Cinsel İlişki Nasıl Olur?

Cinsel ilişki nasıl olur, bir bireyin tüm yaşamı boyunca yaşayacağı cinselliği nasıl olmalı, nasıl başlamalıdır? Cinsel ilişki her şeyden evvel doğru zamanlama meselesidir. İlk cinsel deneyim, kişinin en hazır olduğu yaşta olmalıdır ki, en ufak bir olumsuzluk sonradan tüm seksüel süreci kötü etkilemesin.

Cinsel İlişki Nasıl Olur?

Kişi cinsel deneyim yaşamaya hazır değilse, bu ilerisi için bazı sorunlar yaratabilir. Cinsellik her ne kadar güdüsel olsa da aynı zamanda öğrenilen bir davranıştır. Pek çok insan ergenlikle birlikte sınırlı bir cinsellik yaşar. İlk cinsel deneyimin iyi hatırlanması ve sonraki cinsel sürece olumlu katkı sağlayabilmesi için, bireyin kendini en iyi hissettiği dönemde, sevilen ve kıymet verilen bir kişi ile ve kendi isteğiyle yaşanmalıdır.

İlk cinsel deneyimin yaşanacağı yerin de kişiler için özel olması gerekir. Rahat, temiz, güvenilir bir ortam ilk cinsel deneyim için oldukça önemlidir.

Yine ilk deneyim birbiriyle ruhsal anlamda da uyumlu, birbirini anlayan ve iyi anlaşan kişiler arasında olmalıdır. Erkekler için performans kaygısı hissettirecek, kısıtlı zamanda ve ortamda yapılan, olumsuz koşullarda gerçekleştirilmeye çalışılan bir ilk cinsel deneyim ilerisi için olumsuzluklar doğurabilir.

İlk cinsel ilişkide erkekte heyecan olması normaldir. Bu da boşalma kontrolüne etki eder. Erkek ya erken boşalır, ya geç boşalır ya da hiç boşalamaz. Bu tarz durumlarda kadının eşini suçlamaması ve hoşgörülü davranması gerekir ki, durum daha sonraki zamanlara olumsuz olarak yansımasın. Bu açıdan eşler arasında mutlaka bir iletişim ve iyi bir bağ olmalıdır.

İlk cinsel ilişki kadınlar için de oldukça önemlidir. Bu sebeple ilk cinsel ilişki kadının kendini iyi hissedebileceği bir yerde ve dönemde gerçekleşmelidir. Erkek, ilk cinsel birleşme anındaki korkular sebebiyle kendini kapatan ve ilişkinin gerçekleşmesini engelleyen kadına son derece yumuşak ve anlayışlı davranmalı, kadının istemediği şeyleri yapmamalı, kadının korktuğu ve paniklediği durumlarda onu ilişkiye girmek için zorlamamalıdır.

Cinsel İlişki Nasıl Olur? 1

Bu tarz sert ve ısrarcı tutumlar kadının daha sonraki cinsel yaşamını olumsuz etkiler ve kadını seksten dahi soğutabilir.

Gelelim cinsel ilişki nasıl olur kısmına…

 • Cinsel birleşmede erkekteki ilk tepki penisin sertleşmesidir. Penis sertleşme süreci beyinde başlar ve omurilikten geçerek cinsel organlara varır. Bunun neticesinde penis gerilir, sertleşir ve dikilir.
 • Kadında heyecan artar, meme uçları sertleşir, dikleşir ve memelerin hacminde artış olur.
 • Dış dudaklar bir miktar şişer ve geri çekilerek açılır. Bu da dölyoluna girişi kolaylaştıracak bir süreçtir.
 • İç dudaklar ve klitoris bir miktar şişer ve renginde değişme meydana gelir.
 • Dölyolu duvarlarında penisin girişini ve hareketlerini kolaylaştıracak kayganlaştırıcı bir sıvı salgılanır.
 • Kadın ve erkek artık cinsel ilişkiye hazırdır. Birleşme için istenilen pozisyon alınır ve bu da vajina ağzını, penis girişi için en uygun hale getirir.
 • Penisin vajinaya girişiyle cinsel ilişki başlamış olur. Kadının dölyolu iyice ıslandığı için erkeğin penisinin girişi ile acı duymaz, tam tersine haz alır.
 • Cinsel İlişki Nasıl Olur? 3

  Cinsel ilişki şekilleri oldukça çeşitlidir. Bizde en yaygın olan cinsel ilişki şekli misyoner denilen pozisyondur. Bu pozisyonda kadın sırtüstü yatar, bacaklarını geniş biçimde açar. Erkekse beden ağırlığını dirseklerine, dizlerine ve kadının üzerine verir ve bu şekilde penisin vajina derinliklerine ulaşması sağlanır.

