Ceviz Kabuğu Faydaları Nelerdir, Ceviz Kabuğu Nasıl Ve Nerelerde Kullanılır?

Ceviz kabuğu faydaları nelerdir, ceviz, kuruyemişler içinde sağlığa en faydalı olanlardan birisidir. Kalorisi de hayli bol olan ceviz, doymamış yağ asitleri yönünden oldukça zengin, vitamini ve minerali bol olan bir kuruyemiştir. 30 gram cevizde yaklaşık 190 kalori bulunur. Yağ içeriğinden dolayı kalorisi yüksek olan cevizin, bu özelliğinden dolayı kilo aldırabileceği düşünülse de, günde 35 gram ceviz tüketen kişilerin kilo kaybı yaşadıkları bile gözlenmiştir. Cevizdeki yağ asitleri kalsiyum emilimini artırarak kemiklere de fayda sağlar.

Ceviz Kabuğu Faydaları Nelerdir, Ceviz Kabuğu Nasıl Ve Nerelerde Kullanılır?

Cevizde bulunan demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum mineralleriyle; A, B, C, E ve K vitaminleri cevizi son derece mühim ve faydalı bir kuruyemiş kılar. Özellikle beynin çalışması ve fonksiyonları için elzem mineraller içeren ceviz, beyine benzeyen formuyla da dikkat çeker.

Peki bu muhteşem meyvenin sadece içi mi faydalı ve şifalıdır dersiniz? Bu mucizevi yemişi koruyan sert kabuğunda da sayısız faydalar gizlidir. Araştırmalara bakılırsa cevizin içerdiği faydalar, kabuğunda da saklıdır. Evet ceviz kabuğu faydası olan bir maddedir. Bu sert kabuk, insan metabolizmasına ne gibi katkılar sağlar, ceviz kabuğu yararları nelerdir gelin bir bakalım.

 • Ceviz kabuğu da tıpkı ceviz gibi, çeşitli türden hastalıkların tedavisi için ilaç yapımında kullanılmaktadır.
 • Ceviz kabuğu tırnaklar, saçlar ve cilt bakımı hususunda kozmetik bir hammaddedir.
 • Ceviz kabuğu yararları arasında vücut direncini muhafaza ve yeniden tesisi edilmesi de sayılabilir. Cevizin dış kabuğu tıpkı çay demler gibi demlenip içilebilir. Bu da başta soğuk algınlığı olmak üzere öksürüğe ve vücut kırıklığına iyi gelmektedir.
 • Ceviz kabuğu, bağırsaklarda oluşan solucan ve parazitlerin düşürülmesi için de kullanılabilmektedir. Kuru yahut taze ceviz kabuklarından demlenen çaydan günde 2 fincan içilebilir.
 • D vitamini eksikliğinin sebep olduğu raşitizm ve diyabet rahatsızlığı için de her gün 10-15 adet cevizin kabuğu kaynatılarak içilebilir.
 • Yeşil, yani taze ceviz kabuklarının suyu çıkartılarak sivilceli cilt üzerine sürüldüğünde sivilce ve lekelerin çıktığı gözlenebilir.

Ceviz Kabuğu Faydaları Nelerdir, Ceviz Kabuğu Nasıl Ve Nerelerde Kullanılır? 1

 • Kuru yahut yaş ceviz kabukları kaynar suyun içine atılıp 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra saçlar bu suyla yıkanırsa, saç dökülmesinin durduğu gözlemlenebilir.
 • Ceviz kabuğu suyuyla yıkanan saçlar hem parlaklık kazanır, hem de kuvvetlenir. Ceviz kabuğu yararları arasında saç kepeklenmesine iyi gelmesi de sayılabilir.
 • Saçlar her gün ceviz kabuğunun kaynatılmasıyla elde edilen suyla yıkanırsa, saçlardaki beyazlama da azalacaktır. Ayrıca bu kürün suyu saçlara koyu kahverengi bir renk verir.
 • Ceviz kabuğu suyu el ve ayak tırnaklarının bakımında da kullanılabilmektedir. Tırnaklarınız inceliyor ve kırılıyorsa ceviz kabuğu suyu sürebilirsiniz. Bu kür, tırnaklarınızın güçlenmesini, daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Ceviz Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Ceviz kabuğu ne işe yarar sorusunun yanıtları bu kadarla sınırlı değil. Oldukça şaşırtıcı değil mi? Şu sert kabuğun maharetlerine bakın siz. Kuru ceviz kabuğunu havanda dövüp toz haline getirebilirsiniz. Antiseptik özelliği olan ceviz kabukları, bol miktarda E vitamini de içerir ki, bu da gençliğin muhafaza edilmesinden, vücut direncinin korunmasına kadar pek çok fayda sağlar.

