Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Ciltte doğuştan olan ya da sonradan lekeler görünen bölgelerde ise rahatsızlık verir. Bu rahatsızlık erkeklere oranla bayanlarda daha fazla olur. Bebeksi ve pürüzsüz bir cilt için bu lekelerden kurtulması gerektiğini düşünen çoğu bayan, ciltteki lekeler için tedavi yöntemlerini araştırıyor. Bu konumuzda ciltteki lekeler için evde uygulanabilecek doğal yöntemler hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Cilt lekelerine doktor kontrolünde verilen özel kremler ile tedavi uygulanabilir. Düzenli olarak kullanımda büyük ölçüde cilt lekelerinin tedavisini sağlayan bu kremlerin benzer içeriklere sahip olanları evde doğal malzemeler ile de hazırlanabilir. Evde hazırlanan doğal krem ya da maskeler hazırlarken taze sebze, meyve ve bunların sularından yararlanılabilir. Bunların yanında bitkisel tedavi karışımları olarak da bilinen şifalı bitkiler ile elde edilen karışımlar da cilt lekelerinin tedavisinde sıkça kullanılıyor.

Ciltte oluşan lekelerin tedavisi sırasında üzüm sirkesi, limon suyu ve su ile elde edilen karışımlar kullanılabilir. Malzemeleri aynı olmasına karşılık miktarına göre kullanımı değişen bu karışımlar, düzenli kullanıldığında cilt lekelerinin zamanla yok olduğu gözlemlenmiştir. Evde her zaman bulunan malzemeler ile hazırlanan bu karışımdan ilki için 1 çay kaşığı üzüm sirkesi, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı su bir kap içinde karıştırılır. Elde edilen karışım sabah-akşam olmak üzere günde 2 kere lekelerin üzerine kompres yapılır. Günde 2 kere bu karışımı yapamam diyenler 2 çay kaşığı üzüm sirkesi, 1 çay kaşığı su ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırıp geceleri yatmadan önce yüzüne pamuk ile sürebilir. Sabaha kadar ciltte kalan limon sulu karışım sabah ılık su ile güzelce temizlenir.

Cilt Lekelerine Doğal Çözümler

Cilt lekeleri için etkisi değişen doğal çözümler mevcuttur. Bu lekeler için bitkisel çözümler arasında en sık kullanılanlarından birisi maydanoz, yoğurt ve limon suyu karışımıdır. Düzenli kullanımda etkili olan bu karışım için 1 tutam maydanoz, 1 fincan yoğurt ve çeyrek limonun suyunu bbir kase içinde karıştırıp püre kıvamına getirin. Oluşan püreyi cildinize sürün ve yarım saat kadar bekletin. Süre sonunda cildinizi güzelce temizleyip nemlendirici sürün.

Ciltte oluşan güneş lekeleri içinse keten tohumu suyu etkilidir. Bunun için 1 litre normal suyun içerisine 5 tatlı kaşığı keten tohumu koyun. Karışımı 5dakika kaynatın. Su ılıyınca lekelerin üzerine uygulayın. Bu uygulamayı lekeler geçene kadar yapabilirsiniz. Ancak uygulama sırasında güneş ışınlarından mümkün olduğunca korunmanız gerekir.

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde çoğu bayanda ortaya çıkan hormonal lekeler, genelde doğum sonrasındaki aylarda geçer. Ancak bazı durumlarda bu lekeler inatçı olup doğumdan sonra oldukları gibi kalabilir. Emzirme dönemi de olan bu hamilelik dönemi sonrasındaki aylarda anneler bebeklerinin zarar görmemesi için genelde kimyasal ürünler kullanmayı istemezler. Bu kullanmayı istemedikleri kimyasallar arasında cilt kremleri de gelir. Bu nedenle hamilelik lekeleri için bitkisel ve doğal çözümler ararlar. Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu lekeler için maydanoz suyu ile hazırlanan özel bir karışım uygulayabilirsiniz. Bu karışım için gerekli olan malzemeler;

  • 1 kaşık maydanoz suyu
  • 1 kaşık portakal suyu
  • 1 kaşık limon suyu

Malzemelerde geçen kaşığı ihtiyacınıza göre çay, tatlı ya da yemek kaşığı olarak kendiniz ayarlayabilirsiniz. Karışım için gereken malzemeleri temiz bir kasede karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı lekelerin üzerine damlatın ve eliniz ile ovarak yedirin. Bu uygulamayı gün içinde sadece bir kere uygulayarak kısa sürede doğum lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cilt-lekelerine-ne-iyi-gelir/