Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Chia tohumu nasıl kullanılır, chia tohumu aslında asırlardır var olan ama son dönemde adı duyulmaya başlayan ve yıldızı parlayan bir besin. Popülerliği hızla artan chia, farklı yiyeceklerle karıştırıldığında da çok farklı ve hoş tatlar ortaya çıkıyor. Chianın faydaları ve özellikleri kadar nasıl kullanıldığı hususu da oldukça önemli. Gerçekten de chia nasıl kullanılır?

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? 1

Chia tohumu sıklıkla tatlılar ve pudinglerde kullanılmaktadır. Ama tek kullanım alanı tatlılar değil elbette. Hem pişmiş hem de çiğ yiyeceklerde ve içeceklerde dahi kullanılan chia tohumu, yulaf ezmesiyle, yoğurtla ve farklı gıdalarla karıştırılarak nefis tatlar elde edilebilmektedir. Chia tohumu kullanımı kahvaltılarda da ön plana çıkar. Kahvaltı gevreği ile karıştırılarak da kullanılabilir.

Çiya tohumu kullanımına  salatalarda da rastlıyoruz. Öğünlerde, hele de diyet yapıyorsanız salataların üzerine ilave ederek kullanabilirsiniz.

Chi tohumları ile chia tohumlu puding yapabilirsiniz.

Chia tohumu yoğurtla da kullanılabilmektedir. Yoğurdun içine karıştıracağınız chia tohumu yoğurdunuza hem ekstra besin değeri, hem de lezzet katacaktır.

Pudinglerde de çiya tohumu kullanımı oldukça yaygın. Pasta, tatlı ve  buna benzer yiyeceklerin sunumunda chia tohumu kullanılabilir.

Aile üyeleri chia tohumu kullanımından hoşlanmıyorsa, yiyeceklerin içine gizleyerek verebilirsiniz. Patates salatalarının, makarna salatalarının, makarna soslarının içine chia tohumu ilave ederek, evdekilerin bu sağlıklı besinden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz. Küçük çocuklara bu yöntemle kolayca chia yedirebilirsiniz.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? 2

Chia tohumu kullananlar onun sütle de ne kadar uyum sağladığını bilirler. Bir bardak ılık sütün içine eklenecek chia tohumu, özellikle çocukların gelişiminde büyük katkılar sağlayabilir.

Chia kullananlar unlu gıdaların içine blenderdan geçirilmiş ve toz haline getirilmiş chia tohumu koyduklarını ve çok da leziz sonuçlar aldıklarını belirtiyor. Kek, gözleme, ekmek, çörek, kurabiye ve poğaça hamurunun içine eklenecek chia tohumu son derece hoş sonuçlar verir.

Chia tohumu kullanımı güveç ve fırın yemeklerinde de sıkça karşımıza çıkıyor. Bu tür yemeklere 1 kahe fincanı kadar eklenecek chia tohumu yemekleri daha da sağlıklı yapacaktır.

Çorbalar ve soslarda da chia tohumu kullanımından söz edilebilir. Çorbaların ve sosların üzerine 2-3 yemek kaşığı kadar chi tohumu serpiştirebilirsiniz.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? 3

  • Hatta içtiğiniz suyun, çayın, meyve sularının, ayranın içine de chia tohumu ilave edip, karıştırarak tüketebilirsiniz.
  • Chia kullananlar içinde böbrek rahatsızlığı yaşayan kişiler varsa, mutlaka hekime danışmalı ve gerekirse chia kullanımını bırakmalıdır.
  • Chia tohumu kullanıcı yorumları da son derece olumlu ve teşvik edici. Chianın son derece tok tuttuğunu ve enerji verdiğini belirten chia tohumu kullanıcıları, chiayı çok sevdiklerini belirtiyor.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/chia-tohumu-nasil-kullanilir/