Ceviz kabuğu kullanımı suda kaynatma yoluyla da olabilmektedir. Kuru ceviz kabuğunu dövüp toz haline getirmenin dışında suya atıp kaynatarak da çeşitli faydalar sağlayabilirsiniz. Ceviz kabuğu suyu ağızda gargara şeklinde de çevirilebilir.

Ceviz Kabuğu Faydaları Nelerdir, Ceviz Kabuğu Nasıl Ve Nerelerde Kullanılır? 3

Böylelikle diş mineleri kuvvetlenir, ağız ve diş sağlığı korunur, bağırsak kurtlarının dökülmesi kolaylaşır. Vücutta enfeksiyona sebep olan bakteriler de temizlenmiş olur.

Ceviz Kabuğu Nerelerde Kullanılır?

Ceviz kabuğu kozmetik faydaların yanı sıra, sağlık anlamında da şifa yüklüdür. Saçlara koyu, parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandıran ceviz kabuğu, tırnakları güçlendirmekten, bağırsak kurtlarını dökmeye; sivilceleri gidermekten, soğuk algınlığını gidermeye kadar pek çok soruna şifa olmaktadır.

Görüldüğü gibi ceviz kabuğu yararları geniş bir alana yayılmaktadır.

Yeşil ceviz kabuğu saç dökülmelerinde de doğal reçete olarak kullanılmaktadır. 10-15 adet ceviz kabuğunu 1 litre suda kaynatıp macun haline getirin, içine 1 tatlı kaşığı ceviz yağı ve 1 tatlı kaşığı badem yağı ekleyerek saçlarınıza uygulayın, yarım saat bekletin ve saçlarınız durulayın.

Yeşil ceviz kabuğunu 2 litre suda kaynatın ve bu su ile saçlarınızı yıkayın ve durulama yapmadan kurumasını sağlayın. Yeşil ceviz kabuğunun suyu saçlarınıza koyu ve parlak bir renk verecektir. Ancak bu su havlularınızı boyayacaktır, bu sebeple ceviz suyunu saçınız uyguladığınızda koyu renk havlu kullanmanız daha iyi olacaktır. Yeşil ceviz kabuğu kürünü saçlarınıza uygularken teninize değmemesine özen gösterin; zira kür teninizi de boyayacaktır.

Ceviz Kabuğu Faydaları Nelerdir, Ceviz Kabuğu Nasıl Ve Nerelerde Kullanılır? 4

Yaş, yani taze ceviz kabuğunun, kuru ceviz kabuğundan ayrılan en önemli yanı bir miktar daha fazla yağ içermesidir. Antienflamatuar, yani iltihap gideren bir özelliği de olan yaş ceviz kabuğunda bazı zehirli bileşenler de mevcuttur. Bu sebeple dikkatli kullanım gerektirir. Yaş ceviz kabuğu kürünün dahili yolla alınması yani içilmesi sakıncalıdır. Yaş ceviz kabuğu suyu siyah noktaları temizler, sivilce oluşumunu engeller, ciltteki gözenekleri açar, güneş lekelerini azaltır, cildi ve tırnakları besler ve güçlendirir, saç dökülmesini önler, kepek oluşumunu engeller.

Ceviz kabuğu faydası görüldüğü üzere, tepeden tırnağa hissedilir.

Ceviz kabuğu ne işe yarar sorusunun cevabı görüldüğü üzere hem şaşırtır hem de mutlu eder. Bu mucizelerle dolu meyvenin içi kadar kabuğu da şifa ve hayat doludur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ceviz-kabugu-faydalari-nelerdir-ceviz-kabugu-nasil-ve-nerelerde-kullanilir/