  Cinsel birleşme sadece penis ve vajinanın birleşmesi eylemi değildir. Birleşme öncesi yapılan küçük ve sekse ısınmayı sağlayan aşk oyunları, dokunuşlar ve tüm yakınlaşma ve bütünleşmelerdir.

  Cinsel ilişkinin finaline doğru, yani çiftlerin denetleyemedikleri ve kontrol altında tutamadıkları gerilim en had safhaya vardığında erkeklerde boşalma, kadınlarda ise vajinanın orgazm manşeti denilen giriş kısmında art arda yaşanan kasılmalar oluşur. Orgazm de denilen bu final kısmıyla cinsel birleşme en tepe noktaya ulamış olur.

  Orta seviyede bir orgazmda kadın 3 ila 5, yüksek seviyede, şiddetli bir orgazmda ise 8 ila 12 kasılma hisseder. Erkekteki orgazm ise kadınlardaki klitoral orgazma benzeyen bir histir. Her ne şekilde olursa olsun orgazm sırasında hissedilen hazzı anlatıp tanımlayacak kelime bulunamaz. Bu his, daha evvel başka şeylerden alınan hazza asla benzemez ve hiç sevişmemiş bir insana anlatılması mümkün değildir.

  Cinsel İlişki Nasıl Olur? 4

  Cinsel ilişki şekilleri oldukça fazladır ve aslında çiftlerin hayal gücüyle de alakalıdır. Ama en bilinen ve haz veren cinsel ilişki şekillerine bir göz atalım dilerseniz.

  Misyoner pozisyon: Kadın sırtüstü yatar ve bacaklarını açar. Erkek, yüzü kadına dönük olacak şekilde birleşme gerçekleşir. En kolay ve yaygın pozisyonlardan birisidir. Kadında klitoral orgazma çok müsaade eden bir birleşme şekli değildir.

  Kadın bacaklarını iyice açıp, hatta yukarı doğru kaldırmadıkça çok derin bir birleşmeye de uygun değildir. Ama yine de cinsel ilişki şekilleri içinde en çok kullanılan pozisyonlardan biri olduğu söylenebilir.

  Cinsel İlişki Nasıl Olur? 5

  Akrobat  pozisyon: Kadının üstte olduğu pozisyondur. Kadın, sırtüstü yatan erkeğin üzerinde ata biner gibi oturur. Erkek bu pozisyonda dizlerini kırarak kadının arkasına yaslanmasını da sağlayabilir. Bu pozisyon derin bir birleşmeye olanak tanır ve kadında klitoral orgazmın gerçekleşmesi için en uygun pozisyonlardan biridir. Bu sevişme şeklinde kadın mutlaka klitoral orgazm yaşar.

  Cinsel İlişki Nasıl Olur? 6

  Koltuk pozisyonu:  Erkek, omuzlarından ve kollarından destek alarak arkasına yaslanıyor gibi durur, kadın ise bacaklarını partnerinin omuzlarına koyacak biçimde erkeğin kucağın oturur.

  Kovboy pozisyonu: Kadın erkeğin üzerine ata biner pozisyonda oturur ve o şekilde hareket eder.

  Ters kovboy pozisyonu: Kadının erkeğin üzerine kovboy pozisyonunun tersi istikamette oturmasıyla gerçekleşir. Yani bu pozisyonda kadının yüzü erkeğe dönük değil, sırtı erkeğin yüzüne dönük olarak konumlanır.

  Cinsel İlişki Nasıl Olur? 7

  Balerin pozisyonu: Ayakta yapılacak bir cinsel birleşme için en geçerli pozisyonlardan birisi de budur. Çiftlerin ayakta yüz yüze durduğu bu pozisyonda, kadın bacaklarından birini partnerinin omzuna gelecek şekilde kaldırır ve birleşme bu şekilde gerçekleşir.

  Doggy pozisyonu:  Kadın emekler vaziyette durduğu, erkeğin ise diz çökerek kadına arkadan yaklaşarak vajinaya ulaştığı pozisyondur. Derin birleşme sağlanır ve iki tarafın da orgazm olabilmesini sağlar.

  Cinsel İlişki Nasıl Olur? 8

  En bilinen ve sık kullanılan pozisyonlar bunlardır. Elbette cinsel ilişki şekilleri bunlardan ibaret değildir. Daha pek çok seks pozisyonu vardır. Çiftler kendilerine en uygun ve en sevdikleri pozisyonları zaman içinde kendileri zaten bulacaklardır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cinsel-iliski-nasil-olur/