Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Çözümler

Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Çözümler
Kendi evimizde kullandığımız, hatta yiyeceklerimizin içinde tükettiğimiz birçok ürünle cilt lekelerini geçirmek mümkün. Mutfağımızda bulunan pek çok ürün ile limon, sirke, soğan gibi asit içerikli, karbonat ve yoğurt gibi beyazlatıcı etkiye sahip hem doğal hem de elimizin altında bulunan bu ürünlerle maskeler hazırlayabilir, direkt uygulama yapabilir, ya da belirli ölçülerde karışımlar uygulayarak bunları cilt lekelerimizde kullanabiliriz. Böylelikle hem medikal olarak bir müdahale yaptırmamış oluruz hem de evimizde bulunan ürünlerden yararlanmış oluruz :)

Cilt lekeleri için elma sirkesi:
Elma sirkesi uygulamasını cilt lekeleri için çok farklı yöntemlerle uygulayabiliriz. Elma sirkeli maskeler ya da direkt olarak suyla karıştırıp lekelerin üzerine elma sirkesi kullanabiliriz. Elma sirkesinin pek çok şeye iyi geldiği biliniyor, zayıflamak için, saçları canlandırmak için, lekeler için bu mucize ürünü mutfağınızda bulundurup çeşitli şikayetleriniz için kullanabilirsiniz.

Lekeler için elma sirkesinin en kolay kullanımı ise şöyle; 3-4 çorba kaşığı sirkeyi az miktarda su ile karıştırın ve pamuk yardımıyla lekelerinizin üzerine sürün 15-20 dakika bekletin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Cildiniz hassas değil ise yüzünüzde sabaha kadar da kalabilir.

elma-sirkesi-zayıflatırmı

Cilt lekeleri için maske:
Elmalı ve elma sirkeli maskeler, buğday kürü uygulamaları, karbonatlı ve yoğurtlu tarifler cilt lekeleri için maske oluşumunda kullanılıyor. Bunun dışında domates, limon gibi evinizde bulundurduğunuz ürünlerle maske uygulaması yapabilirsiniz.

Ayrıca salatalıkların kesilerek leke üzerine kompres yapılması da leke gidermede yardımcı oluyor.

Cilt lekeleri için Karbonat maskesi:
Suna Dumankaya’nın pek çok tv programında da uyguladığı bu tarifle cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Bu maske şu şekilde hazırlanıyor:

1 çay kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı yoğurdu karıştırarak bir karışım elde ediyorsunuz. Karbonatın yoğurdun içerisinde eridiğinden emin olun ve hassas cildiniz var ise bu maskeyi kullanırken dikkatli olun derim, çünkü karbonat cildinizi soyup, tahriş edebilir. Elde ettiğiniz bu karışımı lekeler üzerine uygulayıp bir süre bekletiyorsunuz, daha sonra ılık suyla yıkayarak cildinizi temizliyorsunuz.

Dikkat edilmesi gereken nokta: Eğer cildiniz çok hassas ise bu uygulamayı 2-3 dakikadan fazla cildinizde tutmayın ve maskenin içerisine koyduğunuz karbonat miktarına dikkat edin.

Yine bunun dışında cilt lekeleri için doğal yağlar kullanıp maskeler oluşturabilir ve lekelerinizin üzerine uygulayabilirsiniz.

bdd1366_o

Cilt lekeleri için kullanılan yağlar:
Kayısı çekirdeği yağı; cildi yenileme özelliği bakımından kullanılabilecek bir yağdır, gül yağı, doğum lekelerini gidermede yardımcı olur.

Ayrıca bunun dışında belirli bazı yağların karışımları ile leke giderici ve leke açıcı kremler oluşturabilirsiniz.

Cilt lekeleri için leke giderici krem:
Bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını kısık ateşte eritilerek içine; beş damla papatya yağı, beş damla susam yağı ve üç damla limon yağı ilave ederek karıştırıyorsunuz. Bu karışımı sabah akşam masaj yaparak lekeli bölgelerinize uygulayabilirsiniz.

Cilt lekelerine evde yapılacak maskeler:
Evimizde elimizin altında bulunan ürünlerle evde kendimiz maskeler uygulayarak, lekelerimizi giderebiliriz. Pek çok maske tarifi mümkün bu uygulamalarda bunlardan birkaç tanesini sizin için yazacağım, kendinize en uygun olanını evinizde uygulayabilirsiniz.

Cilt lekelerini giderici maske:
Bir adet domatesi, bir çay kaşığı kadar limon suyunu ve bir yemek kaşığı yulaf ezmesini hep birlikte ezip karıştırıyoruz, bu karışımı lekeli bölgelere uyguladıktan sonra cildinizi yıkıyorsunuz. Bu karışımı cildinizde 10- 15 dakika tutabilirsiniz.

Ayrıca; üzüm sirkesi, limon suyu ve su karışımını hepsinden eşit miktarda olacak şekilde, mesela 1 çay kaşığı oluşturarak lekeli bölgelere günde iki kez uygulayabilirsiniz.

Lekeler, onlara evde uygulayabileceğiniz bitkisel bakım kürleriyle veya uygulatacağınız medikal yöntemlerle giderilirler. Fakat lekelerde dikkat edilmesi gereken en büyük nokta; bu uygulamalar sonrasında cildinizin kuruması, kızarması, tahriş olması gibi sorunların karşınıza çıkmasıdır. Lekeli cilde sahipseniz unutmamanız gereken en önemli şey güneş kremi kullanmaktır, bunun dışında cildinizi nemlendirmeyi de unutmamalısınız.

Kuru ve lekeli ciltler için bakım önerileri:
Kuru ciltler için en önemli şeyin nemlendirme olduğunu özellikle kış aylarında kuru ciltlerin hassas hale geldiğini hepimiz biliyoruz. Kuru ciltler için en önemli bakım önerisi tabii ki cildinizi nemlendirmeniz. Bunun için dermo-kozmetik ürünlerden, belirli markaların kremlerinden yararlanabileceğiniz gibi evde kendinizin hazırlayacağı bitkisel kremlerle de güzel sonuçlar alabilirsiniz. İçeriğinde avokado ve bal bulunan maskeler cildinizi nemlendirirler.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cilt-lekeleri-icin-bitkisel-cozumler/