Ceviz Besin Değeri

Ceviz, bir meyve olarak en yüksek doyurucu ve besleyici içeriğe sahip gıdadır. Öyle ki, ceviz yediğimizde kolay kolay acıkmadığımız gibi, bu tokluk suni de olmayıp, ciddi bir enerji yükü ile birlikte gelir. Besin içerikleri bakımından oldukça zengin olan cevizdeki besinlerin kalori değerleri ile vitamin değerleri kıyaslandığında ceviz kaç kalori sorusunu bir kenara bırakıp, cevizin faydaları yönüne odaklanırız. Zira ceviz doğru miktarlarda tüketildiğinde baştan aşağıya bütün vücuda büyük ölçekte olumlu etkileri olan bir besindir. Bu yazımızda besin içerikleri, cevizin faydaları ve cevizdeki besinlerin kalori değerleri gibi kantitatif değerleri irdeleyeceğiz.

Cevizin Besin İçerikleri

Ceviz, sert kabuklu, meyvesi oldukça yağlı olan kuru olarak tüketilen bir meyvedir. Hemen her iklimde yetişebiliyor olmasına karşın, genellikle sıcak ve nispeten kurak iklimlerde daha verimli yetiştirilebilmektedir. Ana vatanının Mezopotamya’nın doğusu olduğu, buradan tüm dünyaya yayıldığı düşünülmektedir.

100gr Ceviz kaç kalori diye soracak olursak, öncelikle besin içeriklerini incelememiz de fayda vardır. 100gr cevizin içinde başlıca,

 • 65Gr yağ
 • 15 Gr protein
 • 7 gr selüloz (karbonhidrat)
 • 3 gr şeker
 • Bulunur, buradan bakıldığında cevizin yarısından fazlasının yağ olduğunu görmekteyiz. Yağların kalori değerlerinin çok yüksek olduğunu hesaba dahil edecek olursak, cevizin kalori değerinin yüksek olacağını tahmin edebilirsiniz. Besinlerin kalori değerleri üzerinde etkili olan 2 ana element vardır. Birincisi hidrojen, diğeri ise karbondur.  Bu sebeple hidro karbon bileşikleri; örneğin karbonhidratlar yüksek kalori değerlerin sahiptir. Yağlar ise hidrojen karbon ve oksijen atomlarının bağlanmasıyla oluşur dolayısıyla kimyasal olarak enerji yoğunlukları daha fazladır. Ancak yağların yakılması daha zor olduğundan depolanmaları daha çok görülen bir durumdur. Bu nedenle ceviz besin içeriklerinin en kuvvetlisi olan yağ kısmı ile ilgili olarak dikkatli olmakta fayda vardır ve aşırı tüketilmemelidir.

  Ancak cevizdeki yağlar ile, diğer bitkisel yağlar kıyaslanmamalıdır, zira bu yağlar çoğunlukla aminoasitlerden oluşur ve faydalı yağ sınıfındadır. Yani olumsuz kimyasal etkileri düşüktür. Hatta bu yağların diğer yağların olumsuz etkilerini nötralize ettiği dahi söylenebilmektedir.

  Cevizde Yer Alan Besinlerin Kalori Değerleri

  Ceviz en çok kaloriyi sahip olduğu bileşeni kuşkusuz yağdır. Bunun yanında yaklaşık %25lik kısmını oluşturan protein ve karbonhidratlar da azımsanmayacak kalori değerlerine sahiptir. Toplam besinlerin kalori değerleri dikkate alındığında ceviz kaç kalori sorusunun cevabı, 100gr için yaklaşık 650Kalori olmaktadır, ki bu oldukça yüksek bir değerdir. Zira 100gr ceviz bir avuç kadardır ve bir avuç cevizin bir öğün yemekten daha fazla kaloriye sahip olduğunu dikkate alacak olduğunuzda boyutu anlayabilirsiniz. Fakat söylediğimiz gibi cevizin içindeki yağlar tüketilmesi gereken yağlardır. Zira bu yağların neredeyse tamamı aminoasitlerdir.  Omega tipi yağ asitlerinin oluşturduğu bu yağların vücuda ciddi faydaları bulunmaktadır.

  Cevizdeki Mineraller

  Cevizin içerisinde en çok bulunan mineral kalsiyumdur. Bunun yanında magnezyum, potasyum, selenyum ve demir bulunmaktadır. Bu mineraller vücuttaki yapım ve rejenerasyon süreçleri için hayati öneme sahiptir. Örneğin selenyumun başta bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkilerinin söz konusu olduğu söylenebilmektedir. Bunun yanında hücre yenilemesi ve bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkileri söz konusudur. Bunun gibi diğer mineraller de gerekli ve faydalıdır.

  Cevizin Besin Değeri

   

  Cevizdeki Vitaminler

  Vitamin içeriği bakımından ceviz, çok kıymetli değerlere sahiptir. Özellikle E tipi vitaminler bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olması sebebiyle kozmetik sanayinin faydalandığı bitkilerdendir.  Cevizin faydaları başlığından en çok bahsedilen konurlardan birisi cildi besleyip, güzelleştirdiğidir. Ki bu özelliğini E vitaminine borçludur. E vitaminin yanında ceviz, B1, B2, B6 ve B7 vitaminlerini de içermektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ceviz-besin-degeri/