Cilt Tonuna Uygun Doğru Ruj Rengi Nasıl Seçilir?

Hepimiz cilt tonunun ne kadar muhteşem bir şey olduğunu biliriz. Peki, ruj renginin cilt tonu ile çakışabileceğini biliyor musunuz? İşte bu yüzden cildinize uygun ruj rengi seçmek önemlidir. Çoğunuz makyaj setinde her zaman uygulamak veya son dokunuşları yapmak için bolca miktarda ruja sahipsiniz. Cildinize ilişkin doğru ruj tonunu bulmak kolay bir iş değildir.

Cilt Tonuna Uygun Doğru Ruj Rengi Nasıl Seçilir? 1

Her türlü ruj rengine çok aşık olabilirsiniz, fakat bazen hangisini sürmeliyim diye kafanız karışabilir. Doğru ruj rengi seçimi yapmak aşamasında cilt tonunuz kilit bir rol oynar. Geleneksel değil ve modaya uygun bir stil içerisinde değilseniz doğru yerdesiniz. Bu yazımızda, adım adım cildinize uygun ruj rengi seçmeyi göreceksiniz.

Cilt Altı Tonunuzu Belirleyin

Cilt tonunuza uygun doğru ruj rengi seçmenin ilk ve temel adımı, cilt altı tonunuzdan haberdar olmaktır. Farklı renkler farklı ciltler için uygundur. Cilt altı tonunu belirlemek için birkaç farklı yöntem vardır ve aşağıda sıralanmıştır.

  • Eğer bronzlaşmak yerine kolayca yanıyorsanız, soğuk cilt altı tonunuz var demektir. Fakat kolayca bronzlaşıyorsanız o zaman sıcak cilt altı tonuna sahipsiniz.
  • Damarlar cilt tonuna uygun doğru ruj rengi nasıl seçilir dendiğinde akla gelen harika göstergelerdir. Bilekte bulunan damarlar cilt altı tonunu belirlemek için kolay bir yöntemdir. Bileklerinizdeki damarlara bir göz atın. Eğer damarlarınız mavi veya mora yakın ise sıcak cilt altı tonuna sahip olduğunuzdan hiç şüpheniz olmasın. Ne şanslısınız ki istediğiniz ruju seçebilirsiniz.
  • Gümüş mü altın mı? Hangisi size daha uygun olur? Cilt altı tonunuzu belirlemede bir başka alternatif yöntem de budur. Altın tonları daha çok sıcak cilt altı tonu ile uyumlu iken gümüş tonları daha çok soğuk cilt tonları ile uyumludur.
  • Sonuncu ama son derece önemli olarak göz renginiz aracılığıyla cilt alt tonunuzu belirleyebilirsiniz. Göz renginiz yeşil, kahverengi veya ela görünüyorsa sıcak ten tonunuz var demektir. Mavi, gri veya yeşil göz rengi ise soğuk cilt tonlarında sıktır.

Cilt Tonuna Uygun Doğru Ruj Rengi Nasıl Seçilir? 2

Cilt Tonunuza Göre Hangi Rujun İşe Yarayacağını Bilin

Hiç cildinize uymayan bir ruj tonu buldunuz mu? Çoğunuz elinizin arkasında ruj rengi testi yapıyorsunuz. Eller doğal dudak renginden tamamen farklıdır. Herhangi bir karar vermeden önce dudaklarınızda bu ruj renklerini denemeye çalışın.

Peki Nasıl Doğru Ruj Rengi Seçilir?

Eminiz ki hala cildinize göre en iyi ve en uyumlu ruj tonunun hangisinin olacağına dair şüpheleriniz var. İşte size renk önerilerimiz aşağıda;

Açık Tenli/ Sıcak Cilt

Açık tenli bir cildiniz varsa istediği renkte ruju seçebilen şanslı kişilerdensiniz demektir. Fakat gri, küllü, kahve veya mor renklerden kaçının. Pembe, kırmızı gibi şeftali ve mercan tonları daha çok yakışacaktır.

Cilt Tonuna Uygun Doğru Ruj Rengi Nasıl Seçilir? 3

Zeytini / Kumral Cilt

Siz de herhangi bir ruj rengini güvenle seçebilirsiniz. Kumrallığınızdan ötürü kolayca şeftali veya mercan renklerine geçiş yapabilirsiniz. Kırmızı veya pembe ise cildinize en uyumlu ton olacaktır. Fakat kan kırmızısı ve domates kırmızısı kadar sert renklerden kaçının.

Cilt Tonuna Uygun Doğru Ruj Rengi Nasıl Seçilir? 4

Esmer Cilt

Parlak turuncu veya parlak kırmızı gibi tonlar kesinlikle sizin cilt tonunuza uygun olmayacaktır. Kahverengimsi kırmızı, çilek tonları ve karamel gibi tonlar seçin.

Cilt Tonuna Uygun Doğru Ruj Rengi Nasıl Seçilir? 5

Koyu Esmer Cilt

Eğer koyu veya siyah tonlu cildiniz varsa, daima koyu renk seçmemeye özen gösterin. Bakır, ceviz ve bronz gibi ruj rengi seçimi size daha uygun olacaktır.

Cilt Tonuna Uygun Doğru Ruj Rengi Nasıl Seçilir? 6

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cilt-tonuna-uygun-dogru-ruj-rengi-nasil-secilir/