Çift Rahim

Bilindiği gibi rahim kadınların gebelik organıdır ve yumurtanın döllenmesi ile birlikte yolculuğunu başlatarak ulaştığı ve yerleştiği, daha sonra doğum anına kadar barındığı ve doğum zamanında da kasılmalar ile dışarı atıldığı yerdir.

Normalde dişi bebekler anne karnında fetüs halinde iken rahimleri iki tüpten oluşmaya başlar ve bu tüpler zamanla birleşerek içi boş olan rahmi oluşturur. Peki çift rahim nedir?  Yukarıda bahsedilen iki tüpün tam olarak birleşmemesi sonucunda da bebekte çift rahim meydana gelir.

Bu şekilde oluşan çift rahimlerde genelde her birinin arı rahim ağızlarının olduğu, bazı çift rahimli kadınlarda ise vajinalarında çift olduğu görülebilmektedir. Çift rahim nasıl olur diye merak edenler için paylaştığımız çift rahim görüntüleri makalemiz içerisinde yer almaktadır. Çift rahim belirtileri olarak ise;

 • Çift rahimli kadınlarda bir kitle hissedilir
 • Adet kanaması sırasında ve öncesinde alışık olmayan bir ağrı oluşur
 • Adet kanaması esnasında aşırı derecede kanama olur.
 • Çift rahimin oluşma sebebi henüz tam olarak bilinmese de böbreklerdeki anormalliklerle birlikte görülmesi söz konusu olmaktadır. Bu durum ikisi arasında bağlantı olduğuna dair izlenim yaratmaktadır. Çift rahim şüphesi olanların yapılacak doktor kontrolü ile teşhisleri konulabilmektedir.

  Çift Rahim

  Bu teşhis için doktor tarafından ultrason, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemlerinden yardım alınmaktadır. Ayrıca gerekli görüldüğü taktirde diğer tetkiklerde yapılabilmektedir. Ayrıca histerosalpigografi ile de rahim içine bir madde verilerek X ışınları sayesinde rahmin şekli incelenebilmektedir.

  Çift rahim olması bazı durumlarda bir sorun teşkil etmezken bazı durumlarda ise sorun olabilmektedir. Çift rahmi olan kadınların çoğu normal cinsel ilişkiye sahip olduğu ve normal bir şekilde doğum yapabildiği görülmektedir. Ancak bazı durumlarda çift rahim kısırlığa veya düşük oluşmasına sebep olabilmektedir.

  Çift Rahim 1

  Normal şartlarda çift rahimli iseniz ve her hangi bir belirti veya sorun yaşamıyorsanız bir işlem yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Ancak sorun yaşıyorsanız çift rahim ameliyatı ile rahimlerin birleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu operasyonlar çok nadir gerçekleşmektedir.

  Ülkemizde her 5 kadından birinde görülen çift rahim rahatsızlığından bir çok kadın haberdar bile değildir. Ancak kısırlık veya düşük olması durumunda yapılan incelemeler sonucunda öğrenilmektedir. Çift rahim öğrenildikten sonra ise ameliyat ile tedavi süreci başlatılmaktadır.

  Çift rahim ameliyatı basit bir ameliyat olup kısa sürede yapılabilmektedir. Ameliyat laparoskopi yöntemi ile yapılmaktadır ve bu cihazın kesici özelliği sayesinde rahimin biri rahatlıkla alınabilmektedir. Rahime gönderilen cihaz nedeni ile de her hangi bir yara ve dikiş olmamaktadır.

  Çift Rahim 2

  Ameliyat sonrası hasta birkaç gün ara ara ağrılar yaşayabilmektedir. Normal şartlara 2  – 3 gün içerisinde taburcu olan hastalar, ciddi kanamaların yaşanması durumunda bu süre uzamaktadır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cift-rahim/