Champix Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

CHAMPIX 0,5 mg tabletler beyaz ile kırık beyaz arası renkte, film kaplı, kapsül şeklinde bikonveks, bir yüzünde ‘Pfizer’ öteki yüzünde ‘CHX 0,5’ yazan tabletlerdir. CHAMPIX 1,0 mg tabletler mavi, film kaplı, kapsül şeklinde bikonveks, bir yüzünde ‘Pfizer’ öteki yüzünde ‘CHX 1,0’ yazan tabletlerdir.

Sigarayı nasıl bırakırım? Sorusu, bu gibi bağımlılığından kurtulmak isteyen çok sayıda kişi tarafından yöneltilmeye devam etmektedir. Bu gibi durumdan arınmak isteyen kişilere ise doktorlar tarafından genellikle Champix ilaç önerilmeye devam ediyor.

Champix Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Champix Nedir?

Champix, sigara bırakma ilaçları arasında yer alan ve oldukça fazla sayıda kişi tarafından büyük bir memnuniyet ile kullanılmaya devam eden bir ilaç olmaktadır. CHAMPIX 0,5 mg’ın 11 tablet içeren formu, CHAMPIX 1 mg’ın 14, 42 ve 98 tablet içeren formları ile kombine olarak (birlikte) mevcuttur. Tedavi alırken sigarayı bırakma gününden ondan sonra sigara içmemeniz tavsiye edilmesine karşın sigara içerseniz, CHAMPIX bununla beraber tedavi altındayken içtiğiniz sigaralardan alacağınız zevki de azaltabilir.

Sigarayı bırakma günü, tedavinin ikinci haftası içinde sigaranın bırakıldığı günü belirtir. Böylelikle kişiler çok kısa bir süre içerisinde, sigara gibi kötü alışkanlıklarından etkili bir şekilde kurtulabilme imkânına sahip olabilir.

Champix Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Chantix ile tedavi edilen hastalarda ciddi nöro-psikiyatrik emareler bildirilmiştir. İlacın piyasaya verilmesinden sonraki raporlarda depresyon ve engel, psikoz, varsanım, paranoya, delüzyon, katliam düşüncesi, düşmanlık duyguları, kışkırtma, anksiyete, ürkü, intihar düşüncesi, intihar girişimi ve gerçekleştirilmiş intihar şeklinde ruhsal değişimler yer verilmiştir.

Bildirilen vakaların bazılarında nikotin yoksunluk emareleri işin içine karışmış olabilir. Depresyon, nikotin yoksunluğunun bir emaresi olabilir. Sigarayı herhangi bir ilaç kullanmadan bırakma girişiminde bulunanlarda nadiren intihar düşüncesiyle beraber depresyon bildirilmiştir. Bununla beraber, bu belirtilerin bazıları sigara içmeye geçindiren hastalarda da görülmüştür.

Champix Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Kullanılır? 2

Bildirilen belirtilerin çoğu Chantix tedavisi esnasında, bazıları ise tedavinin kesilmesinden daha sonrasında ortaya çıkmıştır. Bu vakalar önceden ruhsal bir hastalığı olan ve olmayanlarda da görülmüştür. Bazı hastalar ruh hastalıklarının fenalaştığını hissetmişlerdir.

Chantix ile tedavi edilen tüm hastalar nöro-psikiyatrik belirtiler ve önceki ruhsal hastalığın fenalaşması bakımından dikkatle takip edilmelidir. Şizofreni, bipolar bozukluk ve majör depresif bozuklukları şeklinde ciddi ruh hastalıkları olanlar piyasa öncesi çalışmalara alınmamıştır ve bunlarda ilacın etkinliği ve emniyeti bilinmemektedir. Ajitasyon, depresif ruh hali, hasta için tipik olmayan davranış ya da fikir değişimleri ortaya çıktığında ve intihar düşüncesi ya da intihar girişimi görüldüğünde Chantix derhal kesilmeli ve bir esenlik müesseseni başvurulmalıdır.

Pazarlama sonrası vakaların çoğunda Chantix’ in kesilmesiyle belirtilerin de ortadan kalktığı belirlenmiş olmakla beraber bazılarında emareler sebat ettiğinden bunlar tümden geçene kadar yakın takip gerekir. Chantix’ in riskleri ve elde edilecek olan yarar çok iyi hesaplanmalıdır. Bütün bunların yanı sıra aynı zamanda hamile ve emziren kadınlar tarafından da kesinlikle kullanılmaması, son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Champix Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Kullanılır? 3

Champix ’in Kullanım Şekli

CHAMPIX tedavisi ile veya CHAMPIX tedavisi olmadan sigarayı bırakmanız sonucunda vücudunuzda meydana gelebilecek değişimler, öteki ilaçların tesirinde değişiklik meydana getirebilir. Bundan dolayı bazı durumlarda ek doz lüzumlu olabilir. Bu mevzuda doktorunuza danışabilirsiniz. Champix kullananlar dikkat etmeli ve vücutlarında herhangi bir anormal durum olması halinde, ilaç ile birlikte kendilerine en yakın acil sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekmektedir.

