Çin Takvimi

Çin takvimi Çinliler tarafından merak giderme amaçlı düzenlenmiş bir düzenektir ve aslında batıl bir inançtan ibarettir. Batıl diyoruz ama Çinliler bu takvimi neredeyse 7 asırdır, doğacak bebek cinsiyetini tahmin etmek için kullanıyorlar.

Çin takvimine göre hamile kalındığında, bebeğin cinsiyet tahmininde de doğruluk payının arttığına inanılıyor. Çinliler, Çin takvimine göre cinsiyet hesaplamanın %90’lara varan oranda doğruluk içerdiğine de inanıyor. Çin takviminin orijinali Çin’in Pekin eyaletindeki bir üniversitede saklanıyor.

Çin takvimine göre cinsiyet hesaplama, annenin yaşı ve annenin hangi ayda hamile kaldığı bilgisine dayanır.

Çin Takvimi Hesaplama

Çin takvimine göre anne 18 yaşındaysa bebeğin erkek olma ihtimali yüksektir. Eğer hamile kalınan ay Ocak ve Mart ayları ise bebeğin kız olma ihtimali yüksekken, geri kalan 10 ayda bebeğin erkek olma ihtimali neredeyse %90’dır.

Yine Çin takvimine göre bir kadın 21 yaşında hamile kaldıysa ve doğum Ocak ayı dışındaki diğer 11 aydan birinde gerçekleşecekse, bebeğin kız olma ihtimali hayli yüksektir.

Orijinal Çin takvimine göre bebeğinizin cinsiyet tahminini yapacaksanız önce Çin takvimine göre yaşınızı bilmeniz gerekecek. Hesaplama yaparken miladi yaşınıza +1 yahut +2 ilave etmelisiniz. Hangisini ekleyeceğinizi belirleyecek detay ise doğum tarihinizin o seneki Çin yılının başlayış tarihinden önce mi sonra mı olduğudur.

Mart ayı ve sonrasında doğanlar normal yaşlarına 1 eklemeli; Ocak ve Şubat ayında doğanlarsa, verilen mevcut tabloya göre gün, ay ve yıla bakarak belirtilen tarihten büyüklerse yaşlarına 1, küçüklerse 2 eklemeliler.

Çin Takvimi Hesaplama

Otomatik Çin takvimine göre bebek cinsiyeti hesaplayan formlardan da istifade edebilirsiniz.

Ama şunu tekrar belirtmekte fayda var, bu takvimin mucidi olan Çinliler bile bu takvime göre cinsiyet tahminini batıl bulduklarını ve keyif ve eğlence amaçlı yaptıklarını belirtiyor. Dolayısıyla Çin takviminde çıkan sonuç, hakiki sonuçla örtüşemeyebilir. Bu sebeple bebeğin cinsiyetini modern tıbbın nimetlerinden olan ultrasonografiden faydalanarak %100 garantili olarak öğrenebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cin-takvimi/