Çeyizlik Havlu Kenarı Örnekleri

Çeyizlik havlu kenarı örnekleri günlük havlu kenarlarına göre daha özel ve daha farklı modellerdir. Aynı teknikler ile hazırlanmasına karşılık, daha özel görüntüleri olan bu havlu kenarları, şık olmalarının yanında kullanışlı olmaları ile de dikkat çeker. Çeyizlerin en zarif ve en eğlenceli parçalarını oluşturan havlu kenarları, genelde dantel ya da iğne oyası ile hazırlanır.

Çeyizlik havlu kenarları, normal havlu kenarı modellerine göre daha gösterişli ve daha özel modellerdir. Bu havlu kenarlarında basit teknikler uygulansa, basit örnekler işlense bile sonradan üzerine eklenen boncuk, pul ya da kurdeleler ile daha farklı bir hal alıyor.

Çeyizlik olarak hazırlanan dantel havlu kenarı modelleri, günlük havlular için hazırlanan modellere göre daha özenlidir. Yukarıda örnek olarak verdiğimiz halkalı havlu kenarı modelinde birden fazla renk kullanılmış. Beyaz zemin üzerine yeşil ve sarı renk ile desenlendirme yapılan havlu kenarı modelinde, küçük halka aparatları ile üzüm modeli verilmiş. Siz de özel bir havlu kenarı yapmak isterseniz bu örneği deneyebilirsiniz.

Orta boy halkalı aparat ile hazırlanan yukarıdaki çeyizlik havlu kenarı modelinde, halka aparatlar arasında birleşim örümcek örgü tekniği ile sağlanmış. Havlunun büyüklüğü ve genişliğine alt alta 3-4 ya da 5 adet halkalı aparat sıralayarak basit bir şekilde havlu kenarını hazırlayabilirsiniz.

Çeyizlik Havlu Kenarı Örnekleri 1

Çeyizlik havlu kenarı örneklerinden birisi olarak verdiğimiz yukarıdaki havlu kenarı modeli, iki renkli hazırlanabildiği gibi tek renk olarak da hazırlanabilir. Yan yana küçük motiflerin sıralanması ile oluşturulan bu özel havlu kenarı modeli, hediyelik olarak da hazırlanabilir.

Çeyizlik Havlu Kenarı Örnekleri 2

Basit, kare kutu şeklinde örülen dantel havlu kenarının üzerine renkli ip ile işleme yapılarak hazırlanan yukarıdaki havlu kenarı modeli, mutfak havluları, el ve ayak havluları için son derece ideal.

Sade ve basit şekilde oluşturulan havlu kenarını çeyizlik, özel bir havlu kenarı haline getirmek için küçük bir çiçek motifi de hazırlayıp yerleştirebilirsiniz. İsterseniz aynı modeli, daha küçk motifli çiçekler ile de süsleyip farklı bir havlu kenarı modeli oluşturabilirsiniz.

Çeyizlik Havlu Kenarı Örnekleri 3

Çeyizlik havlu kenarı örneklerinde genelde daha süslü ve özel tasarımlara rastlanır. Görselliğinin yanında kullanışlılığına da dikkat edilen bu havlu kenarları, kaliteli ipler ile özenle hazırlanır. Dantel havlu kenarlarının yanı sıra iğne oyası havlu kenarları da çeyizlik örnekler arasında ilk sıralarda yer alır.

Zaman içinde dantellerde görülen sararma ya da iplerinde kopma durumu iğne oyasında olmadığı için uzun süre saklanan çeyizlik parçalarda iğne oyalarına sıkça rastlanır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ceyizlik-havlu-kenari-ornekleri/