Cilt Hastalıkları İçin Kaplıca Tedavisi

Cilt Hastalıkları İçin Kaplıca Tedavisi
En sık karşılaşılan egzama, sedef, mantar, selülit, akne, renk bozuklukları gibi cilt problemleri ve hastalıklarında, uzman bir dermatoloğa başvurmak birincil şart olsa da; cilt problemlerine iyi geldiği söylenen ve içeriğinde şifalı mineraller barındıran termal suları da, pek çok kişinin başvurduğu ikinci bir yoldur. Termal kaplıca konusunda oldukça cömert kaynaklar sunan Türkiye coğrafyasında, cilt problemlerine iyi gelen birbirinden şifalı kaplıcalar da yok değil.

Cilt-Hastalıkları-İçin-Kaplıca-Tedavisi1

İşte en bilinen ve rağbet gören kaplıcalardan birkaçını sizler için derledik:

Kangal Balıklı Kaplıcaları: İsminden de anlaşılacağı gibi Sivas ilinde bulunan Kangal Balıklı Kaplıcaları, her türlü cilt rahatsızlığının yanı sıra, özellikle sedef hastalığına iyi gelen özelliğiyle nam salmış bir kaplıcadır. 37 derece sıcaklıkta ve 7.2 ph seviyesine sahip suda yaşayan Beni balıkları ve Yağlı balık türündeki balıkların, havuza giren kişinin vücudundaki yaralı kısımları emerek tedavi etmesi yöntemine dayanan oldukça doğal bir tedavi süreci vardır. Balıkların dişleri olmadığı için acı hissi veren ve tehlikeli bir yöntem değildir.  Yaklaşık 3 hafta sürecek bir havuz  kürüyle, cilt hastalıkları konusunda büyük aşama kaydetmek mümkündür.  Kangal Balıklı Kaplıcaları’nın, izotermal yapısı sayesinde romatizmal hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Cilt-Hastalıkları-İçin-Kaplıca-Tedavisi-Kangal-Balıklı-Kaplıcaları

Gazlı göl Termal: Afyon şehrinde yer alan Gazlı göl Termal’in suları, tüm cilt hastalıklarına iyi gelir. Cilt hastalıklarının haricinde solunum yolları rahatsızlıkları ve kireçlenmeye de iyi gelen kaplıcanın bu şifalı sularından, günde iki kez istifade edilebilir.

Harlek Termal: Kütahya’ya yaklaşık 27 km uzaklıktaki Harlek Otel’in içinde bulunan doğal kaplıcadır. 26 ila 43 derece arasında değişen su sıcaklığı ve su değerleriyle; karaciğer, safra yolları rahatsızlıkları ve romatizmal hastalıklara iyi geldiği  bilinmektedir.

Sultaniye Termal: Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bulunan Sultaniye Termal’in 42 derece olan şifalı suları, hidrojen sülfür, sodyum, bromür ve klorür içerir. Ph değeri 6.70 olan Sultaniye Termal’in sularından hem içerek, hem de banyo şeklinde faydalanmak mümkün.

Şifne Termal: İzmir’in Çeşme ilçesine 8 km. uzaklıktaki  Şifne Termal Otel sularının, oldukça faydalı olduğu bilinir. Deniz suyunun magmaya inerek ısınıp temizlendikten sonra termal suya dönüşmesinden dolayı bu özelliğe sahiptir. Suyunun en yüksek sıcaklığı 58 derecedir. Klorür, magnezyum, potasyum gibi mineraller içeren  Şifne Termal suyu, cilt hücrelerinin yeniden yapılanmasını sağlar. Sedef ve egzama rahatsızlığından muzdarip olanlar için özellikle faydalıdır.

Kurşunlu Kaplıcaları: Manisa şehri Salihli ilçesine 6 km. uzaklıkta olan Kurşunlu Kaplıcaları’nın suları kurşunlu ve kükürtlü özelliğe sahiptir. Su sıcaklığı ortalama 50 derece olan Kurşunlu Kaplıcaları, kükürt içerikli suları ile ciltteki problemli bölgelere birebir şifa sağlar.

Çekirge Kaplıcaları: Bursa ili merkezinde bulunan Çekirge semtinde yer alan hem otel kaplıcası hem de hamam şeklinde hizmet veren irili ufaklı pek çok kaplıcada, doğal termal sularının iyileştirici özelliği ile, romatizmal rahatsızlıklar, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, damar tıkanıklıkları, ağrılı eklem rahatsızlıklarına şifa bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra, safra yolları, karaciğer,  kanda biriken yağların yol açtığı rahatsızlıklar, gut hastalığı ve hafif diyabet  gibi sağlık şikayetlerine karşı, içme kürleri ile de şifa dağıtan Çekirge Kaplıcaları, bu nitelikleriyle en ünlü kaplıcalar arasında olma ayrıcalığını taşımaktadır.

Cilt-Hastalıkları-İçin-Kaplıca-Tedavisi2

Egzamaya iyi gelen kaplıcalar :Ankara – Kızılcahamam ve Bursa – Karamustafa Kaplıcaları, egzama rahatsızlığına en iyi gelen kaplıcalar arasında sayılmaktadır.

Mantar hastalığına iyi gelen kaplıcalar: Afyon – Ömer , Ankara – Dutlu,  Aydın – Alangüllü,  Balıkesir, Güre, Balıkesir – Manyas, Bingöl – Kös, Bursa-Çekirge, Bursa – Kükürtlü, Bursa – Yenikaplıca, Erzurum – Ilıca, İçel – Mersin, İstanbul – Yalova  Kırşehir – Terme, Kütahya – Eynal, Manisa – Kurşunlu, Manisa – Sart,  Manisa, Urganlı, Samsun, Havza, Sivas – Balıklı, Tokat – Sulusaray

Hangi Kaplıca Deri Hastalıklarına İyi Gelir: Aydın – Germencikgümüş, Balıkesir – Emendere, Balıkesir – Karaağaç, Balıkesir – Manyas,  Bilecik – Çaltı, Bitlis – Ilıcak, Diyarbakır – Çermik,  İzmir – Balçova, Kırşehir – Karakurt , Kütahya – Eynal, Manisa – Kurşunluaçıkdere, Muğla – Gebeler, Sivas- Balıklı

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cilt-hastaliklari-icin-kaplica-tedavisi/