimsiz uyku bağışıklık sistemini zayıflatarak birçok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Yetişkin bir bireyin günde en az 7 saat uyuması gereklidir. Bazı kişiler 7 saatten daha fazla uyusalar bile kendilerini dinlenmiş hissetmeyebilirler.

Bu durum kaliteli bir uykunun uyunmadığının kanıtı sayılabilmektedir. Çünkü kaliteli uyku uyumuş sağlıklı kişiler 7 saatlik uyku sonrasında oldukça dinç şekilde güne başlayabilmektedir. Günümüzde ise uyku sorunları gözle görülür derece artış göstermiştir. Sağlıklı uyuyamadığımız için kahvaltı masasına oturamadan ani şekilde güne başlamak zorunda kalıyoruz. Oysaki kaliteli bir uyku sonrasında güne kahvaltı ile başlayan kişilerin gün içerisinde iş hayatında yüksek performans gösterdiği tespit edilmiştir.

Günümüzde uyku düzenini bozan faktörlerin başında ise cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar gibi teknolojik aletler gelmektedir. Hangimiz gece yatağa yatar yatmaz uykuya geçiyoruz ki? Akşama kadar o telefon elimizde olsa bile yatağa girince mutlaka bir karıştırma isteği duyarız. Acaba sosyal medyada neler var, kim ne paylaşmış, önemli bir haber mi var derken bir de bakmışısz ki saatler geçmiş ve hala uyumamışız. Hayatımızın bir parçası olan bu aletleri kullanmayın demiyoruz elbette ama kullanım süresine kısıtlama getirmek, kontrol etmek tamamen sizin elinizde!

Günümüzde Cep Telefonu Kullanımı ve Uyku Şikayetlerinde Artış

Günümüzde Cep Telefonu Kullanımı ve Uyku Şikayetlerinde ArtışGünümüzde uyku sorunlarının artış göstermesinin nedeni olarak sürekli ellerden düşmeyen telefonlar gösterilebilir. Öyle ki cep telefonları yalnızca gündüz değil; geceleri yataklara kadar girebilmeyi başarmıştır. Üstelik sadece cep telefonları değil; birçok teknolojik alet uyku sorunlarına sebebiyet vermektedir. Radyasyon yayan, kötü enerji yayan her türlü cihaz uyku konusunda tehlikelidir.

Yatak odalarında televizyon bile tercih edilmemesi gerekirken; cep telefonu kullanılması ise ciddi boyutta tehlikeler içermektedir. Cep telefonlarının ve yaydıkları radyasyonun uyku düzensizliği konusunda etkili olduğu çok yakın zamanlarda bilimsel verilerle açıklanmıştır. Yatarken telefonu başucunuza koymak bir kenara; yatmadan 1 saat önce telefonla konuşmak ya da telefonu kullanmak da ruh ve beden sağlığını olumsuz etkilemiştir. Teknolojik aletler nedeniyle uyku konusunda sıkıntı yaşayan kişilerde obezite gibi sorunlar görülebilirken; daha ciddi hastalıklara da davetiye çıkartılmış olmaktadır.

Cep Telefonu ve Uyku Arasındaki İlişki İçin Yapılan Deneyler

Cep Telefonu ve Uyku Arasındaki İlişki İçin Yapılan Deneylerİsveç’de Karolinska Üniversitesi ve ABD’de ki Wayne Üniversitesi 35 kadın ve 36 erkeği iki gruba ayırarak denek gruplarını oluşturdu. İlk gruba yatmadan önce cep telefonu kullanıldığı zaman yayılan radyasyon miktarı kadar radyasyon verildi. Diğer gruba ise radyasyon verildiği söylendi ama aslında ikinci gruba radyasyon verilmemişti. Radyasyon verilen ilk grup; derin uyku adı verilen kaliteli uykuya geçiş yapmakta zorlandı ve oldukça geç bir zamanda girdi. Uyandıklarında ise baş ağrısı, dinlenmemiş olma gibi şikâyetleri mevcuttu. Araştırmayı yapan ve yöneten doktorlar; gayet net bir neticeye ulaştıklarını ve radyasyonun beyinin stres alanını uyararak; insanları daha tedirgin hale getirdiğini açıklamışlardır. Açıklamalara göre uykunun neden olumsuz etkilendiği net bir şekilde ifade edilmiştir.

Kaliteli Uyku İçin Neler Yapılmalıdır?

Kaliteli Uyku İçin Neler Yapılmalıdır?

Kaliteli uyku demek aslında sabah uyandığınızda kendinizi dinç ve dinlenmiş hissetmenize yeterli olacak uyku demektir. Uykunun süresi yaşa ve kişiye göre değişebilir. Kimi insana 10 saat uyku yetmez kimisine 5 saat yeterli gelir. Düzenli ve kaliteli bir uykuya ulaşmak ise tamamen sizin elinizdedir. Aşağıda hayatınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklik sayılarn bazı önerileri sizlerle paylaştık. Bunların dışında; cep telefonunu hayatınızdan tamamen çıkarmanız mümkün olmayabilir ama kullanımını minimum seviyeye getirmeniz önemlidir. Çünkü uyku düzenini bozan faktörlerin başında cep telefonları gösterilmektedir. 

 • Mutlaka her gün aynı saatte uykuya geçmelisiniz ve yine aynı saatlerde uyanmalısınız.
 • Günlük hayatınızda düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Uyku düzeninizin oluştuğunu göreceksiniz.
 • Akşam yemeklerini yatmadan en az 3 saat öncesinde tüketmeye özen göstermelisiniz ve akşam yemeğinden sonra herhangi bir şey tüketmemelisiniz.
 • Çay, kola ve kahve gibi içeriğinde kafein bulunduran içecekleri yatmadan önce tüketmemelisiniz.
 • Yatağa girmeden 20 dakika önce ılık bir süt içebilir ya da banyo yapabilirsiniz. Daha kolay uyuduğunuzu fark edeceksiniz.
 • Uyuduğunuz oda içerisinde televizyon, bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletler bulundurmamalısınız.
 • Yatak odasının ortalama ısı derecesi 18 – 21 derece arasında olmalıdır.
 • Yatak odası olan yerin gürültüden uzak, karanlık ve temiz olması önemlidir.
 • Tercih ettiğiniz yatak kaliteli uyku için önemlidir. Ortopedik, sağlıklı ve hafif sert bir yatak tercih edebilirsiniz.
 • Sağ tarafa yatmak uyurken daha rahat nefes almanızı dolayısıyla uykunuzun bölünmemesini sağlar.
 • Burun tıkanıklığı, sinüzit, uyku apnesi, aşırı kilo, tiroid gibi rahatsızlıklar, uyku esnasında vücudun dinlenmesini engellemektedir. Ayrıca bunlar daha farklı ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilirler. Böyle sorunlar yaşıyorsanız; bir uzmana başvurmalısınız.

Kaynak: http://bilgihanem.com/cep-telefonlari-teknolojik-aletler-uykuyu-nasil-etkiliyor/