Ciltte Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Ciltte yer alan bazı lekeler, beyaz renkli olabilir. Kahverengi ve kırmızı cilt lekelerine göre daha nadir görülen beyaz lekeler, yüz, kol ve boyun bölgesi başta olmak üzere vücudun her bölgesinde görülebilir. Genelde zararsız olan bu lekeler, bazen cilt hastalıklarının da habercisi olabilir.

Beyaz lekelerin tedavisinde değişik karışımlar ve özel maskeler uygulanabilir. Ciltte beyaz lekeler bitkisel tedavi yöntemi uygulanmadan önce lekenin nedeninin iyi bilinmesi gerekir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde ciltteki beyaz lekelerin nedenlerini açıkladık. Bu nedenlerin tedavisinde kullanılan bitkisel çözümleri, ayrı ayrı kısaca açıklayacağız.

Ala hastalığının neden olduğu beyaz lekelerin tedavisi için kan akışını artıran zencefil suyu kullanılabilir. İkinci yöntem olarak tesbih ağacı tohumunun yağı etkilenen bölgeye uygulanırsa da kısa sürede beyaz lekelerin yok edilmesi sağlanabilir.

Pitiryazis Alba isimli hastalığın neden olduğu beyaz lekeleri önlemek için hastalığı tedavi edici özelliği olan nemlendirici ya da kortizonlu kremler kullanılabilir. Hastalığa çok fazla etkisi olmasa da lekeler için etkisi olacaktır.
Idiopathic Guttate Hypomelanosi isimli hastalık nedeni ile oluşan lekeler için topikal steroid ve retinoid ilaçlar kullanılabilir.

Samyeli hastalığının lekelerini tedavi etmek için yüzü yumuşak sabunlarla yıkamak ve cilde haftada 2 kere bal, pirinç, zerdeçal ve andal ağacından yapılan merhemi uygulamak yeterlidir.

Ciltteki Beyaz Lekeler Hastalık Habercisi Olabilir

Ciltte yer alan lekeler önemli bir cilt hastalığı olan vitiligo, nedeni ile de oluşabilir. Genelde zararsız bir hastalık olan vitiligo doğuştan olabildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Cilde rengini veren “melanosit” maddesinin azalması ile ortaya çıkan bu hastalık, hassas ruhlu kişilerde daha fazla görülür. Koyu tenlerde daha fazla belli olan ve daha sık görülen vitiligo her yaşta ve herkeste görülebilir. Vitiligo tedavisinde diğer beyaz leke tedavilerinden daha farklı ilaçlar kullanılır. Her beyaz leke vitiligo mudur diye soracak olursanız, cevabımız hayır olacaktır. Ciltteki beyaz lekelerin oluşum nedenlerini aşağıdaki başlıkta sizler için paylaştık.

Ciltteki Beyaz Lekeler Neden Oluşur

Ciltteki beyaz lekeler farklı çok sayıda neden ile ortaya çıkabilir. Genelde yüz, boyun ve el bölgesinde oluşan bu lekelerin en bilindik nedenlerini sizler için maddeler halinde sıraladık.

Ciltte Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Pitiryazis Alba: Genellikle 6 ile 12 yaş arası çocuklarda yaygın olan bir cilt hastalığıdır. Hastalık olarak ayırt edilmesi zor olan döküntü şeklindeki rahatsızlık genelde el, kol ve yüz bölgesinde ortaya çıkar. Sebebi tam olarak bilinmeyen bu hastalık genellikle bir tür egzama olarak sınıflandırılır.Tozu andıran deri döküntülerine rastlanan hastalık genelde diğer bir cilt hastalığı olan vitiligo ile karıştırılabilir.

Samyeli: Kronik bir mantar enfeksiyonu olan samyeli, pitiryazis versikolor olarak da bilinir. Bu enfeksiyon vücutta oluşmaya başladığında normal pigmentasyona engel olarak deride renksiz yamalara neden olur. Yamaların rengi etrafındaki deriden daha açık ya da daha koyu renkte olabilir. Güneş ışığı, nem ve aşırı kirlenme durumlarında daha da kötüleşebilen bu hastalık, en çok genç erkeklerin sırt bölümlerinde görülür.

Idiopathic Guttate Hypomelanosis: Yüzdeki beyaz lekelerin büyük kısmı, Idiopathic Guttate Hypomelanosistir. Bir cilt hastalığı olan bu durum genellikle ön kol ve baldırda 2-5mm uzunluğundaki düz beyaz lekeler ile kendini gösterir. Genel olarak açık tenlilerde daha sık görülen hastalık, koyu tenlilerde de nadir de olsa görülür. 40 yaş üzerinde daha sık görülür.

Ciltteki beyaz lekeler genelde bir cilt hastalığının habercisi olduğu için dikkat edilmesi ve mutlaka incelenmesi gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ciltte-beyaz-lekeler-nasil-gecer/