Ceviz Yaprağının Faydaları

Doğa, her türlü mucizeye ev sahipliği yapmaktadır. Zaten insanoğlu da doğanın mucizelerinden birisidir. İçerisinden çıktığımız ve orada yaşadığımızı düşünecek olursak, ihtiyacımız olan her şeyin de bu ortamda var olduğu kolayca idrak edebiliriz. Hepimiz cevizin faydaları hakkında genel bilgiye sahibizdir. Ancak pek çoğumuz ceviz yaprağı ile ilgili neredeyse hiçbir şey bilmeyiz. Oysa ceviz yaprağı ile saç boyama dan, ceviz yaprağı çayı ile sağlık kazanmaya kadar pek çok fayda sağlanması mümkündür. Bu yazımızda ceviz yaprağı neye iyi gelir konusunu irdeleyeceğiz. Bakın ceviz yaprağı suyu size ne gibi faydalar sağlayabiliyormuş.

Öncelikle, yeşil yapraklı bitkilerin hemen hepsinin antioksidan etkisi olduğunu hatırlatalım. Ceviz yaprağı da hem antioksidan, hem de cevize özgü antiseptikleri barındırır ve vücuda dahili ve harici faydaları bulunmaktadır. Ceviz kabuğu ile hemen hemen aynı muhtevaya sahip olan ceviz yaprağı, oldukça güçlü değerler içerir ve en az ceviz kadar büyük faydalar sağlayabilir.

Ceviz Yaprağının Faydaları

Ceviz, yağ oranı en yüksek besinler arasında yer almaktadır Bilhassa beyin ve vücut gelişimi için oldukça fonksiyonel bir yapısının bulunmasının yanı sıra şekli de çok güzeldir. Pek çok kişi cevizini yapısının bir beyni andırıyor olması gerekçesiyle zeki olacağına inandırılarak ceviz yemiştir. Esasen bu kısmen doğrudur. Cevizin faydaları arasında kişinin beyin gelişimine katkıda bulunması yer alır. Ceviz yaprağı ise, özellikle hanımlar tarafından ek çok kozmetik üründe yer alır.

Ceviz yaprağının en çok kullanıldığı yerler arasında halk arasında dolama olarak kabule dilmiş, esasen iltihap kapmış parmakların tedavisi yer almaktadır. Kişiler, genellikle çocuklarda çok sık görülmekte olan bu hastalığın tedavisi için ceviz yaprağını kullanmayı tercih etmektedirler. Ceviz yaprağı neye iyi gelir sorusunun bir başka cevabı da saçlardır. Hepinizin bildiği gibi hanımların birçoğu saçlarını boyamayı tercih etmektedir. Boyalar zaman zaman hem saçı yakabilen kimyasallara sahipken hem de fiyatları çok yüksek olabilmektedir. Eskilerden beri kullanılan bir diğer yöntem de ceviz yaprağı ile saç boyamadır. Bu son derece dikkat çeken bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Ceviz yaprağı le saç boyama esnasında yaprak doğrudan saça uygulanırsa da renk verebilir. Ancak bu direkt tercih edilen yöntemler arasında yer almamaktadır. Ceviz su içerisinde yeteri kadar kaynatılıp daha sonra buzdolabında bekletilip soğutulursa karışım istenilen kıvamı alacaktır. Bu saça uygulanır ve 2 gün boyunca bekletilir. Daha sonra ise boyama aşamasına geçilmektedir. Kısaca ceviz yaprağı suyu ile saç boyamak mümkündür.

Ceviz Yaprağı çayının Faydaları

Ceviz yaprağında dikkat çeken noktalardan birisi de bununla çay yapılıyor oluşudur. Ceviz yaprağı çayı, zayıflamak isteyen ya da bağışıklık sitemini güçlendirmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çay özellikle bağırsak hastalıklarında son derece yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Hastalar çayı içtikten sonra kısa bir süre içerisinde rahatlamaktadır. Bunun dışında gün içerisinde it ve zinde kalmak isteyen kişilerin de tercih ettiği çaylar arasında bulunan ceviz yaprağı çayı özellikle son zamanlarda son derece gündemde olup diyetisyenler tarafından da önerilmektedir.

Ceviz Yaprağının Faydaları

Şifalı bitkiler uzmanları tarafından, ceviz, ceviz kabuğu ve ceviz yaprağı, özel olarak önerilen bitkiler arasında yer almaktadır ve faydaları ile pek çok bitkiden sıyrılıp öne çıkmaktadır. Ceviz yaprağı suyunun dahili ve harici faydaları çok fazladır bu doğru, ancak ne yazık ki ceviz yaprağına ulaşabilmek için ceviz yetişen bölgelerde yaşamak gereklidir. Zira herhangi bir yerde ceviz yaprağı satılma olasılığı yoktur. Yalnızca bazı aktarlarda kurusunu bulmak mümkündür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ceviz-yapraginin-faydalari/