Eğer ağır böbrek yetmezliğiniz var ise CHAMPIX’in kandaki miktarını arttırabileceğinden, simetidin (mide problemlerinde kullanılan bir ilaç) ile CHAMPIX’i, beraber kullanmaktan kaçınınız. CHAMPIX’in sigarayı bırakma tedavileri ile birlikte kullanımı için; CHAMPIX’in sigarayı bırakmak için kullanılan öteki tedaviler ile birlikte kullanımı ile ilgili güvenlilik ve etkililik çalışması yapılmamıştır. Bundan dolayı öteki sigara bırakma tedavileri ile birlikte kullanımı önerilmez.

CHAMPIX’in 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerde güvenlilik ve etkililiği bilinmediğinden, bu yaş grubunda kullanılması önerilmez. Eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız ya da son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında veri veriniz.

Champix Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Kullanılır? 4

Sigara bırakma mevzusunda istekli olmanız, sigarayı bırakma ihtimalini daha da arttıracaktır. CHAMPIX tedavisine başlamadan önce, genellikle tedavinin ikinci haftasındaki (8. Ve 14. Gün içinde) bir süre sigarayı bırakacağınız gün olarak belirlemeniz gerekmektedir. Eğer tedavinin ilk iki haftası içinde bir tarih belirleyemiyorsanız ya da belirlemek istemiyorsanız, tedavi başladıktan ondan sonra 5 hafta içinde kendi bırakma gününüzü seçebilirsiniz. Bu süre paketin (1. Ve 2. Hafta kullanımı için hazırlanan) iç sayfasına bir hatırlatıcı olarak yazmalısınız.

Eğer yan etkilerle karşılaşırsanız doktorunuz almış olduğunuz rutin dozu geçici ya da kalıcı olarak günde iki kere 0,5 mg’a düşürebilir. 12 haftalık tedaviden sonrasında, eğer sigarayı bıraktıysanız, sigarayı bırakma girişiminizin başarılı olma şansını daha da çoğaltmak için doktorunuz günde iki kere 1 mg film kaplı CHAMPIX tabletlerle 12 haftalık bir ek tedavi almanızı tavsiye edebilir. Sigarayı bırakma tedavisi bittikten derhal sonrasında, sigaraya yine başlama riskiniz yükselebilir. Tedavinin sonucunda doktorunuz CHAMPIX’in dozunu yavaş yavaş azaltma kararı verebilir.

Champix Fiyatı

Son zamanlarda sigara bırakma konusunda çok büyük adımlar atılmaya devam etmektedir. 2017 yılında belirlenen 1 mg ve içerisinde 112 adet tabletin bulunduğu Champix fiyatı, reçeteli olarak 458 TL olarak satışa sunulmaktadır.

Champix Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Kullanılır? 5

Tüm ilaçlar şeklinde CHAMPIX’in muhteviyatında bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan tesirinde bırakır olabilir. İlaçla ya da ilaçsız olarak sigarayı bırakmak çeşitli etkilere sebep olabilir. Bunlar ruhsal konum değişikliği (depresyon, sinirlilik hissi, moral bozukluğu, kaygı), uykusuzluk, yoğunlaşma bozukluğu, kalp atım hızında yavaşlama, iştah artışı ya da kilo alımıdır.

Champix zararları, kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği gibi bu gibi yan etkilerin uzun süre devam etmesi halinde muhakkak bir uzmana danışılması gerekmektedir. Tüm ilaçlar şeklinde CHAMPIX de yan etkilere sebep olabilir fakat bunlar herkeste görüleceği anlamına gelmez. Öteki yan tesirinde bırakır CHAMPIX ile sigara bırakma girişiminde bulunmuş azca sayıda hastada gözlenmiştir; sadece bu biçim şeylerin gerçek sıklığı bilinmemektedir: kalp krizi, intihar düşüncesi, gerçeklikten kopma ve net düşünememe ya da değerlendirememe (psikoz), düşünce ya da davranışlarda değişim (saldırganlık ya da anormal davranış şeklinde), uyurgezerlik, şeker hastalığı ve yüksek kan şekeri.

Cildiniz soyulmaya ya da kabarcıklanmaya başlarsa ya da yüzünüz, ağzınız ya da boğazda şişme olursa; CHAMPIX kullanmayı bırakmalı ve acilen doktorunuzla bildirişime geçmelisiniz. Eğer bu kullanma yönergende bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu ya da eczacınızı bilgilendiriniz.

Champix Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Kullanılır? 6

Yukarıda da bahsedildiği gibi, Champix, sigarayı bırakmak isteyen kişiler için önerilen ve muhakkak bir uzman doktor kontrolünde alınması gereken bir ilaçtır. Doktorlar tarafından da önerilen Champix, son derece büyük etkilere de sahiptir. Bu sebeple de her geçen gün çok daha fazla sayıda kişiye Champix kullanması önerilmeye devam etmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/champix-nedir-ne-ise-yarar-fiyati-nedir-yan-etkileri-nelerdir-nasil-kullanilir/