Cevizin Faydaları

Ceviz yeryüzünde yetişen belkide en gizemli mucizelerden bir tanesidir. Yapılan araştırmalar her gün cevizin yararları üzerine yeni bulguları işaret etmekte ve bilim insanlarını cevizin faydaları nelerdir sorusuna daha fazla odaklanmaya yöneltmektedir. Cevizin besin öğeleri içerisinde yer alan cevizdeki vitaminler ise doğada başka hiçbir besinde olmadığı kadar kuvvetli ve yeterlidir. Ceviz neye iyi gelir dediğimizde ortaya çıkan Cevizin faydaları lisesi ise şaşırtıcı bir veri ortaya çıkarmaktadır. Zira beyin fonksiyonlarından, damarlar üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle varis oluşumuna kadar çok geniş bir alanda olumlu etkileri gözlenebilen cevizin ülkemizde kolayca ulaşılabilen yemişler içerisinde olması da bizim bir avantajımızdır şüphesiz.

Cevizin Besin Değerleri

Ceviz, çok yağlı bir besindir. %65 yağ, %15 Protein %7 lif içerir %3 civarında şeker içeren cevizin barındırdığı yağlar, tamamen doymamış yağlar ve aminoasitlerdir. Yani örneğin bitkisel yağlar gibi zararlı bir içeriği bulunmamaktadır. Elbette sonuç olarak yağ olmalarından dolayı kalori barındırırlar ve tüketim miktarlarında dikkatli davranılması gerekir. Ceviz ciddi bir kalori kaynağıdır. 100 gramı yani bir avuçtan biraz fazla ceviz yaklaşık 650 kaloridir. Bu da günlük kalori ihtiyacımızın yaklaşık 3te biridir.

Ceviz çok yüksek miktarda E vitamini içerir. Bunun yanında Kalsiyum ve magnezyum bakımından da doğadaki en güçlü bitkisel kaynaklardandır. Bu vitamin ve minerallerin yaşamsal kaynaklar olduğunu hesaba kattığımızda cevizin ne denli önemli bir besin olduğunu kolaylıkla görebilmekteyiz.

Cevizin Gizemli Faydaları

Ceviz içerdiği aminoasitlerle henüz ceviz faydaları bütünüyle keşfedilmemiş pek çok etkiye sahiptir. Yeni keşfedilen bir özelliği kolesterolü ciddi anlamda düşürüp, damar sertliğine iyi geldiği ayrıca kilo vermeye yardımcı olduğudur. Bu kadar yüksek kalorili bir besinin nasıl olup da kilo verdirdiği bilimsel tez boyutunda incelenmektedir. Beyin fonksiyonlarındaki etkileri ise henüz neredeyse bütünüyle gizem boyutundadır. Bu noktada en iyi bilinen, günde en az 2 ceviz tüketenlerin beyin fonksiyonlarının diğerlerine göre 2 kata kadar daha etkin çalıştığıdır. Uzmanlar bunu cevizdeki vitaminler, mineral ve aminoasitlerin dolaşım sistemi üzerindeki olumlu etkilerine bağlamaktadır.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz faydaları başlıca sıralanacak olursa,

 • Doğadaki en güçlü antioksidandır.
 • Kalp ve damar sağlığına iyi gelir
 • Kanserin tüm türlerine olumlu etkileri vardır
 • Hafızayı güçlendirir
 • Beyin motor fonksiyonlarını güçlendirir
 • Kemiklerin güçlenmesi için gerekli kalsiyum sentezine katkıda bulunur
 • Dolaşım sistemini düzenler
 • Diyabet hastaları için olumlu etkileri vardır
 • Cildi besler
 • Saçların kuvvetlenmesini sağlar, daha hızlı saç çıkarır
 • Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır
 • Fakat değindiğimiz gibi, cevizin yararları dengeli tüketilmeleri durumunda söz konusudur. Aşırı tüketiminde kalori fazlasına yol açacağı açıktır. Ceviz neye iyi gelir sorunun cevabı olarak ulaştığımız sonuçların olumsuzluklara dönüşmemesi için günde 50-100 gram aralığında tüketmeli ve kalori alım miktarımıza bu önemli değeri mutlaka eklemeliyiz.

  Cevizin Faydaları

  Ayrıca her besinde bulunmayan Folik asit ve fosfor bakımından da oldukça yüksek miktarlara sahip olan cevizin günlük tüketimi durumunda ciddi faydaları olduğu tartışılmaz durumdadır.

  Ceviz Yaraları Dışında Zararları Var Mıdır?

  Cevizin faydaları, herhangi bir yan etkiye yol açmazlar. Tek olumsuz etki olarak kalori değeri gösterilebilir. Yüksek miktarlarda tüketilmediği sürece herhangi bir yan etkisi veya olumsuz etkisi söz konusu değildir.

  Ceviz B1, B3, B6 ve B7 başta gelmek üzere, A ve C vitaminleri içermektedir. Ancak içerdiği en kıymetli vitamin E vitaminidir. Gama-tokoferol ismindeki bu molekül başta hücre yenilenmesi olmak üzere vücudun bir çok fonksiyonu üzerinde etkilidir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cevizin-faydalari/