Çikolata Kisti

Çikolata kisti yahut tıp literatüründeki ismiyle “endometriozis” kadınların korkulu rüyası bir rahatsızlıktır; zira özellikle doğurganlık çağındaki kadınlar çikolata kistlerinin bebek sahibi olmalarını engelleyeceğini düşünüyor ve büyük kaygı yaşıyorlar. Bu yazımızda çikolata kisti oluşumu, çikolata kisti belirtisi, tedavi süreci ve önerilen bitkisel çözümlerin neler olduğu konusunda aklınızı kurcalayan soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Dilerseniz çikolata kistinin ne olduğundan başlayalım. Rahmin iç kısmını döşeyen endometrium hücrelerinin rahim içinde değil de rahim dışında yerleşerek üreyip birikmesi çikolata kistlerini oluşturur. Çoğunlukla 35 yaş ve üzerindeki kadınlarda görülür.

Oluşma sebebi ise net olarak belli değildir. Kadınlarda rahim içini kaplayan endometrium tabakası, eğer gebelik oluşmazsa her ay parçalanarak bir miktar kanla birlikte dışarı atılır. Ama bazen bu tabaka rahim içinde değil de rahim dışında yumurtalıkların civarında yahut o bölgede oluşur ve birikir ve zaman içinde çikolata kistlerini oluşturur. Çikolata kistlerinin içindeki sıvı çikolatayı andırdığı için kistler bu isimle anılır.

Çikolata Kisti Neden Olur?

Çikolata kistini ana hatlarıyla tanıdıktan sonra nasıl oluştuğu ile ilgili kısma geçelim. Çikolata kisti neden oluşur, bu süreci tetikleyen sebepler nelerdir bir göz atalım.

Çikolata kisti adet gören her yaştan kadını etkileyebilecek bir problemdir. Çikolata kisti neden oluşur sorusuna net bir yanıt vermek zor ve kesin bir tedaviden de bahsedilmiyor. Ama belirtilerinden yola çıkılarak tespit edilip hekim gözetiminde kontrol altında tutulabiliyor. Ağrı kesiciler ve hormon tedavileri etkili olabiliyor. Yeter ki çok ciddi bir boyuta ulaşmadan fark edilsin ve kontrol altına alınabilsin.

Çikolata Kisti 1

Ama bazı faktörlerin çikolata kisti oluşumuna zemin hazırladığı da biliniyor. Bağışıklıkla ilgili sorunlar, çevresel faktörler, adet kanının vajinal yolla tahliye edilememesi, karın boşluğuna akması, lenfi sistemi ile ilgili problemler, doku farklılaşmaları ve genetik eğilimler çikolata kisti neden oluşur sorusuna verilebilecek genel yanıtlardır.

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kisti konusunda şüpheleri olan bir kadın mutlaka vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına görünerek gerekli tetkikleri yaptırmalıdır. Çikolata kisti belirtileri yaşayan kadınlar çikolata kisti kanama yapar mı ve çikolata kisti ağrı yapar mı sorularını da sıkça sorar.

Çikolata kisti şiddetli ağrılara sebep olabiliyor ve düzensiz adet kanamalarına sebebiyet verebiliyor. Çoğunlukla laparoskopi ile konulan teşhis sayesinde gerekli müdahalelerin yapılabilmesi mümkün olabiliyor. Peki çikolata kistinin belirtileri nelerdir, bir kadın kendisinde çikolata kisti belirtisi olduğunu nasıl anlayabilir hemen açıklayalım.

Çikolata Kisti 4

 • Adet kanamalarında düzensizlik
 • Adet evvelinde başlayan ve adet kanaması sırasında iyice hissedilir hale gelen ağrı
 • Yorgunluk hissi ve sırta vuran ağrılar
 • Sancı veren bağırsak hareketleri
 • Kasıklarda ve bel bölgesinde ağrı
 • Karnın alt bölgesinde şişlik
 • Adet sırasında görülen kabızlık yahut ishal
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Bacaklara kadar ilerleyen ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • İdrarda ve dışkıda kan bulgusu
 • Sık idrara çıkma
 • Gebe kalamama, kısırlık

Bu belirtilerin her kadında aynı şekilde gelişmediğini de belirtelim. Kimi kadın belirtileri bir kaçını ve hafif şekilde yaşarken kimileri daha ağır ve belirgin biçimde hissedebilir. Kimi kadın ise çikolata kisti oluşumuna rağmen hiçbir belirti yaşamayabilir.

Çikolata Kisti Tedavisi

Her ne kadar çikolata kistinin oluşma sebepleri olarak birkaç madde sıralansa da bunlar silik ve müphem belirtilerdir. Neden meydana geldiği tam anlamıyla belirlenemeyen çikolata kistlerinde tedavi yöntemleri de kesin değildir. Tedavi aşamasında hastanın özellikle ağrı ile ilgili yakınmalarını hafifletilebilir ve kistin ameliyatla yerinden çıkarılması sağlanabilir.

Çikolata Kisti 2

Çikolata kisti için en etkili tedavinin cerrahi müdahale olduğu söylenebilir. Çikolata kisti ameliyatı ile hastada büyük ölçüde rahatlama sağlanmış olur. Hekim hastasına çikolata kisti ile ilgili bir tedavi planı çıkartırken; hastanın bebek sahibi olmak isteyip istemediğini, yaşını, kiste bağlı kısırlık riski kapsamında olup olmadığını ve kistin hangi evrede bulunduğunu göz önünde bulundurur.

Eğer kist birinci ve ikinci evredeyse hekim çikolata kisti ameliyatına gerek duymaksızın sadece kistin takibini yapabilir. Zira ilk aşamalardaki çikolata kisti hem şiddetli ağrılara sebebiyet vermez, hem de kısırlık riski oluşturmaz. Tedavinin medikal mi yoksa cerrahi karakterde mi olacağına hekim karar verir ve tedaviyi ona göre başlatır ve uygular.

Çikolata kistinde uygulanan tedavi yöntemleri daha çok konservatif, yani koruyucu niteliktedir. Cerrahi müdahale yani çikolata kisti ameliyatı en son başvurulan tercihtir. Çikolata kisti tedavisinde ilaç yahut kapalı ameliyat yöntemi kullanılabilir. Az evvel de belirttiğimiz gibi tüm bu yaklaşımlar hem belirtilerin şiddetine ve seyrine hem de hastanın bebek sahibi olmayı planlayıp planlamadığı ile bağlantılıdır.

Çikolata Kisti 3

Özet olarak hekim hastasına çikolata kisti tedavisi olarak ağrı kesiciler yahut hormon tedavilerini, gerekli görürse de cerrahi operasyonu uygular.

Kadınlar çikolata kistine iyi gelen bitkiler kısmını da es geçmiyor ve bu konuda özellikle hastalığın başlangıç evrelerinde etkili olacak bir bitkinin varlığını araştırıyor. Bu konuda en çok bahsi geçen doğal reçete ise Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun salık verdiği soğan kürü oluyor. Yani çikolata kistine iyi gelen bitkiler kısmında soğanın adı sıkça geçiyor.

Ama dedik ya bitkiler her ne kadar şifa dolu olsalar ve zengin faydalarla donatılmış olsalar da, hastalıkların ilk evrelerinde ve hastalıkları henüz oluşmadan önleme aşamasında daha etkili oluyorlar. Özellikle ciddi rahatsızlıklarda ve sinyal veren belirtiler karşısında muhakkak dalında uzman bir hekimden randevu alarak tıbbi çözümlere yönelmek en doğru seçenek olarak kabul edilmelidir

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cikolata-kisti/