Cilt Lekelerine Çözüm

Ciltte meydana gelen lekeler rengi, büyüklüğü ve yapısına göre değişiklik gösterir. Kimisi rahatsız etmeyen bu lekelerin, kimisi ise kişilerin dış görünüşlerinde rahatsız edici olabiliyor. Özellikle her zaman göz önünde bulunan yüz ve ellerdeki cilt lekeleri, leke sahibinin zaman zaman psikolojik sorunlar yaşamasına kadar rahatsızlık verebiliyor. Bu tür cilt lekelerinin mutlaka tedavi ile yok edilmesi gerekir.

Cilt lekeleri doğuştan kişide var olabildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilen lekelerdir. Doğuştan olan cilt lekeleri genetik ya da hamilelik döneminde bir nedenden kaynaklabilir. Sonradan ortaya çıkan cilt lekelerinin ise güneş lekesi, hamilelik dönemi lekesi, hormonal dengesizlik lekesi, ergenlik döneminde sivilce lekesi olarak karşımıza çıkıyor. Rahatsız edici ve tedavi edilmesi gereken cilt lekeleri, farklı çok sayıda yöntem ile yok edilebiliyor. Bu yöntemlerin arasında kesin olarak lazer uygulamalarını verebiliriz. Lekenin boyutu, rengi ve yapısına göre değişen lazer uygulamalarında genelde 1 ila 3 seans arasında bir uygulama süresi bulunur. Bu seansların içeriği ve süresi, uygulamayı yapan dermatolog tarafından belirlenebilir.

Cilt lekelerine kesin çözüm lazer uygulamalarının yanı sıra krem ya da maske uygulamaları da yapabilirsiniz. Özel merkezlerde uygulanabilen bu maskelerin evde uygulananları da mevcuttur. Kozmetik ürün satan yerlerde bulunan bu ürünler, dikkatli kullanıldığında etkili sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Eğer kozmetik ürün kullanmak istemezseniz, doğal malzemeler ile de benzer içerikli maskeler, kremler hazırlayabilirsiniz.

Akne ve cilt lekeleri için kesin çözüm olarak bitkisel yöntemlerden buğday maskesi öneriliyor. Deneyenler tarafından tavsiye edilen bu maske, düzenli olarak uygulandığında 6 ay süre içinde sonuç veriyor. Eğer bu 6 ayda sonuç alamadıysanız 1 ay maskeyi uygulamaya ara verip süre sonunda yeniden bir 6 aylık kullanım yapabilirsiniz. Aradaki bekleme süresine mutlaka dikkat etmeniz ve bu süreyi geçkin maskeyi uygulamamanız gerekir.

Cilt lekeleri için etkili maskelerden biri olan buğday maskesi için gereken malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı doğal badem yağı
  • 1 yemek kaşığı kadar gül suyu
  • 2 adet yumurtanın sarısı
  • 1 avuç kadar buğday
  • 2 bardağı normal su

Gerekli olan malzemeleri hazırladıktan sonra ilk olarak 2 su bardağı sıcak su ile buğdayları bir kasede ıslatın. 2 saat boyunca ağzı kapalı olarak buğdayların yumuşamasını bekleyin. Süre sonunda yumuşayan buğdayları bir çatal yardımı ile ezin. Geri kalan maske malzemelerini de karışım içine ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı özellikle leke olan bölgelere sürün. 1 saat kadar bekletin. Süre sonunda ılık su ile cildinizi güzelce durulayın ve nemlendirici sürün.

Cilt Lekelerine Çözüm

Buğday ile hazırlanan doğal maskeyi, cilt lekerinin tümünde kullanabilirsiniz. Yüz ve el bölgesinde de kullanabileceğiniz bu maskeyi uygularken mutlaka her gün düzenli olarak uygulamaya çaba gösterin. Bunun yanında gün içinde güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya da dikkat edin. Bu tüm cilt lekelerinin tedavisinde uyulması gereken genel kurallardan biridir. Güneşin zararlı ışınları ile maskenin iyi etkisinin yok olmasına engel olunur böylece.

Cilt ve yüz lekelerinin yok edilmesinde evde uygulanan yöntemler çok dikkat edilmesi gereken yöntemlerdir. Bu yöntemlerin uygulanma aşamasında mutlaka dikkatli olmanız ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde uygulamadan vazgeçmeniz gereklidir. Bazı uygulanan maske ya da peelingler de ciltte aşırı yanma, kızarma hatta yaralar olabilir. Bu durumlarda vakit kaybetmeden bir cilt doktoruna başvurmak gerekir. Aynı durum, hazır krem kullanımını için de geçerli olup mutlaka yan etkilerinin iyi bilinmesi gerekir. Lazer uygulamaları sırasında da yan etki görüldüğünde uzman dermatolog tarafından uygulamaya yön verilmeli.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cilt-lekelerine-cozum/