Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız
Cildimiz, bedenimizi dış etkenlere karşı koruyan, sarıp sarmalayan bir örtü gibidir. Aynı zamanda organ ve dokulardaki işleyişin yolunda gidip gitmediğinin de sinyallerini veren bir zemindir. Cilt tipi herkeste farklı olsa da ana hatlarıyla 4 cilt tipi vardır. Bunu anlamak için cildi koruyan tabakaya bakmak gerekiyor. Su ve sebumdan oluşan bu üst tabakadaki sebum yoğunluğu, cilt tipi hakkında ipucu verecektir.

Cilt tipinizi kabaca anlamak için parmak uçlarınızla yüzünüzün çeşitli bölgelerine dokunun. Yanaklarınıza, alnınıza, çenenize ve burnunuza dokunduğunuzda sebum oranı fazlaysa, cilt tipiniz yağlı; az ise normal, yok denecek kadar az ise kurudur. Yüzünüzde hem kuru hem de yağlı bölgeler tespit ediyorsanız karma cilde sahipsiniz demektir.

Cilt-Tipimizi-Nasıl-Anlarız1

Kuru Cilt Tipi : Kuru ciltler ince ve gözeneksiz bir görünüm arz eder. Sebum  oranı çok düşük olduğu için, ciltte, özellikle dudak kenarlarında ve göz çevresinde ince çizgiler belirgindir. Rüzgara, güneşe, suya ve sert koşullara daha az dayanıklı olan kuru cilt tipinde, buna bağlı olarak gerilme, kaşıntı, pul pul dökülme, çatlama ve soyulma gibi problemler sıkça gözlemlenir. Banyo sonrası ciltte meydana gelen kızarıklıklar da kuru cilt tipinin karakteristiğidir.

Kuru cilt tipi için üretilmiş makyaj malzemeleri ve kozmetik ürünleri kullanarak, cilt sağlığınızı ve güzelliğinizi koruyabilirsiniz.

Cilt-Tipimizi-Nasıl-Anlarız-Kuru-Cilt

Yağlı Cilt Tipi: Yağlı cilt tipi kalın bir dokuya sahiptir, gözenekler gözle görülecek kadar geniştir ve ciltte parlama problemi vardır. Sebum oranı alın, burun ve çene bölgesinde daha yoğun olduğu için, bu bölgeler daha fazla parlar. Parmakla dokunulduğunda elde yağlanma hemen hissedilir. Sivilce, akne ve siyah noktaların beslenmesine  çok müsait bir zemini olan yağlı cilt tipinin tek avantajı, derin kırışıklıklara müsait bir yapıda olmayışıdır. Yağlı cilt tipi için tasarlanan ürünler kullanılarak sebum oranı kontrol edilmelidir. Yağlanmayı azaltıcı sabunlar ve gözenek sıkılaştırıcı toniklerle parlama sorununun da önüne geçilebilir.

200014020-001

Normal Cilt Tipi: Dışardan bakıldığında, gözeneksiz, sıkı, pembemsi ve pürüzsüz görünümlü ciltler, normal cilt tipi başlığı altında kategorilendirilir. Sorunsuz ve en şanslı cilt tipidir. Kırışıklık ve çizgiler en az bu cilt tipinde görülür. Normal cilt tipi sahipleri makyajı iyi taşırlar ve makyajsızken de son derece duru görünürler.

Cilt-Tipimizi-Nasıl-Anlarız-normak-Cilt

Tün bu cilt tiplerinin dışında eğer alın, burun ve çene bölgenizde yağlanma ve parlama, diğer bölgelerde ise kuru görünüm varsa, karma cilt tipine sahipsiniz demektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cilt-tipimizi-nasil-anlariz/